Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ:
Մեր պետության համար պատմական եւ դժվարին այս ժամանակահատվածում անուրանալի է ձեր եւ ձեր կատարած աշխատանքի դերը մեր ներկայի եւ ապագայի կերտման գործում: Ժամանակակից աշխարհում ուսուցիչները միայն պարզ տվյալներ փոխանցողներ չեն, դուք ձեւավորում եք այն քաղաքացիներին, որոնց երազանքներն ու նպատակները, գիտելիքներն ու հմտություններն են ուղղակիորեն որոշելու, թե ինչպիսի ապագա է ունենալու մեր երկիրը: Ձեզանից յուրաքանչյուրն իր թաղամասում, գյուղում, քաղաքում պետք է լինի իր միջավայրի համար ոգեշնչման աղբյուր, նորարարություն բերող առաջամարտիկ: Դուք եք Հայաստանի երեխաներին եւ պատանիներին պատմում մեր մասին, նրանց հետ քննարկում մեր երկրի ներկան ու վաղվա օրը:
Դուք մեզ պատմում եք մեր մասին: Շնորհակալ ենք: Նախորդ տարվա ընթացքում մեր կրթական համակարգի առջեւ ծառացած դժվարին մարտահրավերները՝ համավարակն ու պատերազմը, դրանց դիմագրավելու ձեր անձնուրաց պատրաստակամությունը, այդ պայմաններում կրթական գործընթացի անընդհատությունը եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ կրթությունը մեր հասարակության համար բոլոր պայմաններում առաջնահերթություն է: Այս ամբողջ ընթացքում ձեր աշխատանքը մեր թիկունքի ամրության կարեւոր գրավականն էր: Կրթությունը միշտ եղել է մեզ համար կարեւորագույն առաջնահերթություններից, որովհետեւ այն մեր անվտանգության, տնտեսության եւ մշակույթի զարգացման առաջնային երաշխավորներից է:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանում կառուցվելու եւ հիմնանորոգվելու են 300 դպրոցներ, հանրապետության բոլոր 1400 դպրոցներում ստեղծվելու կամ վերազինվելու են բնագիտական եւ ինժեներական լաբորատորիաները, ներդրվելու են կրթական նոր ծրագրեր, սակայն այս ամենն ապարդյուն կլինի առանց ձեզ, առանց լավ ուսուցիչների, որոնք այդ միջավայրում կրթելու եւ դաստիարակելու են մեր երեխաներին: Եվ ուրեմն՝ մեր ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաեւ ձեր աշխատանքային պայմանների, սոցիալական երաշխիքների եւ աշխատավարձի շարունակական բարձրացման հարցը: Այսօր ձեզ բոլորը կմեծարեն, շնորհավորանքները շատ կլինեն, մենք ասում ենք՝ շնորհակալ ենք, սիրելի՛ ուսուցիչ:

On behalf of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport and personally me, I congratulate you on your professional day.
During this historical and hard period for our state the role of your work is undeniable in building our present and future. In the modern world the teachers are not transformers of only simple data, you shape the citizens whose dreams and goals, knowledge and skills will directly decide what future our country will have. All of you in your neighbourhood, village, city should be a source of inspiration for your environment, a forerunner bringing innovation. You tell the children and the teenagers of Armenia about us, we discuss with them the present and tomorrow of our country.
You tell us about us. We are thankful. During the previous year the difficult challenges facing our educational system: the pandemic and the war, your selfless readiness for resisting them, the uninterruptedness of the educational process in those conditions once again showed that the education is a priority in all conditions for our society. During this whole period your work was the important guarantee of the firmness of our rear. The education has always been one of the most important priorities for us, because it is one of the prior warrants of the development of our security, economy and culture.
In the coming years 300 schools will be built and renovated in Armenia, the natural science and engineering laboratories will be created or re-equipped in all 1400 schools of the republic, new educational programmes will be introduced, but all this will be in vain without you, without good teachers, who in that environment will educate and bring up our children. And so, the issue of your working conditions, social guarantees and the continuous rise of the salary. Today, everybody will honour you, there will be a lot of congratulations, we say: thank you dear teacher!