Մանրամասներ են ներկայացվել 2020-2025 թթ. ՀՀ-ում ԵԱՏՄ արդյունաբերական շինարարության ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը  մանրամասներ է ներկայացրել մեր երկրում Եվրասիական տնտեսական միության 2020-2025թթ. խոշորագույն արդյունաբերական շինարարության ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Զեկուցողի խոսքով՝  2020-ի հուլիսին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի կողմից Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին ԵԱՏՄ արդյունաբերականացման քարտեզ ստեղծելու հանձնարարական է տրվել: Այն բաղկացած է երեք ուղղությունից. առաջին բաժնում ընդգրկված են իրագործվող եւ ծրագրավորվող խոշոր նախագծերը եւ արդյունաբերության համապատասխան ճյուղերի համար կարեւոր նախագծերի մասին տեղեկատվությունը: Քարտեզում ներառված է 21 ճյուղերի վերաբերյալ 178 խոշոր նախագիծ՝ մոտ 200 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ներդրումների անհրաժեշտությամբ: Տարվա ավարտին հանձնաժողովը կներկայացնի առաջին հաշվետվությունը: «Քարտեզն առցանց հասանելի է, բոլոր տնտեսվարողները կարող են օգտվել տեղեկատվությունից», -ընդգծել է բանախոսը: Երկրորդ բաժնում ընդգրկված են արդյունաբերության ավելի քան 20 ճյուղերին առնչվող 500-600 տեխնոլոգիական ուղղություն: Երրորդ բաժնում ներառվել են ԵԱՏՄ մաքսային տարածք ներմուծման առավել նշանակալի ծավալով ապրանքային խմբերը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանն ունի 4 ազատ տնտեսական գոտի, երեքը ստեղծվել են մասնավոր նախաձեռնությամբ, չորրորդը՝ ԵԱՏՄ շրջանակում Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին է:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքին՝ փոխնախարարն ասել է, որ որոշ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ընթանում են քննարկումներ՝ ներգրավվելու ներդրումներ: Վարոս Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին Չինաստանում եւ Իրանում մեր երկիրն ունի առեւտրային ներկայացուցիչ:
ԵԱՏՄ երկրների պետական գնումներին մասնակցության եւ շուկաների հասանելիության հիմնախնդիրները պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում էին
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 11-ի նիստում Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ քննարկվել է «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների պետական գնումներին մասնակցության եւ շուկաների հասանելիության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ գործարարների համար» հարցը: ...
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
Հոկտեմբերի 12-ին` ժամը 12:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա ԵԽԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության մամուլի ասուլիսը:...

О реализации инвестиционных программ промышленного строительства ЕАЭС в РА в 2020-2025 гг.
11 октября на заседании Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции заместитель министра экономики В.Симонян представил ход реализации инвестиционных программ промышленного строительства ЕАЭС в РА в 2020-2025 гг.
По словам докладчика, в июле 2020 г. Евразийский межправительственный совет поручил Евразийской экономической комиссии создать карту индустриализации ЕАЭС. Она состоит из трех направлений. Первый раздел включает в себя крупные реализуемые и планируемые проекты, а также информацию о важных проектах для соответствующих отраслей. Карта включает 178 крупных проектов в 21 отрасли с объемом инвестиций около 200 млрд долларов. К концу года комиссия представит свой первый отчет. “Карта доступна в Интернете, все предприятия могут использовать информацию”, - заметил он. Второй раздел охватывает 500-600 технологических направлений, относящихся к более чем 20 отраслям промышленности. Третий раздел включает товарные группы с наибольшим объемом импорта на таможенную территорию ЕАЭС.
По В.Симоняну, в Армении есть 4 свободные экономические зоны, три из которых созданы по частной инициативе, четвертая – СЭЗ «Мегри» в рамках ЕАЭС.
Касаясь реализации инвестиционных программ, замминистра сообщил, что ведутся переговоры о реализации некоторых программ по привлечению инвестиций. В.Симонян сообщил, что в настоящее время РА имеет торговых представителей в Китае и Иране.
Докладчик ответил на вопросы депутатов.
В центре внимания депутатов – участие в госзакупках и доступ на рынки стран ЕАЭС
11 октября на заседании Постоянной комиссии НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции под председательством А.Геворгяна состоялись обсуждения на тему «Актуальные вопросы участия бизнесменов РА в государственных закупках и доступа на рынки стран ЕАЭС».Заместитель министра экономик...