ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի  ու ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Վահագն Հովակիմյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 3-ին պատգամավորները շարունակել են քննարկել «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը ներկայացրել է գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթով օրենսդիր մարմնի համար նախատեսված ֆինանսական հատկացումներն ու իրականացվելիք միջոցառումները:
Վահան Նարիբեկյանի խոսքով՝ «ՀՀ Ազգային ժողովի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 5 միջոցառում:
2022թ. պետական բյուջեի նախագծով 5 ծախսային միջոցառումներով ԱԺ-ին կհատկացվի 5 մլրդ 992 մլն 324 հազար դրամ, որը մոտ 9,3 %-ով պակաս է ներկայացված բյուջետային հայտից:
«ԱԺ գործունեության ապահովում, օրենսդրական, վերլուծական եւ ներկայացուցչական ծառայություններ» միջոցառման համար նախատեսվել է 5 մլրդ 488 մլն 300 հազար դրամ կամ բյուջետային հայտի 91,6 %-ը: 2021թ. ճշտված բյուջեի նկատմամբ 2022թ. բյուջետային հայտն ավելացել է 378 մլն դրամով կամ 7,4%-ով` պայմանավորված խորհրդարանական դիվանագիտության ընդլայնման շրջանակում իրականացվող փոխայցերի քանակի, պատգամավորական վճարների ավելացմամբ:
Ըստ Վահան Նարիբեկյանի՝ «ԱԺ աշխատակազմի պետական ծառայողների վերապատրաստում» միջոցառմանը կուղղվի 1 մլն 260 հազար դրամ:
Տարադրամի փոխարժեքների փոփոխությամբ պայմանավորված՝ 10,3 %-ով նվազել են «Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության վճարներ» միջոցառմանն ուղղվող հատկացումները. այն կկազմի 179 մլն 200 հազար դրամ:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը, անդրադառնալով խորհրդարանի մարմինների եւ աշխատակազմի տեխնիկական վերազինման անհրաժեշտությանը, նշել է, որ «ԱԺ տեխնիկական հագեցվածության բարելավում» միջոցառմանը նախատեսվում է հատկացնել 72 մլն 900 հազար դրամ:
Վահան Նարիբեկյանը նշել է, որ 2022թ. բյուջեի նախագծով ՀՀ Ազգային ժողովին վերապահվել է նոր՝ «Աջակցություն կուսակցություններին եւ կուսակցությունների դաշինքներին» ծախսային միջոցառման իրականացում՝ շուրջ 250 մլն 684 հազար դրամի չափով: Մինչ այս միջոցառումն իրականացվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի կողմից:

3 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством В.Овакимяна и Г.Папояна депутаты продолжили обсуждение законопроекта “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян представил ассигнования   и реализуемые мероприятия, предусмотренные для законодательного органа основным финансовым документом на предстоящий год.
По В.Нарибекяну, в рамках программы “Обеспечение реализации полномочий Национального Собрания РА” планируется реализовать 5 мероприятий.
Проектом госбюджета Национальному Собранию в 2022 г. будет выделено 5 млрд 992 млн 324 тыс. драмов на 5 расходных мероприятий, что почти на 9,3% меньше поданной бюджетной заявки.
На мероприятие “Обеспечение деятельности НС, законодательных, аналитических и представительских служб” предусмотрено 5 млрд 488 млн 300 тыс. драмов,   или 91,6% бюджетной заявки. По сравнению с уточненным бюджетом 2021 г. бюджетная заявка на 2022 г. увеличилась на 378 млн драмов, или 7,4%, за счет увеличения в рамках расширения парламентской дипломатии числа взаимных визитов, депутатских взносов.
По словам В.Нарибекяна, на мероприятие “Переподготовка государственных служащих Аппарата НС” будет направлен 1 млн 260 тыс. драмов.
В связи с изменением обменных курсов валют отчисления на мероприятие “Членские взносы РА в международные парламентские организации” уменьшились на 10,3% и   составят 179 млн 200 тыс. драмов.
Руководитель-генеральный секретарь, коснувшись необходимости технической модернизации органов парламента и аппарата, отметил, что на проведение мероприятия “Улучшение технической оснащенности НС” предусмотрено выделить 72 млн 900 тыс. драмов.
В.Нарибекян отметил, что в 2022 г., согласно проекту бюджета, Национальному Собранию РА отведено   новое расходное мероприятие   - “Содействие партиям и партийным блокам”, в размере около 250 млн 684 тыс. драмов. До этого мероприятие осуществлялось Аппаратом Премьер-министра РА.