ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ, ՌԴ մշակույթի նախկին նախարար Միխայիլ Շվիդկոյին:
Հանդիպմանը մասնակցեցին նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական  հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը եւ ԱԺ ՔՊ խմբակցության անդամ Գուրգեն Արսենյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի՝ մինչ օրս չհաղթահարված հետեւանքներին՝ Հակոբ Արշակյանը փաստեց, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները եւ ազատ չի արձակում հայ ռազմագերիներին ու պահվող այլ անձանց:
ԱԺ նախագահի տեղակալը երախտագիտություն հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնությանը վերոնշյալ խնդիրների լուծման հարցում մեր երկրին շարունակաբար աջակցելու համար:
Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ 2022 թ. լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի 25-ամյակը: ԱԺ փոխնախագահը հույս հայտնեց, որ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք մշակութային միջոցառումները կկազմակերպվեն բարձր մակարդակով:
Միխայիլ Շվիդկոյն իր հերթին ընդգծեց հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության առանձնահատուկ բնույթը՝ նշելով, որ իրենք հետեւում են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, եւ մտահոգություն հայտնեց պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար եւ մշակութային մարտահրավերների առնչությամբ:
Հյուրը նշեց նաեւ, որ Ռուսաստանի հայ համայնքը զգալի դերակատարում եւ ներդրում ունի երկրի հասարակական-քաղաքական, ինչպես նաեւ մշակութային կյանքում:
Քննարկվեցին նաեւ հայ-ռուսական դաշնակցային բարեկամական հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող այլ հարցեր:

On September 14, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan received the Special Representative of the RF President on International Cultural Cooperation, the RF former Minister of Culture Mikhail Shvydkoy.
The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan and the member of the NA Civil Contract Faction Gurgen Arsenyan took part in the meeting.
Touching upon the consequences of 44-day war unleashed by Azerbaijan not overcome until today, Hakob Arshakyan has affirmed that Azerbaijan rejects to fulfill the provisions of November 9 trilateral statement and does not release Armenian prisoners of war and the detained persons.
The NA Vice President expressed gratitude to the Russian Federation for continuously supporting our country in the solution of the abovementioned problems.
Hakob Arshakyan noted that in 2022, would turn the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Russia and Armenia, as well as the 25th anniversary of the treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Aid. The NA Vice President expressed hope that the cultural events to be held on that occasion would be organized at high level.
In his turn Mikhail Shvydkoy has underlined the special character of the Armenian-Russian bilateral cooperation, noting they follow the processes going on in the region and expressed concern about the humanitarian and cultural challenges caused because of war.
The guest also has stated that the Armenian community of Russia has considerable role and contribution to the public-political, as well as cultural life of the country.
Other issues for deepening and expansion of the Armenian-Russian allied friendly relations were also discussed.