Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության առանցքը վարչատարածքային կառավարման, համայնքային ծառայության, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի պահպանության ու ոլորտի կայուն զարգացման հարցերն են:
Յոթերորդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում հանձնաժողովը գումարել է  39 նիստ, որոնց ընթացքում քննարկվել են 3 միջազգային համաձայնագիր, 55 օրենքի  նախագիծ, 31 օրենսդրական փաթեթ,  դրանցում ընդգրկված է 52 օրենքի  նախագիծ: Ընդհանուր քննարկվել է 107 օրենքի նախագիծ: Դրանցից 37-ի հեղինակը կառավարությունն է, 43-ի հեղինակը՝ պատգամավորները,  6-ինը՝  խմբակցությունները:
Քննարկված նախագծերից դրական եզրակացություն ստացել են 3 միջազգային համաձայնագիր, 37 օրենքի  նախագիծ եւ  19 օրենսդրական փաթեթը, որոնցում ընդգրկված է  67 օրենքի  նախագիծ: Հանձնաժողովում դրական եզրակացություն ստացած նախագծերն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են ամբողջությամբ:
4 նախագիծ, այդ թվում նախագծերի 1 փաթեթ ստացել են հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը: 15 նախագիծ եւ նախագծերի 11 փաթեթ, որոնցում ընդգրկված է 34 օրինագիծ, հետ են վերցվել հեղինակների կողմից:
Հանձնաժողովը յոթերորդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում անցկացրել է 1 արտագնա նիստ եւ 1 խորհրդարանական լսում, ստացել քաղաքացու 115 նամակ:

Основными направлениями деятельности Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы являются проблемы административно-территориального управления, общинных работ, сельского хозяйства, охраны окружающей среды и устойчивого развития сферы.
За время работы парламента седьмого созыва комиссия провела 39 заседаний, в ходе которых обсуждены 3 международных договора, 55 законопроектов, 31 законодательный пакет, с включенными в них 52 законопроектами. Всего обсуждено 107 проектов законов. Авторы 37 из них – правительство, 43 – депутаты, 6 – фракции.
Положительные заключения по обсуждаемым законопроектам получили 3 международных соглашения, 37 законопроектов и 19 законодательных пакетов, с включенными в них 67 законопроектами. Получившие положительные заключения комиссии проекты полностью приняты Национальным Собранием.
На 4 проекта, в том числе 1 пакет проектов, получено отрицательное заключение комиссии. Авторы отозвали 15 проектов и 11 пакетов проектов, в том числе 34 законопроекта.
За время работы парламента седьмого созыва комиссия провела 1 выездное заседание и 1 парламентское слушание, получила 115 писем граждан.