Պետական համակարգից աշխատողների արտահոսքը նվազեցնելուն եւ պետական համակարգում աշխատելու գրավչությունը բարձրացնելուն ուղղված նախաձեռնությունը քննարկվել է հոկտեմբերի 5-ի ԱԺ նիստում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի խոսքով` առաջին ընթերցմամբ ներկայացված ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ Կառավարությունն ընդլայնում է սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը եւս երկու ուղղությամբ:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ` նախատեսվում է սոցփաթեթի համար հատկացվող միջոցներն ուղղել նաեւ մարզաառողջարարական եւ սպորտային համալիրների, լողավազանների եւ այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվելուն եւ պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի մարմանը:
Նախագծով չի նախատեսվում շահառուների շրջանակի ընդլայնում: Ռուբեն Սարգսյանը պարզաբանել է` փոփոխությունը վերաբերում է պետական, բայց ոչ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց. բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեն հանդիսանում սոցփաթեթի շահառուներ:
Գլխադասային` ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը: Նրա խոսքով` նախաձեռնությունը բյուջեի վրա ֆինանսական բեռի ավելացում չի նախատեսում:
Տեղեկացնենք, որ նախաձեռնության երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կկազմակերպվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում:

At October 5 sitting, the initiative aimed at reducing the outflow of the employees from the state system and raising the attractiveness of working in the state system.
According to the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan, the Government expands the scope of the social package services also in two services by the amendments being proposed to the RA law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions presented in the first reading.
As the Deputy Minister has informed, it is designed to address the means being located for the social package to make use of the services of the sports health and sport complexes, swimming pools and other sport organizations and covering the student’s loans by state subsidy.
Expansion of the scope of the beneficiaries is not designed by the draft law. Ruben Sargsyan has clarified that the amendment refers to the persons holding state, but not political position: the high ranking officials are not beneficiaries of the social package.
The Chair of the Standing (Head) Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan presented the endorsement of the Committee. According to her, the initiative does not design increase of the financial overload on the budget.
As a result of voting, the draft law was passed in the first reading.
Let us inform that the debate by the second reading of the initiative will be organized within 24 hours after passing it in the first reading.