Քննարկվեցին մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող առաջնահերթությունները
Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ քննարկում, որի առանցքային հարցերը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության առանձնահատկությունները եւ առաջնահերթություններն էին: Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, ԱԺ նախկին պատգամավոր, համանուն հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սաֆարյանը եւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Անի Սամսոնյանը:
Թագուհի Թովմասյանը նշեց, որ  հանձնաժողովն իր գործունեության ընթացքում աչքի է ընկել ՄԻՊ գրասենյակի հետ ակտիվ համագործակությամբ, եւ կարեւորեց դրա շարունակականությունը:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանին կալանավորելու մասին դատարանի որոշմանը՝ հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը պատգամավորին կալանավորելու համար պարտավոր է ստանալ խորհրդարանի համաձայնությունը: Նշելով, որ դատապարտելի այս գործելաոճը խորհրադարանը պետք է քննարկման առարկա դարձնի՝ Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ այս շաբաթ այցելելու են գործընկերներ Մխիթար Զաքարյանին եւ Արթուր Սարգսյանին:
Հայաստանի Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, գնահատելով հանդիպման նպատակն ու անհրաժեշտությունը, առանձնացրեց գերիների հարցը: Նա նշեց, որ պետք է խորհրդարանական եւ դիվանագիտական հետեւողական աշխատանք իրականացնել միջազգային կառույցների հետ գերիների հայրենադարձումը կազմակերպելու համար: Լարիսա Ալավերդյանը խոսեց նաեւ անհետ կորածների ընտանիքների կարգավիճակի եւ նրանց վերաբերող հարցերի օրենսդրական կարգավորման անհրաժեշտության մասին:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Արամ Սաֆարյանն առաջարկեց հանձնաժողովին կից ձեւավորել փորձագիտական խորհուրդ ոլորտային հարցերն առավել արդյունավետ քննարկելու եւ դրանց լուծումներ տալու համար:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախկին  ներկայացուցիչ Անի Սամսոնյանն առանձնացրեց ռազմագերիների, պատերազմի մասնակիցներին հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերելու, քրեակատարողական հիմնարկների շահառուների, գիշերօթիկ դպրոցների փակվելուց հետո ընտանիքներ վերադարձած անչափահասների իրավունքների պաշտպանության հարցերը:
Թագուհի Թովմասյանը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման մասնակիցներին համատեղ աշխատելու պատրաստակամության համար, նշեց, որ հանձնաժողովում բարձրաձայնված հարցերի վերաբերյալ կկազմակերպվեն քննարկումներ:
«1990թ. օգոստոսի 23-ին ընդունված Հայաստանի Անկախության մասին հռչակագիրն անկախ պետականության հիմնաքարն էր: Հայ ժողովուրդն այդ պատմական իրողությունից հետո ուղիղ մեկ տարի անց իրականացնելու էր իր վաղեմի երազանքը՝ ունենալ անկախ եւ ինքնիշխան պետություն: Այս քայլով սկսվեց մեր պատմության նոր շրջափուլը: Քաղա...
Օգոստոսի 23-ին Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այցելեց Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն:Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի եւ կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանի ուղեկցությամբ ԱԺ նախագահը շրջայց իրականացրեց՝ ծանոթանալով կենտրոնի գործունեությանը: Կենտրոնո...
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե»-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանին, «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն»-ի տնօրեն Նունե Սարգսյանին եւ «Լրագրողների Ասպարեզ ակումբ»-ի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանին: Հանդիպումն իրականացավ լրագրողների իրավունքների պաշտպանությ...
«Խորհրդարանական շաբաթ». 22.08.2021
Անցնող շաբաթվա խորհրդարանական իրադարձություններն ամփոփ ներկայացված են «Խորհրդարանական շաբաթ» հաղորդման օգոստոսի 22-ի թողարկման ընթացքում: ...

Priorities on Protection of Human Rights Discussed
On August 23, a discussion initiated by the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan was held, key issues of which were the features and the priorities of protection of human rights in Armenia. The first Human Rights Defender (HRD) of the Republic of Armenia Larisa Alaverdyan, the NA former deputy, the Chair of the namesake Committee Aram Safaryan and the NA former deputy Ani Samsonyan took part in the discussion.
Taguhi Tovmasyan noted that the Committee stood out with an active cooperation with the HRD office during its activity and highlighted its continuity.
Referring to the decision of the court on detaining the deputy of the Armenia Faction Armen Charchyan, the Chair of the Committee has stated that the RA Prosecutor General should get consent from the parliament in order to detain the deputy. Emphasizing that the parliament should make this condemnable working style a subject of discussion, Tovmasyan has informed that they would visit their colleagues Mkhitar Zakaryan and Artur Sargsyan this week.
The former Human Rights Defender of Armenia Larisa Alaverdyan, assessing the purpose and the necessity of the meeting, singled out the issue of the captives. She has underlined that consistent parliamentary and diplomatic work should be carried out with the international structures for organizing the repatriation of the captives. Larisa Alaverdyan spoke about the status of the missing persons’ families and the need for the legislative regulation of the issues related to them.
The former Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Aram Safaryan proposed to form an Expert Council adjunct to the Committee to discuss the sectoral issues more effectively and give them solutions.
The former representative of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Ani Samsonyan singled out the issues of prisoners of war, providing psychological support to the participants of the war, the beneficiaries of the penitentiary institutions and the protection of minors’ rights who returned to the families when the boarding schools were closed.
Taguhi Tovmasyan, thanking the participants of the meeting for readiness to work together, mentioned that discussions would be organized regarding the raised issues at the Committee.
Alen Simonyan’s Congratulatory Message on Adoption of Declaration on Independence of Armenia
The Declaration on Independence of Armenia adopted on August 23, 1990 was the cornerstone of the independent statehood. The Armenian people was going to fulfill its long-standing dream just one year after that historical reality, to have an independent and self-sovereign state. The new phase of our ...
On August 23, the President of the National Assembly Alen Simonyan visited the Homeland Defender’s Rehabilitation Center.Accompanied by the Chancellor of Yerevan State Medical University Armen Muradyan and the Director of the Center Haykuhi Minasyan, the NA President took a tour, getting acquainted ...
The President of the National Assembly Alen Simonyan received the President of the Committee for Protection of Freedom of Speech Ashot Melikyan, the Director of the Media Initiatives Center Nouneh Sarkissian and the Chairman of Asparez Journalists’ Club Levon Barseghyan. The meeting took place at th...