Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Պերուի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ-ում Պերուի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան (նստավայրը` Մոսկվա) Խուան Խեներո Դել Կամպո Ռոդրիգեսին:
Ողջունելով դեսպանին` Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է նրան Հայաստանի Հանրապետությունում Պերուի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ` մաղթելով հաջողություն իրականացվելիք ծրագրերում:
Լատինամերիկյան երկրների հետ սերտ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարաբերությունները Պերուի խորհրդարանի հետ` ընդգծելով միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ձեւավորման անհրաժեշտությունը:
Պերուի դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին ընդունելության համար, ընդգծել է, որ իր առաքելության իրականացման ընթացքում երկկողմ կապերի զարգացումը ծրագրային առաջնահերթություն է դիտարկվելու: Նա նշել է, որ Հայաստան-Պերու բազմակողմ գործընկերային կապերն ամրապնդելու հարցում մեծ է խորհրդարանների դերը:
Քննարկվել են նաեւ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին երկու երկրների անդամակցությանը վերաբերող հարցեր` երկուստեք կարեւորելով օրենսդիր մարմինների մակարդակով մշակութային ժառանգությանն առնչվող համատեղ օրակարգերի ձեւավորումը:
Հանդիպման ավարտին մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի եւ Պերուի հանրապետությունների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին ընդառաջ ծրագրերի անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ ընդունել է «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» ԵՄ-...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ: Կարեւորվել է պետության համար պատասխանատու եւ դժվարին այս ժամանակաշրջանում Ազգային ժողովի գործունեությունը, որը նպաստելու է մեր երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների ու խնդիրների լու...
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են արհմիության ներկայացուցիչների հետ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Հայաստանի բանկերի եւ ֆինանսավարկային կազմակերպությունների աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Լաուրա Հակոբյանի եւ ՀՀ վարկային կազմակերպությունների միու...
Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի հունական կողմի ղեկավար Էլենի Կանելոպուլուի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 30-ին ա...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Հակոբ Արշակյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ Ռուսաստանում  անցկացված  խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ՝ կարեւորելով ազատ...
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Թադեւոս Ավետիսյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը սեպտեմբերի 30-ին հանդիպել են «Արկադի Տեր-Թադեւոսյանի անվան Քաղաքացիական խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության անդամների հետ՝...

А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Перу в РА
30 сентября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Перу в РА (резиденция в Москве) Хуана Хеннеро Дель Кампо Родригеса.
Приветствуя посла, спикер парламента поздравил его с назначением Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Перу в РА, пожелав успехов в реализуемых программах.
В контексте тесного сотрудничества с латиноамериканскими странами Председатель НС подчеркнул межпарламентские отношения с законодательным органом Перу, особо выделив необходимость формирования межпарламентских групп дружбы.
Посол Перу, поблагодарив Председателя НС за прием, подчеркнул, что в ходе его миссии приоритетной будет   программа развития двусторонних отношений. Он отметил, что в укреплении многосторонних партнерских связей Армения-Перу велика роль парламентов.
Обсуждены также вопросы членства двух стран в Форуме древних цивилизаций, при этом особое внимание уделено формированию на уровне парламентов совместных повесток по культурному наследию.
В завершение встречи стороны обменялись мнениями о необходимости программ к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Перу.
Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции приняла делегацию парламента Греции
30 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян принял делегацию парламента Греции, находящуюся в Армении в рамках финансируемой ЕС программы Twinning «Укрепление потенциала НС:  дальнейшее содействие надзору и выполнению Соглашения о всеобъемлющем и р...
Председатель НС А.Симонян встретился сегодня с Президентом РА А.Саркисяном.Подчеркнута деятельность НС в этот ответственный и сложный для государства период, способствующая решению стоящих перед Арменией вызовов и проблем.Согласившись с тем, что НС отведена весомая роль в парламентской системе правл...
Профсоюзные вопросы обсуждены с председателем постоянной комиссии НС
30 сентября председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян встретилась с председателем Республиканского союза профсоюзов работников банков и финансово-кредитных организаций Армении Л.Акопян и исполнительным директором Союза кредитных организаций РА Х.Керобяном. Во встр...
Представители парламента Греции посетили мемориал в Цицернакаберде
30 сентября делегация во главе с Элени Канелопулу, руководителем греческой стороны финансируемой ЕС программы Twinning «Укрепление потенциала  НС: содействие надзору и выполнению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», посетила мемориал в Цицернакаберде.Делегацию, находящуюся в А...
Вице-спикер НС А.Аршакян принял посла РФ в РА С.Копыркина
30 сентября вице-спикер НС А.Аршакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в РА С.Копыркина.А.Аршакян поздравил посла с парламентскими выборами в России, подчеркнув положительное влияние свободных и прозрачных выборов на развитие государства.В ходе встречи говорилось о мирном урегулировании Н...
30 сентября председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян и зампредседателя комиссии Т.Аветисян встретились с членами общественной организации (ОО ) «Гражданский совет им. А.Тер-Тадевосяна».Председатель ОО, доктор экономических наук, профессор Т.Манасерян представил о...