ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
Հոկտեմբերի 18-ին  ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին՝  Ալեն Սիմոնյանը համոզմունք է հայտնել, որ նրա գործունեությունը նպաստելու է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը:
ԱԺ նախագահն  ընդգծել է Ֆրանսիայի հետ բազմոլորտ փոխգործակցությունը՝ հավելելով, որ անձամբ  պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերն այդ հարաբերությունների խորացման եւ դինամիկ զարգացման  գործում: Այս համատեքստում նշվել է նաեւ Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերակատարությունը, որը յուրահատուկ կամուրջ է հայ-ֆրանսիական բազմաբեւեռ գործակցության հարցում:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտությամբ հիշատակել է  Ֆրանսիայի խորհրդարանի զույգ պալատների կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող,  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բազմաթիվ բանաձեւերն ու կոչերը  եւ արդեն իսկ թվով չորրորդ պատվիրակության՝ Հայաստան եւ Արցախ այցելությունը:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծումը եւ Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու երկրների խորհրդարանների գործունեությանը, որոնք կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը զարգացնելու եւ հարստացնելու գործում:
Ֆրանսիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ շեշտելով, որ Ազգային ժողովը համարվում է ժողովրդավարության կենտրոն: Նա պատրաստակամություն է հայտնել հետագա գործունեությամբ նպաստելու ԱԺ-ի հետ ձեւավորված ամուր  համագործակցության խորացմանը:
18.10.2021
Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ռուս պաշտոնյաների պատվիրակությանը
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ միջտարածաշրջանային եւ մշակութային կապերի վարչության պետ Իգոր Մասլովի գլխավորած պատվիրակությանը: Պատվիրակները Հայաստանում են՝ մասնակցելու  հայ-ռուսական միջտարածաշրջանայի...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը հետաձգվել է
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 18-ին հրավիրված նիստը հետաձգվել է: Օրակարգում Հաշվեքննիչ պալատի անդամի պաշտոնում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Եղիշե Սողոմոնյանի թեկնածության հարցի քննարկումն էր: Թեկնածուն առողջական խնդիրների պա...

Председатель НС принял новоназначенного посла Франции в РА
18 октября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Анн Луйо.
Поздравив новоназначенного посла, А.Симонян выразил уверенность, что ее деятельность будет способствовать углублению и укреплению сотрудничества между Арменией и Францией.
Спикер НС подчеркнул многоплановое сотрудничество с Францией, добавив, что лично готов приложить все усилия для упрочения и динамичного развития этих отношений. В данном контексте отмечена роль армянской общины Франции, являющейся своеобразным мостом для армяно-французского многополярного взаимодействия.
А.Симонян с благодарностью отметил многочисленные резолюции и призывы обеих палат французского парламента, осуждающие азербайджано-турецкую агрессию против Арцаха, касающиеся необходимости признания НКР и уже четвертой визит делегации в Армению и Арцах.
Глава законодательного органа отметил важность окончательного и справедливого урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, признание статуса Арцаха на основе права на самоопределение.
На встрече затронута деятельность парламентов двух стран, играющая важную роль в развитии и обогащении политического диалога между Арменией и Францией.
Посол Франции, поблагодарив за прием, подчеркнула, что НС считается центром демократии. Она выразила готовность и дальше вносить свой вклад в углубление тесного сотрудничества с парламентом РА.
18 октября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с начальником Управления межрегиональных и культурных связей с зарубежными странами Президента Российской Федерации И.Масловым. Делегаты находятся в Армении для участия в 8-й армяно-российской межрегиональной конференции.Стороны обсудили...
Заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам отложено
18 октября заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам отложено. В повестке дня было обсуждение вопроса о выдвижении предложенного фракцией “Гражданский договор” кандидат Е.Согомоняна на должность члена Аудиторской палаты. Кандидат не присутствовал на заседании по со...