Մայիսի 11-ին խորհրդարանում բացվեց Մայիսյան եռատոնին նվիրված ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են հայ ճարտարապետների` Բաքվում կատարած աշխատանքները:
Ցուցահանդեսը նախաձեռնել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը, ներկա էին պատգամավորներ, պատմաբաններ, ճարտարապետներ, արվեստաբաններ, ներկայացուցիչներ պետական, պաշտոնական գերատեսչություններից, խորհրդարանի աշխատակազմից:
«Այս տարին մեզ համար շատ ծանր էր: Շուշին մերը չէ, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է պայքարենք: Մենք պետք է առաջ նայենք եւ շարունակենք պայքարը հանուն այն տարածքների, որոնք այս պահին գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո»,- ասաց Թագուհի Թովմասյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են հայազգի, այդ թվում` ծնունդով Շուշիից, ճարտարապետներ Գաբրիել Միքայելի Տեր-Միքելյանի,  Վարդան Ստեփանի Սարգսյանի, Նիկողայոս Գեւորգի Բաեւի, Հովհաննես Մաթեւոսի Քաջազնունու, Սիմոն Տեր-Հակոբյանցի, Աննա Սարգսի Օլտեցյանի, Ֆրեյդուն Հակոբի Աղալյանի աշխատանքների լուսանկարները: Նրանց ստեղծագործական մտքի շնորհիվ Բաքուն գավառական ավանից վերածվեց Անդրկովկասի խոշոր վարչական եւ արդյունաբերական կենտրոնի: Կարեւոր է նշել նաեւ, որ Բաքվի զարգացմանը նպաստել են հայազգի մեծահարուստներ Ա.Մանթաշյանի, Պ. Տեր-Ղուկասյանի, Մ. Արամյանցի, Բուդաղյան եղբայրների, Ադամյանների եւ այլ մեծահարուստների դրամական ներդրումները:
«Հայ ճարտարապետների ստեղծագործական ներդրումը Բաքվի քաղաքային դիմագծի ստեղծման գործում» թեմայով ցուցադրության նյութերը նախապատրաստել է ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը, որը 90-ականներին աշխատել է պրոֆեսոր Էդմոն Տիգրանյանի հետ: 90-ականների սկզբին ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսորը հրատարակել է «Հայ ճարտարապետների գործունեությունը Անդրկովկասում. XIX դարի վերջ եւ XX դարի սկիզբ» աշխատությունը: Էդմոն Տիգրանյանն անվանի կոմպոզիտոր Արմեն Տիգրանյանի որդին է: Սովորել է Սանկտ Պետերբուրգում, աշխատել Թբիլիսիում, 1940-ից` Երեւանում: Էդմոն Տիգրանյանը Երեւանում եւ Թբիլիսիում կառուցված մի շարք նշանակալի բնակելի եւ հասարակական շենքերի, ինչպես նաեւ 100-ից ավելի գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Գիտական աշխատությունում անդրադարձ է կատարվել 19-20-րդ դարերի Բաքվի քաղաքաշինական կերպարի ձեւավորմանն առնչվող խնդիրներին: Հետազոտությունը արժեքավոր է նաեւ տարածաշրջանի հայոց կյանքի տարբեր կողմերը դիտարկելու տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը շնորհակալություն հայտնեց Թագուհի Թովմասյանին նախաձեռնության համար` նշելով, որ եւս մեկ կարեւոր առիթ է հիշելու, թե 19-րդ դարի վերջին եւ 20-րդ դարի սկզբին Բաքվի հայկական համայնքն ինչպիսի դերակատարում է ունեցել քաղաքի մշակութային, տնտեսական եւ քաղաքաշինության զարգացման գործում: Լիլիթ Մակունցն անդրադարձավ մասնավորապես Նիկողայոս Գեւորգի Բաեւի աշխատանքներին, որն ուսանել է Պետերբուրգի Քաղաքացիական ճարտարապետների ինստիտուտում, իսկ 1911-1918 թվականներին եղել է Բաքվի գլխավոր ճարտարապետը: Նրա նախագծերով Բաքվում կառուցվել է 100-ից ավելի շենք եւ շինություն: Բաեւի գործերից են Հյուսիսային դրամատան երկհարկանի շենքը` կառուցված մոդեռն ոճով, Մաիլյան եղբայրների պատվերով կառուցված օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի շենքը` նախատեսված 2110 հանդիսատեսի համար: Թատրոնը մինչ օրս էլ գործում է:
Լիլիթ Մակունցն արձանագրեց, որ Շուշիի հայերը եղել են առաջադեմ հայացքներ կրող, հայկական մշակույթը տարածող եւ հարստացնող գործիչներ: Նա նշեց, որ Շուշիի նկատմամբ սերը բոլորիս համար պետք է համախմբող դեր ունենա:
Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Անուշ Տեր-Մինասյանը ներկայացրեց հայազգի ճարտարապետների գործունեությանը վերաբերող հետաքրքիր տեղեկություններ:
Հատկանշական է, որ Ախալքալաքում ծնված Հովհաննես Մաթեւոսի Քաջազնունին, որն ուսանել է Պետերբուրգի Քաղաքացիական ճարտարապետների ինստիտուտում, 1893-1895-ին աշխատել է Բաքվի նահանգային վարչության շինարարության բաժնում, 1899-1906-ին` «Բաքվի նավթարդյունաբերողների համագումարի խորհրդում» որպես ավագ ճարտարագետ: 1918-ին ստանձնել է Հայաստանի առաջին վարչապետի պաշտոնը: Քաջազնունու գործերից է Բաքվի Սուրբ Թադեոս եւ Բարդուղիմեոս հայկական եկեղեցին (1909թ.): Եկեղեցու շինարարությունն ավարտել է Բաեւը, սակայն այն քանդել են 1937-ին: Հետագայում եկեղեցու հիմքի վրա կառուցվել է Պետական կոնսերվատորիայի շենքը: Այն հիմքում ունի խաչի ձեւ:
Խոսելով ծնունդով Շուշիից հայ մեծանուն ճարտարապետ Սիմոն Տեր-Հակոբյանցի մասին` Անուշ Տեր-Մինասյանը նշեց, որ նրա գործերից ամենահայտնին Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Հայ Առաքելական եկեղեցին է:

On May 11, an exhibition dedicated to May triple holiday, where the works done in Baku by the Armenian architects was opened in the parliament.
The RA NA deputy Taguhi Tovmasyan initiated the exhibition, and the deputies, historians, architects, art critics, the representatives from the state, official departments and the Staff of the parliament attended it.
“This year was a very heavy one for us. Shushi is not ours, but it does not mean that we should not fight. We should look forward and continue the fight for the territories, which are under the control of Azerbaijan at this moment,” Taguhi Tovmasyan said.
The photos of the works by the architects of Armenian origin, including those from Shushi by birth Gabriel Ter-Mikelyan, Vardan Sargsyan, Nikoghayos Bayev, Hovhannes Kajaznuni, Simon Ter-Hakobyants, Anna Oltetsyan, Freydun Aghalyan are presented in the exhibition. Due to creative thought Baku turned from provincial small town into a big administrative and industrial centre of Transcaucasia. It is also important that the monetary contributions of the Armenian wealthy people of Armenian origin A. Mantashian, P. Ter-Ghukasian, M. Aramyants, Budaghian brothers, the Adamians and others promoted the development of Baku.
The architect Narek Sargsyan prepared the materials of the exhibition on the theme “Armenian Architects’ Creative Contribution to the Creation of City Feature of Baku,” who in the 90s worked with Professor Edmon Tigranyan. At the beginning of the 90s the Doctor of Architecture, Professor published the work “The Armenian Architects’ Activities in Transcaucasia: End of the 19th Century and Beginning of the 20th Century.” Edmon Tigranyan is the son of the well acclaimed composer Armen Tigranyan. He studied in Saint Petersburg, worked in Tbilisi, and since 1940 – in Yerevan. Edmon Tigranyan is an author of a number of significant residential and public buildings in Yerevan and in Tbilisi, as well as more than 100 scientific works. In the scientific work the problems on the formation of the urban construction image of Baku of the 19th – 20th centuries were touched upon. The research is also valuable in terms of observing different sides of the Armenian life of the region.
The Head of the RA NA My Step Faction Lilit Makunts has thanked Taguhi Tovmasyan for the initiative, noting that it is one more important occasion to remember what role has had the Armenian community of Baku at the end of the 19th century and at the beginning of the 20th century in the development of the cultural, economic and urban construction of the city. Lilit Makunts particularly referred to the works of Nikoghayos Bayev, who studied at Petersburg Civil Engineering Institute, and in 1911-1918 he had been the Chief Architect of Baku. More than 100 buildings and constructions were built in Baku by his projects. Bayev’s works are the two-storied building of the Northern Bank with modern style, the building of the Opera and Ballet Academic Theatre constructed by Mailyan brothers’ order designed for 2110 spectators. The theatre functions until nowadays.
Lilit Makunts recorded that the Armenians of Shushi have been figures with progressive outlooks, spreading and enriching Armenian culture. She noted that the love towards Shushi should have a consolidating role for all of us.
The Advisor to Director of Al. Tamanian National Museum-Institute of Architecture Anush Ter-Minasyan presented interesting information concerning the activities of the architects of Armenian origin.
It is remarkable that Hovhannes Kajaznuni born in Akhalkalak, studied at Petersburg Civil Engineering Institute, in 1893-1895 worked in the Construction Division of Baku State Department, in 1899-1906 – Senior Engineer in Baku Oil Producers’ Congress Council. In 1918 he assumed the post of the First Prime Minister of Armenia. One of Kajaznuni’s works is Saint Thaddeus and Bartholomeus Armenian Church (1909). Bayev completed the construction of the Church, but it was destroyed in 1937. Later the State Conservatoire building was constructed on the basis of the church. It has a cross shape on the basis.
Speaking about the Armenian illustrious architect Simon Ter-Hakobyants born in Shushi, Anush Ter-Minasyan has noted that one of his most well-known works is Saint All-Saviour Ghazanchetsots Armenian Apostolic Church.
On May 11, the RA NA deputy, the representative of the Yazidi community in the Parliament Rustam Bakoyan met with the Yazidis from Jrashen community. The guests noted that their parents received land plots free of charge in the Soviet times, however they could complete the privatization process of u...
Today, the official visit of the delegation led by the Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan to the Republic of Lithuania begins. The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Arkadi Khachatryan, the Deputy Chair of the Committee Artak Manukyan, the Head...