ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն անցկացրել է եռօրյա աշխատաժողով
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) աջակցությամբ հոկտեմբերի 13-15-ը անցկացրել է եռօրյա աշխատաժողով՝ հանձնաժողովի առաջիկա անելիքները եւ առաջնահերթությունները, ինչպես նաեւ մի շարք կարեւորագույն նախագծեր քննարկելու նպատակով:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով աշխատաժողովին մասնակցել են նաեւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացուցիչները՝ փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Կարեւորելով օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների արդյունավետ եւ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ Ռուբեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ համատեղ իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները իրապես կնպաստեն գործատու-աշխատող իրավահարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը. «Մեր գործընկերների կողմից արդեն իսկ ներկայացված առաջարկներն ու դիտարկումները եւս մեկ անգամ քննարկելով՝ ակնկալում ենք մինչեւ տարեվերջ ունենալ այնպիսի փաստաթուղթ, որը կպաշտպանի ոչ միայն գործատուի եւ աշխատողի իրավունքները, այլեւ նոր կարգավորումների միջոցով կբարելավվի աշխատանքային հարաբերություններն ամրագրող օրենսդրական դաշտը»:
Աշխատաժողովի 3-րդ օրը Ազգային ժողովի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են փորձագետ Դմիտրի Ցկիտիշվիլիին, ով ներկայացրել է աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումների վրացական փորձը:

Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам провела трехдневный рабочий семинар
13-15 октября Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам при содействии Международного республиканского института (IRI) провела трехдневный семинар, на котором обсуждались дальнейшая деятельность и приоритеты комиссии, а также ряд других важнейших проектов.
Представители Министерства труда и социальных вопросов РА во главе с заместителем министра Р.Саркисяном также приняли участие в семинаре по обсуждению законопроекта “О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА”.
Подчеркнув эффективное и взаимовыгодное сотрудничество органов законодательной и исполнительной власти, Р.Саркисян подчеркнул, что совместно реализованные законодательные изменения действительно поспособствуют динамичному развитию правоотношений между работодателем и работником. «После рассмотрения предложений и замечаний, уже представленных нашими партнерами, мы ожидаем, что к концу года получим документ, который защитит не только права работодателей и работников, но и путем новых регламентаций улучшит законодательное поле, регулирующее трудовые отношения”.
В третий день семинара члены постоянной комиссии НС встретились с экспертом Д.Цкитишвили, представившим грузинский опыт реформирования трудового законодательства.