ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն անցկացրել է եռօրյա աշխատաժողով
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) աջակցությամբ հոկտեմբերի 13-15-ը անցկացրել է եռօրյա աշխատաժողով՝ հանձնաժողովի առաջիկա անելիքները եւ առաջնահերթությունները, ինչպես նաեւ մի շարք կարեւորագույն նախագծեր քննարկելու նպատակով:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով աշխատաժողովին մասնակցել են նաեւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացուցիչները՝ փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Կարեւորելով օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների արդյունավետ եւ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ Ռուբեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ համատեղ իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները իրապես կնպաստեն գործատու-աշխատող իրավահարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը. «Մեր գործընկերների կողմից արդեն իսկ ներկայացված առաջարկներն ու դիտարկումները եւս մեկ անգամ քննարկելով՝ ակնկալում ենք մինչեւ տարեվերջ ունենալ այնպիսի փաստաթուղթ, որը կպաշտպանի ոչ միայն գործատուի եւ աշխատողի իրավունքները, այլեւ նոր կարգավորումների միջոցով կբարելավվի աշխատանքային հարաբերություններն ամրագրող օրենսդրական դաշտը»:
Աշխատաժողովի 3-րդ օրը Ազգային ժողովի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են փորձագետ Դմիտրի Ցկիտիշվիլիին, ով ներկայացրել է աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխումների վրացական փորձը:

On October 13-15, the RA NA Standing Committee on Labor and Social Affairs with the support of the International Republican Institute (IRI) held a three-day workshop to discuss the coming works and priorities of the Committee, as well as a number of most important drafts.
The representatives of the RA Ministry of Labor and Social Affairs headed by the Deputy Minister Ruben Sargsyan took part in the workshop to discuss the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Labor Code.
Highlighting the effective and mutually beneficial cooperation of the legislative and executive bodies, Ruben Sargsyan underlined that the jointly implemented legislative amendments would really promote the dynamic development of employer-employee legal relations: “Once again discussing the proposals and observations presented by our colleagues, we expect to have a document until the end of the year, which will protect not only the rights of the employer and the employee, but also will improve the legislative field fixing the labor relations through new regulations.”
On the third day of the workshop the members of the Standing Committee on Labor and Social Affairs met with the expert Dimitri Tskitishvili, who introduced the Georgian experience of the labor legislation reforms.