Աշխատանքային քննարկում Հայկական բժշկական ասոցիացիայի գործադիր վարչության ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել են Հայկական բժշկական ասոցիացիայի գործադիր վարչության ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Նարեկ Զեյնալյանը կարեւորել է քաղաքակիրթ աշխարհում բժշկական ասոցիացիաների դերակատարությունը:  Հանդիպման նպատակը բավարար օրենսդրական հիմքեր մշակելը եւ ստեղծելն է կառույցի գործունեությունը լիարժեք ապահովելու համար: Նրա դիտարկմամբ` ասոցիացիայի գործունեության որոշակի չափորոշիչներ պետք է մշակվեն:
Հայկական բժշկական ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Սողոյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար` կարեւորելով օրենսդիր մարմնի ուշադրությունը կառույցի նկատմամբ: Նա ներկայացրել է իրենց գործունեությունը` անդրադառնալով առկա խնդիրներին:
Գործադիր վարչության ներկայացուցիչները մտքեր են փոխանակել օրենսդրական հիմքերի, իրավունքների, պարտականությունների, որակի չափորոշիչների մշակման, բժշկական կրթություն ապահովող հաստատությունների հետ համագործակցության, բժիշկների պաշտպանվածության, մասնագիտական էթիկայի հարցերի վերաբերյալ:
Արմեն Սողոյանի համոզմամբ` ունենալով գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների աջակցությունը` իրատեսական հաջողություններ կգրանցվեն: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կազմակերպելու քննարկումներ հստակեցված ծրագրերի շուրջ:
ՀՀ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ ընդլայնվելու է սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 1-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որո...

Working Discussion with Representatives of Executive Board of Armenian Medical Association
On October 1, the Chair of the RA NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan and the Deputy Chair of the Committee Lusine Badalyan met with the representatives of the Executive Board of the Armenian Medical Association.
Welcoming the guest, Narek Zeynalyan highlighted the role of the medical associations in the civilized world. The aim of the meeting was to develop and to create sufficient legislative bases to ensure the complete activity of the structure. As he has observed, certain criteria of the association activities should be developed.
The Chair of the Armenian Medical Association Armen Soghoyan thanked the MPs for the meeting, highlighting the attention of the legislative body towards the structure. He presented their activities referring to the existing problems.
The representatives of the executive board exchanged ideas related to the legislative bases, rights, duties, the development of certain criteria, the cooperation with the institutions ensuring medical education, doctors’ protection and issues on professional ethics.
According to Armen Soghoyan, realistic successes will be recorded having the support of the executive and legislative bodies. An agreement was reached to organize discussions about the specified programmes in the near future.
01.10.2021
Scope of Social Package Services to be Expanded by Legislative Initiative of RA Government
At October 1 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, moderated by Heriknaz Tigranyan, has debated the draft law of the Government on Making Amendment and Addendum to the RA Law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions...