Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած պաշտոնական այցի եզրափակիչ օրը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի Առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցի: Ողջույնների փոխանակումից հետո Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը օրհնության խոսք է հղել ՀՀ ԱԺ նախագահին եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներին՝ մաղթելով արդյունավետ գործունեություն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խոսել է ՌԴ պաշտոնական այցից՝ ներկայացնելով որոշ մանրամասներ: Զրույց է ծավալվել Հայրենիք-Սփյուռք կապի եւ դրա շրջանակում հայ եկեղեցու դերի ու կարեւորության շուրջ: Քննարկվել են նաեւ թեմին առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահն առանձնազրույց է ունեցել Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի եւ Նոր Նախիջեւանի թեմի առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի հետ:
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին: Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին` Վյաչեսլավ Վոլոդինը բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջին այցը Ռուսաստանի Դաշ...

Делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном в заключительный день официального визита в Российскую Федерацию посетила Кафедральный собор Преображения Господня Российской и Ново-Нахичеванской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ). После обмена приветствиями экзарх епархии архиепископ Э.Нерсисян благословил Председателя НС и членов возглавляемой им делегации, пожелав плодотворной деятельности.
Председатель НС А.Симонян, поблагодарив за прием, проинформировал   об официальном визите в Россию, представив некоторые подробности. В состоявшейся беседе затронуты были связи Родина – Диаспора, отмечены   роль и значение в них ААЦ. Обсуждались также вопросы, связанные с епархией.
В завершение встречи состоялась личная беседа между Председателем НС и экзархом Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ архиепископом Э.Нерсисяном.
Делегация во главе с Председателем НС РА А.Симоняном в рамках официального визита в РФ встретилась с Председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации В.Володиным....