Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Ողջունելով դեսպանին՝ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձավ Պերմ քաղաքի Պետական ազգային հետազոտական համալսարանի հրաձգության դեպքին՝ ցավակցություն հայտնելով զոհերի ընտանիքներին եւ առողջություն մաղթելով վիրավորներին:
Խոսելով երկու երկրների հարաբերությունների բարձր մակարդակից՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց հայ-ռուսական միջխորհրդարանական կապերի շարունակական զարգացումը:
ՌԴ դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության եւ ցավակցական խոսքի համար: Նա բարձր գնահատեց տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում հայ-ռուսական գործընկերային հարաբերությունները: Սերգեյ Կոպիրկինը խորհրդարանական դիվանագիտության ձեռքբերում համարեց տարիներ շարունակ միջխորհրդարանական խմբերի արդյունավետ աշխատանքը: Դիվանագետը հատուկ շեշտեց բազմաբեւեռ գործակցության կամուրջների շարունակական զարգացման կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ առաջիկայում ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք պաշտոնական այցին առնչվող օրակարգային հարցեր:

23 сентября Председатель НС А.Симонян принял посла Российской Федерации в Армении С.Копыркина.
Приветствуя посла, глава парламента упомянул инцидент со стрельбой в Пермском государственном национальном исследовательском университете, выразив соболезнования семьям жертв  и пожелав здоровья раненым.
Коснувшись высокого уровня отношений между двумя странами, спикер НС отметил последовательное развитие армяно-российских межпарламентских связей.
Посол России поблагодарил за прием и соболезнования. Он высоко оценил армяно-российские партнерские отношения на региональном и международном уровнях. Г-н Копыркин счел достижением парламентской дипломатии многолетнюю эффективную работу межпарламентских групп.  Дипломат подчеркнул важность постоянного развития мостов многополярного сотрудничества.
Стороны также обсудили повесточные вопросы, связанные с предстоящим официальным визитом Председателя НС РА в Российскую Федерацию.