Ապրիլի 13-ի հերթական նիստում խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունման դեպքում  գյուղատնտեսական կոոպերատիվները  կազատվեն շահութահարկից: Գյուղատնտեսական կոոպերատիվները եւ սպառողական կոոպերատիվները նույնպես կհամարվեն գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրող եւ մինչեւ 2024-ի դեկտեմբերի 31-ը ազատված կլինեն շահութահարկից՝ իրենց անդամների  կողմից արտադրված գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացումից ստացվող եկամտի մասով:
Գործող Հարկային օրենսգրքով սահմանված է, որ հարկման նպատակով գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրող են համարվում եւ շահութահարկից ազատվում են միայն գյուղատնտեսական արտադրանքի անմիջական արտադրողները: Այսպիսի կարգավորման պայմաններում իրենց անդամների կողմից արտադրված գյուղատնտեսական ապրանքն իրացնելու դեպքում գյուղատնտեսական կամ սպառողական կոոպերատիվները չեն համարվում գյուղատնտեսական ապրանք արտադրողներ եւ չեն օգտվում շահութահարկից ազատման արտոնությունից:
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է էականորեն բարելավել գյուղատնտեսական եւ սպառողական կոոպերատիվների գործունեության հարկային միջավայրը՝ նախադրյալներ ապահովելով վերջիններիս ստեղծման եւ զարգացման համար:

13 апреля на очередном заседании парламент обсудил в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА, в случае принятия которого сельскохозяйственные кооперативы будут освобождены от налога на прибыль. Сельскохозкооперативы и потребительские кооперативы также будут считаться производителями сельскохозяйственной продукции и будут освобождены от налога на прибыль до 31 декабря 2024 г. – с доходов, полученных от продажи сельскохозпродукции, произведенной их членами.
Действующий Налоговый кодекс предусматривает, что только непосредственные   производители сельскохозяйственной продукции считаются производителями продукции для целей налогообложения и освобождаются от налога на прибыль. В соответствии с этим порядком сельскохозяйственные или потребительские кооперативы не считаются производителями сельскохпродукции и не пользуются льготами по налогу на прибыль при продаже произведенной их членами сельскохозпродукции.
Ожидается, что в результате принятия проекта налоговая среда для сельскохозяйственных и потребительских кооперативов значительно улучшится, обеспечивая предпосылки для их создания   и развития.