Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության առանցքը վարչատարածքային կառավարման, համայնքային ծառայության, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի պահպանության ու ոլորտի կայուն զարգացման հարցերն են:
Յոթերորդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում հանձնաժողովը գումարել է  39 նիստ, որոնց ընթացքում քննարկվել են 3 միջազգային համաձայնագիր, 55 օրենքի  նախագիծ, 31 օրենսդրական փաթեթ,  դրանցում ընդգրկված է 52 օրենքի  նախագիծ: Ընդհանուր քննարկվել է 107 օրենքի նախագիծ: Դրանցից 37-ի հեղինակը կառավարությունն է, 43-ի հեղինակը՝ պատգամավորները,  6-ինը՝  խմբակցությունները:
Քննարկված նախագծերից դրական եզրակացություն ստացել են 3 միջազգային համաձայնագիր, 37 օրենքի  նախագիծ եւ  19 օրենսդրական փաթեթը, որոնցում ընդգրկված է  67 օրենքի  նախագիծ: Հանձնաժողովում դրական եզրակացություն ստացած նախագծերն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են ամբողջությամբ:
4 նախագիծ, այդ թվում նախագծերի 1 փաթեթ ստացել են հանձնաժողովի բացասական եզրակացությունը: 15 նախագիծ եւ նախագծերի 11 փաթեթ, որոնցում ընդգրկված է 34 օրինագիծ, հետ են վերցվել հեղինակների կողմից:
Հանձնաժողովը յոթերորդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ընթացքում անցկացրել է 1 արտագնա նիստ եւ 1 խորհրդարանական լսում, ստացել քաղաքացու 115 նամակ:

The key activities of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment are the issues of the territorial administration, community service, agriculture, preservation of the environment and the stable development of the sphere.
During the activity of the National Assembly of the seventh convocation the Committee convened 39 sittings, during which 3 international agreements, 55 draft laws, 31 legislative packages with 52 draft laws in them were debated . In general, 107 draft laws were considered: 37 out of them the author was the Government, 43 – the authors were the MPs, and 6 – the factions.
3 international agreements, 37 draft laws and 19 legislative packages with 67 draft laws from the debated draft laws were endorsed. The draft laws endorsed at the Committee were completely passed by the National Assembly.
4 draft laws, including 1 package of the draft laws were not endorsed by the Committee. 15 draft laws and 11 packages of draft laws with 34 bills were taken from the authors.
During the activity of the parliament of the seventh convocation the Committee held 1 visiting sitting and 1 parliamentary hearing and received 115 citizens’ letters.
On June 16, the NA independent deputy Sofia Hovsepyan met with the President of the Association for Non-Formal Education of Europe Valdas Jankauskas. The issues on non-formal education were at the core of the meeting. The interlocutors touched upon the peculiarities of non-formal education, the dif...