ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել «Գլոբալ մարտահրավերներ եւ սպառնալիքներ` համաճարակի պայմաններում: Ահաբեկչություն եւ բռնի ծայրահեղականություն» միջազգային կոնֆերանսում:
Ելույթի շրջանակում Վլադիմիր Վարդանյանն Արցախյան պատերազմում խաղաղ բնակիչների եւ կենսական ենթակառուցվածքների վրա Ադրբեջանի հարձակումը, Արցախի տարածքում գտնվող հայկական պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգության, ներառյալ տաճարների, եկեղեցիների եւ այլ կրոնական ու պատմական հուշարձանների պղծումը եւ ոչնչացումը որակեց որպես պետական մակարդակով բռնի ծայրահեղականության եւ ահաբեկչության դրսեւորում:
Ելույթի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ Բաքվում Արցախյան պատերազմին նվիրված այսպես կոչված «հաղթանակի պուրակին»՝ այն համարելով ադրբեջանական ռասիստական քաղաքականության ակնառու դրսեւորում:

Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян выступил с докладом на международной конференции «Глобальные вызовы и угрозы в условиях пандемии.Терроризм и насильственный экстремизм».
В.Варданян в своей речи охарактеризовал как проявление на государственном уровне насильственного экстремизма и терроризма нападение Азербайджана на мирных жителей и жизненно важные  инфраструктуры в ходе Арцахской войны, осквернение и уничтожение армянского историко-культурного и религиозного наследия, включая храмы, церкви и другие религиозные и исторические памятники на территории Арцаха.
В ходе выступления депутат также коснулся открытия   в Баку так называемого «Парк Победы» в Арцахской войне, считая это явным проявлением азербайджанской расистской политики.