ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, ՌԴ մշակույթի նախկին նախարար Միխայիլ Շվիդկոյին:
Հանդիպմանը մասնակցեցին նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական  հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ ԱԺ ՔՊ խմբակցության անդամ Գուրգեն Արսենյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի՝ մինչ օրս չհաղթահարված հետեւանքներին՝ Հակոբ Արշակյանը փաստեց, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները եւ ազատ չի արձակում հայ ռազմագերիներին ու պահվող այլ անձանց:
ԱԺ նախագահի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնությանը վերոնշյալ խնդիրների լուծման հարցում մեր երկրին շարունակաբար աջակցելու համար:
Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ 2022 թ. լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի 25-ամյակը: ԱԺ փոխնախագահը հույս հայտնեց, որ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք մշակութային միջոցառումները կկազմակերպվեն բարձր մակարդակով:
Միխայիլ Շվիդկոյն իր հերթին ընդգծեց հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության առանձնահատուկ բնույթը՝ նշելով, որ իրենք հետեւում են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, եւ մտահոգություն հայտնեց պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար եւ մշակութային մարտահրավերների առնչությամբ:
Հյուրը նշեց նաեւ, որ Ռուսաստանի հայ համայնքը զգալի դերակատարում եւ ներդրում ունի երկրի հասարակական-քաղաքական, ինչպես նաեւ մշակութային կյանքում:
Քննարկվեցին նաեւ հայ-ռուսական դաշնակցային բարեկամական հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող այլ հարցեր:

14 сентября вице-спикер НС А. Аршакян принял специального представителя Президента РФ по вопросам международного культурного сотрудничества, бывшего министра культуры РФ Михаила Швыдкого.
Во встрече приняли участие также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и член фракции ГД Гурген Арсенян.
Говоря о последствиях 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном, Акоп Аршакян констатировал, что Азербайджан отказывается выполнять положения трехстороннего заявления от 9 ноября и отказывается освобождать армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Заместитель председателя НС выразил признательность Российской Федерации за регулярное содействие нашей стране в решении вышеуказанных задач.
Аршакян отметил, что в 2022 году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Россией, а также 25-летие подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи. Акоп Аршакян выразил надежду, что культурные мероприятия в связи с этим будут организованы на высшем уровне.
Михаил Швыдкой, в свою очередь, подчеркнул особый характер армяно-российского двустороннего сотрудничества, отметив, что они следят за происходящими в регионе процессами и выразили обеспокоенность в связи с гуманитарными и культурными вызовами, возникшими в результате войны.
Гость также отметил, что армянская община России играет значительную роль и вносит свой вклад в общественно-политическую и культурную жизнь страны.
Были обсуждены также другие вопросы, касающиеся углубления и расширения армяно-российских союзнических отношений.