Մայիսի 11-ին խորհրդարանում բացվեց Մայիսյան եռատոնին նվիրված ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են հայ ճարտարապետների` Բաքվում կատարած աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը նախաձեռնել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը, ներկա էին պատգամավորներ, պատմաբաններ, ճարտարապետներ, արվեստաբաններ, ներկայացուցիչներ պետական, պաշտոնական գերատեսչություններից, խորհրդարանի աշխատակազմից:
«Այս տարին մեզ համար շատ ծանր էր: Շուշին մերը չէ, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է պայքարենք: Մենք պետք է առաջ նայենք եւ շարունակենք պայքարը հանուն այն տարածքների, որոնք այս պահին գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո»,- ասաց Թագուհի Թովմասյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են հայազգի, այդ թվում` ծնունդով Շուշիից, ճարտարապետներ Գաբրիել Միքայելի Տեր-Միքելյանի,  Վարդան Ստեփանի Սարգսյանի, Նիկողայոս Գեւորգի Բաեւի, Հովհաննես Մաթեւոսի Քաջազնունու, Սիմոն Տեր-Հակոբյանցի, Աննա Սարգսի Օլտեցյանի, Ֆրեյդուն Հակոբի Աղալյանի աշխատանքների լուսանկարները: Նրանց ստեղծագործական մտքի շնորհիվ Բաքուն գավառական ավանից վերածվեց Անդրկովկասի խոշոր վարչական եւ արդյունաբերական կենտրոնի: Կարեւոր է նշել նաեւ, որ Բաքվի զարգացմանը նպաստել են հայազգի մեծահարուստներ Ա.Մանթաշյանի, Պ. Տեր-Ղուկասյանի, Մ. Արամյանցի, Բուդաղյան եղբայրների, Ադամյանների եւ այլ մեծահարուստների դրամական ներդրումները:
«Հայ ճարտարապետների ստեղծագործական ներդրումը Բաքվի քաղաքային դիմագծի ստեղծման գործում» թեմայով ցուցադրության նյութերը նախապատրաստել է ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը, որը 90-ականներին աշխատել է պրոֆեսոր Էդմոն Տիգրանյանի հետ: 90-ականների սկզբին ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսորը հրատարակել է «Հայ ճարտարապետների գործունեությունը Անդրկովկասում. XIX դարի վերջ եւ XX դարի սկիզբ» աշխատությունը: Էդմոն Տիգրանյանն անվանի կոմպոզիտոր Արմեն Տիգրանյանի որդին է: Սովորել է Սանկտ Պետերբուրգում, աշխատել Թբիլիսիում, 1940-ից` Երեւանում: Էդմոն Տիգրանյանը Երեւանում եւ Թբիլիսիում կառուցված մի շարք նշանակալի բնակելի եւ հասարակական շենքերի, ինչպես նաեւ 100-ից ավելի գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Գիտական աշխատությունում անդրադարձ է կատարվել 19-20-րդ դարերի Բաքվի քաղաքաշինական կերպարի ձեւավորմանն առնչվող խնդիրներին: Հետազոտությունը արժեքավոր է նաեւ տարածաշրջանի հայոց կյանքի տարբեր կողմերը դիտարկելու տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը շնորհակալություն հայտնեց Թագուհի Թովմասյանին նախաձեռնության համար` նշելով, որ եւս մեկ կարեւոր առիթ է հիշելու, թե 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին Բաքվի հայկական համայնքն ինչպիսի դերակատարում է ունեցել քաղաքի մշակութային, տնտեսական եւ քաղաքաշինության զարգացման գործում: Լիլիթ Մակունցն անդրադարձավ մասնավորապես Նիկողայոս Գեւորգի Բաեւի աշխատանքներին, որն ուսանել է Պետերբուրգի Քաղաքացիական ճարտարապետների ինստիտուտում, իսկ 1911-1918 թվականներին եղել է Բաքվի գլխավոր ճարտարապետը: Նրա նախագծերով Բաքվում կառուցվել է 100-ից ավելի շենք եւ շինություն: Բաեւի գործերից են Հյուսիսային դրամատան երկհարկանի շենքը` կառուցված մոդեռն ոճով, Մաիլյան եղբայրների պատվերով կառուցված օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի շենքը` նախատեսված 2110 հանդիսատեսի համար: Թատրոնը մինչ օրս էլ գործում է:
Լիլիթ Մակունցն արձանագրեց, որ Շուշիի հայերը եղել են առաջադեմ հայացքներ կրող, հայկական մշակույթը տարածող եւ հարստացնող գործիչներ: Նա նշեց, որ Շուշիի նկատմամբ սերը բոլորիս համար պետք է համախմբող դեր ունենա:
Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Անուշ Տեր-Մինասյանը ներկայացրեց հայազգի ճարտարապետների գործունեությանը վերաբերող հետաքրքիր տեղեկություններ:
Հատկանշական է, որ Ախալքալաքում ծնված Հովհաննես Մաթեւոսի Քաջազնունին, որն ուսանել է Պետերբուրգի Քաղաքացիական ճարտարապետների ինստիտուտում, 1893-1895-ին աշխատել է Բաքվի նահանգային վարչության շինարարության բաժնում, 1899-1906-ին` «Բաքվի նավթարդյունաբերողների համագումարի խորհրդում» որպես ավագ ճարտարագետ: 1918-ին ստանձնել է Հայաստանի առաջին վարչապետի պաշտոնը: Քաջազնունու գործերից է Բաքվի Սուրբ Թադեոս եւ Բարդուղիմեոս հայկական եկեղեցին (1909թ.): Եկեղեցու շինարարությունն ավարտել է Բաեւը, սակայն այն քանդել են 1937-ին: Հետագայում եկեղեցու հիմքի վրա կառուցվել է Պետական կոնսերվատորիայի շենքը: Այն հիմքում ունի խաչի ձեւ:
Խոսելով ծնունդով Շուշիից հայ մեծանուն ճարտարապետ Սիմոն Տեր-Հակոբյանցի մասին` Անուշ Տեր-Մինասյանը նշեց, որ նրա գործերից ամենահայտնին Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Հայ Առաքելական եկեղեցին է:

11 мая в парламенте открылась выставка, посвященная майскому тройному празднику, на которой представлены работы армянских архитекторов в Баку.
На выставке, инициированной депутатом НС Т.Товмасян, присутствовали депутаты, историки, архитекторы, искусствоведы, представители государственных и официальных ведомств, сотрудники НС.
«Этот год был для нас очень сложным. Шуши не наш, но это не значит, что мы не должны бороться. Мы должны смотреть в будущее и продолжать борьбу за территории, находящиеся в настоящее время под контролем Азербайджана», - заявила Т.Товмасян.
На выставке представлены фотографии армянских архитекторов, в том числе уроженцев Шуши, Г.Тер-Микеляна, В.Саркисяна, Н.Баева и др. Благодаря их творческому мышлению Баку превратился из провинциального поселения в крупный административно-индустриальный центр Закавказья. Развитию Баку способствовали своими финансами крупные предприниматели А.Манташев, П.Тер-Гукасов, М.Арамянц, братья Будагяны и др.
Материалы выставки «Творческий вклад армянских архитекторов в создание городского облика Баку» подготовил архитектор Н.Саркисян, который в 90-е годы работал с профессором Э.Тиграняном. В начале 90-х доктор архитектуры, профессор опубликовал книгу «Деятельность армянских архитекторов в Закавказье. Конец XIX в. – начало   XX в.». Э.Тигранян – сын   известного композитора Армена Тиграняна. Учился в Петербурге, работал в Тбилиси, с 1940 г. – в   Ереване. Э.Тигранян – автор   ряда значительных жилых и общественных зданий, построенных в Ереване и Тбилиси, а также более 100 научных работ. В его трудах затронуты вопросы формирования городского облика Баку XIX-XX вв. Исследование также ценно с точки зрения наблюдения различных аспектов армянской жизни в регионе.
Руководитель фракции «Мой шаг» Л.Макунц поблагодарила Т.Товмасян за инициативу, отметив, что это еще один важный повод вспомнить о роли армянской общины в градостроительстве Баку конца XIX в. – начала  XX в.  Макунц особо отметила творчество Н.Баева, который учился в Петербургском институте гражданских архитекторов, а в 1911 - 1918 гг. был главным архитектором Баку. По его проектам здесь построено более 100 зданий и сооружений. Среди работ Баева в Баку – двухэтажное   здание Северного монетного двора в модерновом стиле, здание Академического театра оперы и балета по заказу братьев Маилян, рассчитанное на 2110 зрителей. Театр работает и по сей день.
Л.Макунц заявила, что шушинские армяне – деятели с прогрессивными взглядами, распространявшие и обогащавшие армянскую культуру. Она отметила, что любовь к Шуши должна сыграть объединяющую роль для всех нас.
Советник директора Национального музея-института архитектуры им. А.Таманяна А.Тер-Минасян также представила интересную информацию о деятельности армянских архитекторов в Баку.
11 мая депутат НС, представитель езидской общины Р.Бакоян встретился в парламенте с соотечественниками общины Джрашен.Гости подняли волнующую проблему завершения процесса приватизации в их общине. Джрашенцы сообщили, что неоднократно обращались в соответсвующую структуру с просьбой о регистрации нед...
11 мая члены прибывшей в Армению делегации во главе с руководителем Европейской миссии ПАФ Жан-Шарлем Луперто депутат французского парламента Софи Метти, депутат Каталонии Аврора Мадаула,  член ПАФ от Камеруна Джошуа Осих, генеральный секретарь администрации ПАФ Эммануэль Мори и советник  ...