ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը քննարկման ներկայացրեց ««Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից այլ օրենքներում փոփոխություն եւ լրացում նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Նշվեց, որ գործող օրենքով կարգավորված չէ մասնավոր գործընկերոջ ընտրության ընթացակարգերի դրույթը: Այժմ սահմանվում են ճկուն եւ միջազգային սկզբունքներին համապատասխանող պահանջներ: Մասնավոր նախաձեռնությամբ հանդես գալու դեպքում առկա են որոշակի պահանջներ: Առաջարկ ներկայացրած ընկերությունը պետք է ունենա ոլորտի գործունեության համապատասխան փորձ, ներկայացնի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն: Մասնավոր նախաձեռնությամբ հանդես գալու դեպքում որոշակի առավելություններ են նախատեսվում, օրինակ՝ ծախսած գումարի վերադարձ, եթե առաջարկ ներկայացրած ընկերությունը հաղթող չի ճանաչվում: Լինելու է մեկ կամ երկփուլանի մրցույթ: «Մենք փորձելու ենք գնալ այն ուղղությամբ, որ մրցույթները լինեն հենց ֆինանսական հիմքով»,-ասաց փոխնախարարը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանը հարակից զեկույցում ընդգծեց, որ պետություն-մասնավոր գործընկերության ծրագրերի իրականացումն այսուհետ հնարավոր է նաեւ մասնավորի նախաձեռնությամբ: Վարդանյանն ընդգծեց այն փաստը, որ ներկայացվող ծրագիրը պետք է համապատասխանի տվյալ ոլորտի ռազմավարությանը: Կարեւորվեց ոլորտում մրցակցության ապահովումը:

The RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan presented for a debate the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Public-Private Partnership and on the enclosed laws.
It was noted that the provision of the procedure of the private partner election is not regulated by the existing law. Now, demands corresponding to flexible and international principles are defined. There are some demands in case of acting by the private initiative. The company which presented a proposal should have an experience relevant to the field and present the feasibility study.Some advantages are designed in case of acting by the private initiative, for example, refund of the expenditures, if the company who presented a proposal is not declared the winner. There will be one or two-phase competition. “We will try to go to the direction that the competitions will be based on finance,” the Deputy Minister said.
The member of the NA Standing Committee on Economic Affairs Tsovinar Vardanyan underlined in her co-report that from now on the implementation of the programmes of the Public-Private Partnership is also possible by the private initiative. Vardanyan emphasized the fact that the presenting programme should correspond to the strategy of the given sphere. The insurance of the competition in the sphere was highlighted.