Մանրամասներ են ներկայացվել 2020-2025 թթ. ՀՀ-ում ԵԱՏՄ արդյունաբերական շինարարության ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ
Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը  մանրամասներ է ներկայացրել մեր երկրում Եվրասիական տնտեսական միության 2020-2025թթ. խոշորագույն արդյունաբերական շինարարության ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Զեկուցողի խոսքով՝  2020-ի հուլիսին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի կողմից Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին ԵԱՏՄ արդյունաբերականացման քարտեզ ստեղծելու հանձնարարական է տրվել: Այն բաղկացած է երեք ուղղությունից. առաջին բաժնում ընդգրկված են իրագործվող եւ ծրագրավորվող խոշոր նախագծերը եւ արդյունաբերության համապատասխան ճյուղերի համար կարեւոր նախագծերի մասին տեղեկատվությունը: Քարտեզում ներառված է 21 ճյուղերի վերաբերյալ 178 խոշոր նախագիծ՝ մոտ 200 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ներդրումների անհրաժեշտությամբ: Տարվա ավարտին հանձնաժողովը կներկայացնի առաջին հաշվետվությունը: «Քարտեզն առցանց հասանելի է, բոլոր տնտեսվարողները կարող են օգտվել տեղեկատվությունից», -ընդգծել է բանախոսը: Երկրորդ բաժնում ընդգրկված են արդյունաբերության ավելի քան 20 ճյուղերին առնչվող 500-600 տեխնոլոգիական ուղղություն: Երրորդ բաժնում ներառվել են ԵԱՏՄ մաքսային տարածք ներմուծման առավել նշանակալի ծավալով ապրանքային խմբերը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանն ունի 4 ազատ տնտեսական գոտի, երեքը ստեղծվել են մասնավոր նախաձեռնությամբ, չորրորդը՝ ԵԱՏՄ շրջանակում Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին է:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերի իրականացման ընթացքին՝ փոխնախարարն ասել է, որ որոշ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ընթանում են քննարկումներ՝ ներգրավվելու ներդրումներ: Վարոս Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ այս պահին Չինաստանում եւ Իրանում մեր երկիրն ունի առեւտրային ներկայացուցիչ:
ԵԱՏՄ երկրների պետական գնումներին մասնակցության եւ շուկաների հասանելիության հիմնախնդիրները պատգամավորների ուշադրության կենտրոնում էին
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 11-ի նիստում Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ քննարկվել է «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների պետական գնումներին մասնակցության եւ շուկաների հասանելիության արդի հիմնախնդիրները ՀՀ գործարարների համար» հարցը: ...
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ. ուղիղ հեռարձակում
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
Հոկտեմբերի 12-ին` ժամը 12:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա ԵԽԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության մամուլի ասուլիսը:...

Details on Procedure of EEU Industrial Construction Investment Programmes in RA for 2020-2025 Presented
On October 11, at the RA NA Standing Committee on Territorial Administration and Eurasian Integration, the Deputy Minister of Economy Varos Simonyan presented details on the procedure of the implementation of the biggest industrial construction investment programmes of the Eurasian Economic Union in our country for 2020-2025.
According to the rapporteur, in July 2020 an assignment was given to the Eurasian Economic Commission by the Eurasian Inter-Governmental Council for creating the EEU industrialization map. It is comprised of three directions: the big projects being implemented and planned and the information on the important projects for the relevant branches of industry are included in the first section. 178 big projects on 21 branches are included in the map with the necessity of about 200blm USD investments. At the end of the year the Commission will present the first report. “The map is available on the internet, all entities can make use information,” the rapporteur underlined. 500-600 technological directions regarding more than 20 branches of industry are included in the second section. The product groups with more significant volume of the import to the EEU customs territory.
According to him, Armenia has four free economic zones, the three were created with private initiative, the fourth one is the Meghri free economic zone.
Touching upon the procedure of the investment programme implementation, the Deputy Minister has said that debates are going in the implementation of some programmes. Varos Simonyan has informed that at this moment our country has a Trade Representative in China and in Iran.
The rapporteur answered to the MPs’ questions.
Problems of Participation in State Purchases and Market Accessibility of EEU Countries are at the Centre of Deputies’ Attention
At October 11 sitting of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration moderated by Armen Gevorgyan the issue The Main Problems of the Participation in the State Purchases and the Market Accessibility of the Member States of the Eurasian Economic Union for the RA Businessmen was ...