Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին: Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական բազմաբեւեռ, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի նախագահը շնորհավորել է Վալենտինա Մատվիենկոյին ԴԺ Պետական դումայի ընտրությունների հաջող անցկացման եւ արդյունքների կապակցությամբ: Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է միջազգային միջխորհրդարանական կազմակերպություններում, այդ թվում՝ ԱՊՀ միջխորհրդարանական եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովներում փոխգործակցության կարեւորությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում անվտանգային խնդիրների կարգավորմանն ու տեւական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերի միջեւ զրույց է ընթացել տարածաշրջանում եւ Հայաստանի սահմանների շուրջ տիրող իրավիճակի, ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի եւ այլ չլուծված մարդասիրական խնդիրների մասին: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը եւ անձնապես Վալենտինա Մատվիենկոյին նշված խնդիրների լուծման հարցում կանոնավոր աջակցության համար: Երկուստեք արձանագրվել է, որ կուտակված է լուրջ ներուժ երկու երկրների միջեւ համագործակցությունն առավել բարձր մակարդակի հասցնելու համար: Կողմերն անդրադարձել են երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի, որը կնշվի 2022 թվականին, ինչպես նաեւ՝ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի առթիվ միջխորհրդարանական ծրագրերի մշակման անհրաժեշտությանը:
Խորհրդարանական ձեւաչափում կարեւորվել է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի դերը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնելու ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի ոլորտային հանձնաժողովների փոխգործակցությունը: Հանդիպման ավարտին անդրադառնալով 2020 թվականին Covid 19-ի պատճառով Վալենտինա Մատվիենկոյի Հայաստան կատարելիք այցի հետաձգմանը՝ Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է հրավերը՝ նշելով, որ սպասում է գործընկերոջը Հայաստանում` նրան հարմար ժամանակահատվածում:

4 октября делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном встретилась с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации В.Матвиенко. Приветствуя спикера НС, Председатель СФ высоко оценила армяно-российское многополярное, в том числе межпарламентское сотрудничество.
Глава законодательного органа РА поздравил В.Матвиенко с успешным проведением и результатами парламентских выборов в РФ. В ходе встречи подчеркнута важность сотрудничества в международных межпарламентских организациях, в том числе в МПА СНГ и ПА ОДКБ.
Касаясь урегулирования вопросов безопасности в регионе и установления прочного мира, стороны обсудили ситуацию в регионе и вокруг границ Армении, немедленное возвращение военнопленных и другие нерешенные гуманитарные вопросы. В этом контексте А.Симонян поблагодарил РФ и лично В.Матвиенко за постоянную помощь в решении этих вопросов. Отмечено наличие весомого потенциала для вывода сотрудничества между двумя странами на более высокий уровень. Стороны обратились к 30-летию установления дипломатических отношений между двумя странами, которое будет отмечаться в 2022 г., а также к необходимости разработки межпарламентских программ в связи с 25-летием подписания Договора о дружба, сотрудничестве и взаимопомощи.
В парламентском формате подчеркнута роль армяно-российских межпарламентских комиссий. Достигнута договоренность об активизации сотрудничества профильных комиссий НС РА и СФ ФС РФ. В завершение встречи, коснувшись переноса визита В.Матвиенко в Армению из-за Covid 19 в 2020 г., А.Симонян подтвердил приглашение, отметив, что ждет коллегу в РА в удобное для нее время.