ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի օգոստոսի 30-ի արտահերթ նիստի օրակարգում հանձնաժողովի աշխատակարգի հաստատման եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության մասին հարցերն էին:
Պատգամավորները քննարկեցին եւ հաստատեցին հանձնաժողովի աշխատակարգը:
Նազելի Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում առաջադրում է Ռուստամ Բաքոյանի թեկնածությունը: Պատգամավորը նշեց, որ այս հանձնաժողովի գործունեության տիրույթում  են նաեւ ազգային փոքրամասնություններին վերաբերող հարցերը: Նազելի Բաղդասարյանն անդրադարձավ նաեւ թեկնածուի աշխատանքային գործունեությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով «Քաղաքացիական պայմանագիր»  խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար` Ռուստամ Բաքոյանը նշեց, որ մարդու իրավունքների ոլորտում անելիքները շատ են թե' Հայաստանի ներսում, թե' միջազգային հանրության հետ հաղորդակցվելիս:
Քվեարկության արդյունքում Ռուստամ Բաքոյանն ընտրվեց հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ 30.08.2021 ժամը 11:00 314 սենյակ, Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողով`   30.08.2021 ժամը 11:00 414 սենյակ,   Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանո...

The items of approving the work order of the Committee and electing Deputy Chair of the Committee were on the agenda of the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs held on August 30.
The MPs debated and approved the work order of the Committee.
Nazeli Baghdasaryan informed that the NA Civil Contract Faction nominated Rustam Bakoyan as a candidate for the post of the Deputy Chair of the Committee. The deputy has noted that the issues related to the national minorities are also in the scope of activity of this Committee. Nazeli Baghdasaryan referred to the candidate’s working activity too.
Thanking the Civil Contract Faction for nominating him, Rustam Bakoyan has stated that there is a lot to do in the field of human rights both in Armenia and while communicating with the international community.
As a result of voting, Rustam Bakoyan was elected in the post for the Deputy Chair of the Committee.