ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը քննարկման ներկայացրեց ««Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություն եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Նշվեց, որ գործող օրենքով կարգավորված չէ մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգերի դրույթը: Այժմ սահմանվում են ճկուն եւ միջազգային սկզբունքներին համապատասխանող պահանջներ: Մասնավոր նախաձեռնությամբ հանդես գալու դեպքում առկա են որոշակի պահանջներ: Առաջարկ ներկայացրած ընկերությունը պետք է ունենա ոլորտի գործունեության համապատասխան փորձ, ներկայացնի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն: Մասնավոր նախաձեռնությամբ հանդես գալու դեպքում որոշակի առավելություններ են նախատեսվում, օրինակ՝ ծախսած գումարի վերադարձ, եթե առաջարկ ներկայացրած ընկերությունը հաղթող չի ճանաչվում: Լինելու է մեկ կամ երկփուլանի մրցույթ: «Մենք փորձելու ենք գնալ այն ուղղությամբ, որ մրցույթները լինեն հենց ֆինանսական հիմքով»,-ասաց փոխնախարարը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը հարակից զեկույցում ընդգծեց, որ պետություն-մասնավոր գործընկերության ծրագրերի իրականացումն այսուհետ հնարավոր է նաեւ մասնավորի նախաձեռնությամբ: Վարդանյանն ընդգծեց այն փաստը, որ ներկայացվող ծրագիրը պետք է համապատասխանի տվյալ ոլորտի ռազմավարությանը: Կարեւորվեց ոլորտում մրցակցության ապահովումը:

Заместитель министра экономики РА А.Аванесян представил на обсуждение законодательный пакет, предусматривающий изменения и дополнения в закон «О государственно-частном партнерстве» и другие смежные законы.
Отмечено, что действующим законом не отрегулировано положение о процедурах выбора частного партнера. Сейчас устанавливаются гибкие и соответствующие  международным стандартам требования для частной инициативы. Компания, подающая предложение, должна иметь соответствующий опыт в данной сфере, представить технико-экономическое обоснование. В случае частной инициативы предоставляются определенные преимущества, например, возврат израсходованной суммы, если участник торгов не признан победителем. Предусмотрен конкурс в один-два тура. «Мы постараемся двигаться в направлении, в котором тендеры проводятся именно на финансовой основе», - пояснил замминистра.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Ц.Варданян в содокладе подчеркнула, что реализация программ государственно-частного партнерства впредь  возможна также по инициативе частника. Она подчеркнула, что представляемая программа должна соответствовать стратегии данной сферы. Особо отмечалось обеспечение конкуренции в сфере.