Ապրիլի 16-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավոր Արտաշես Պետրոսյանի հեղինակած ««Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հեղինակի կարծիքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները դրական ազդեցություն կունենան Հայաստանի էներգետիկ բնագավառի զարգացման վրա եւ կնպաստեն հարմար ներդրումային ֆոնի ստեղծմանը տնտեսության համար այս կարեւոր բնագավառում:
Առաջարկվում է տարեկան վերջնահաշվարկի ժամկետը դեկտեմբերի 31-ից տեղափոխել ապրիլի 30-ը, որով սպառողը հնարավորություն կունենա իր համար անհրաժեշտ  էներգիայի ծավալներով  արտադրել եւ սպառել այն՝  խուսափելով հավելյալ ծախսերից, քանի որ այդ ամիսներին արեւային օրն ավելի կարճ է, իսկ ամպամածությունն ավելի շատ:
Նշվեց, որ փոփոխությունների արդյունքում նաեւ ինքնավար էներգաարտադրողները կազատվեն հավելյալ ամսական ֆինանսական ծանրաբեռնվածությունից, եւ գիշերային սակագնի վճարները կկատարվեն տարեկան վերջնահաշվարկի ժամանակ:
Արտաշես Պետրոսյանն ընդգծեց, որ օրենքի նախագծի շուրջ կազմակերպվել է նաեւ աշխատանքային քննարկում շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Ցիրունյանը, ներկայացնելով դրական եզրակացությունը, նշեց, որ օրինագիծն ավելի կհստակեցվի երկրորդ ընթերցման ծամանակ, քանի որ ֆինանսական որոշակի կարգավորումների անհրաժեշտություն կա:
Կառավարության դրական դիրքորոշումը ներկայացրեց Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:

16 апреля на очередном заседании НС в первом чтении обсужден проект о внесении дополнений в закон РА «Об энергосбережении и возобновляемой энергетике», предложенный депутатом А.Петросяном.
По мнению автора, предлагаемые поправки окажут положительное влияние на развитие энергетики Армении и будут способствовать созданию благоприятного инвестиционного фона для этой важной в экономике сферы.
Предлагается перенести годовой расчетный срок с 31 декабря на 30 апреля, что позволит потребителю производить и потреблять необходимое количество энергии, избегая дополнительных сезонных затрат.
Отмечено, что в результате изменений автономные производители энергии также будут освобождены от дополнительного ежемесячного финансового бремени, а оплата ночных тарифов будет производиться при ежегодном окончательном расчете.
А.Петросян подчеркнул, что по законопроекту также организована рабочая дискуссия с участием заинтересованных сторон.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам А.Цирунян, представив положительное заключение, отметил, что законопроект будет уточнен во втором чтении, так как есть необходимость в определенном финансовом регулировании.
Позитивную позицию правительства представил заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян.