Մայիսի 11-ին ճանաչողական այցով Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Սուրեն Սպանդարյանի անվան  24 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը: Վերջինս, ներկայացնելով ԱԺ կառուցվածքը, անդրադարձավ օրենսդիր մարմնի աշխատանքին:
Դպրոցականների հետ զրույցի ընթացքում փոխնախագահը նշեց, որ տեղյակ է այդ դպրոցի պատմությանը, գիտի` ինչպիսի շրջանավարտներ է տվել դպրոցը:
Վահե Էնֆիաջյանը պատասխանեց  աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին:
Շրջելով խորհրդարանի շենքում` հյուրերն այցելեցին ԱԺ թանգարան եւ գրադարան: Նրանք եղան նաեւ նիստերի դահլիճում եւ լուսանկարվեցին փոխնախագահի հետ:

On May 11, the pupils and the teachers of Suren Spandaryan Basic School N24 in Yerevan were in the parliament on a cognitive visit.
The Vice President of the National Assembly Vahe Enfiajyan met with them. The latter, presenting the structure of the NA, referred to the work of the legislative body.
During the conversation with the schoolchildren, the Vice President has noted that he is aware of the history of that school and knows what graduates the school had.
Vahe Enfiajyan answered to the pupils’ question in which they were interested.
Taking a tour in the building of the parliament, the guests visited the NA museum and the library. They were in the session hall and were photographed with the Vice President.