Պետական համակարգից աշխատողների արտահոսքը նվազեցնելուն եւ պետական համակարգում աշխատելու գրավչությունը բարձրացնելուն ուղղված նախաձեռնությունը քննարկվել է հոկտեմբերի 5-ի ԱԺ նիստում:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի խոսքով` առաջին ընթերցմամբ ներկայացված ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ Կառավարությունն ընդլայնում է սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը եւս երկու ուղղությամբ:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ` նախատեսվում է սոցփաթեթի համար հատկացվող միջոցներն ուղղել նաեւ մարզաառողջարարական եւ սպորտային համալիրների, լողավազանների եւ այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվելուն եւ պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի մարմանը:
Նախագծով չի նախատեսվում շահառուների շրջանակի ընդլայնում: Ռուբեն Սարգսյանը պարզաբանել է` փոփոխությունը վերաբերում է պետական, բայց ոչ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց. բարձրաստիճան պաշտոնյաները չեն հանդիսանում սոցփաթեթի շահառուներ:
Գլխադասային` ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը: Նրա խոսքով` նախաձեռնությունը բյուջեի վրա ֆինանսական բեռի ավելացում չի նախատեսում:
Տեղեկացնենք, որ նախաձեռնության երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կկազմակերպվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում:

5 октября на заседании НС обсуждалась инициатива по сокращению оттока работников из государственной системы и повышению привлекательности работы в государственной системе.
По словам заместителя министра труда и социальных вопросов РА Р.Саркисяна, с предложенной поправкой к закону РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и   должности государственных служащих», внесенной в первом чтении, правительство расширяет объем услуг социального пакета еще по двум направлениям.
По словам замминистра, средства, выделенные на социальный пакет, планируется направить на пользование услугами спортивно-оздоровительных комплексов, бассейнов и других спортивных организаций, а также на погашение субсидируемых государством студенческих кредитов.
Законопроектом не предусмотрено расширение круга бенефициаров. Р.Саркисян пояснил, что изменение касается лиц, занимающих государственные, а не политические должности – высокопоставленные   чиновники не пользуются социальным пакетом.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам представила председатель комиссии Э.Тигранян. По ее словам, инициатива не предусматривает увеличения финансовой нагрузки на бюджет.
По результатам голосования законопроект принят в первом чтении.
Обсуждение инициативы во втором чтении будет организовано в течение 24 часов после принятия в первом чтении.