Նոյեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել են  «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսական հատկացումներն ու միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու վճարումները:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ  Արտաքին գործերի նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 18 մլրդ 653 մլն դրամ՝ 2021-ի հաստատված բյուջեի համեմատությամբ ավելի 412 մլն դրամով կամ 2.26 տոկոսով: Միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վճարները կատարելու համար բյուջեի նախագծով կհատկացվի 2 մլրդ 295 մլն դրամ՝ 2021-ի պետբյուջեով հաստատված 2 մլրդ 197 մլն դրամի փոխարեն: Նախարարի խոսքով՝ աճը կազմել է 4.47 տոկոս:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գեւորգյանը նշել է, որ նախարարությունը 2022-ին կիրականացնի 5 ծրագիր՝ 8 միջոցառում:
«Արտաքին գործերի ոլորտում Կառավարության քաղաքականության մշակում եւ իրականացում» ծրագրով նախատեսվել է 1 մլրդ 953 մլն դրամ:
«Համագործակցություն միջազգային կազմակերպությունների հետ» ծրագրի իրականացման համար հատկացվելու է 2 մլրդ 295 մլն դրամ:
«Օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայությունների մարմինների գործունեության կազմակերպում եւ իրականացում» ծրագրով նախատեսվել է 13 մլրդ 996 մլն 300 հազար դրամ:
«ՀՀ-ում եւ օտարերկրյա պետություններում արարողակարգային միջոցառումների իրականացում» ծրագրով նախատեսվել է 183, 6 մլն դրամ:
Նշվել է, որ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից են ՀՀ-ի եւ Արցախի անվտանգության ապահովումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը, տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովումը, գերեվարված անձանց վերադարձը:
Վահե Գեւորգյանի հավաստմամբ՝ 2022-ին գերատեսչությունը շարունակելու է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը: Մեր երկիրը գործակցում է 106 միջազգային կազմակերպությունների հետ: Հայաստանը հինգ բարեխիղճ վճարողների թվում է ՄԱԿ-ի ամենամյա անդամավճարները ժամանակին վճարելու գործում:

4 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсужден законопроект “О Государственном бюджете РА на 2022 г.” по части ассигнований Министерству иностранных дел и членских взносов международным организациям.
Министр финансов РА Т.Хачатрян сообщил, что структуре планируется выделить 18 млрд 653 млн драмов, что на 412 млн драмов, или 2,26%, больше утвержденного бюджета на текущий год. На членские взносы в международные организации в проекте бюджета выделяется 2 млрд 295 млн драмов вместо 2 млрд 197 млн ​​драмов в госбюджете-2021. Рост составил 4,47%.
Заместитель министра иностранных дел РА В.Геворгян отметил, что в 2022 г. МИД реализует 5 программ, с 8 мероприятиями.
1 млрд 953 млн драмов предусмотрен   программе   “Разработка и реализация политики Правительства в сфере иностранных дел”.
На осуществление   программы “Сотрудничество с международными организациями” ассигновано 2 млрд 295 млн драмов.
13 млрд 996 млн 300 тыс. драмов предусмотрены программой “Организация и осуществление деятельности органов дипломатической службы РА в иностранных государствах”.
183,6 млн. драмов выделены программе “Проведение протокольных мероприятий в РА и иностранных государствах”.
Отмечено, что внешнеполитическими приоритетами являются безопасность РА и Арцаха, признание и осуждение Геноцида армян, обеспечение мира и стабильности в регионе, возвращение пленных.
По В.Геворгяну, в 2022 г. ведомство продолжит сотрудничество с международными партнерами. РА сотрудничает со 106 международными организациями, входит в пятерку добросовестных плательщиков ежегодных членских взносов в ООН.