Բարձրագույն կրթության ոլորտում կընդլայնվի միջազգային համագործակցությունը
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Բարձրագույն կրթության որակավորումների փոխճանաչման մասին» համաշխարհային կոնվենցիան վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Կոնվենցիան ստորագրվել է 2019թ. նոյեմբերի 25-ին Փարիզում: Առաջարկվող օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է միջազգային ասպարեզում Հայաստանի գիտակրթական եւ հումանիտար կապերի ընդլայնման անհարժեշտությամբ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ՝ Միավորված ազգերի կրթական, գիտական եւ մշակութային կազմակերպությունն (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) իր ուրույն տեղն ունի Հայաստանի զարգացման օրակարգում: Մեր երկիրը միացել է կազմակերպության մի շարք տարածաշրջանային կոնվենցիաներին եւ ակտիվորեն մասնակցում է վերջիններիս կիրարկմանը: Հայաստանը պարտավորվում է ճանաչել մյուս կողմ պետությունում ձեռք բերված որակավորումները եւ համապատասխան փաստաթղթով կամ վկայականով հաստատված  ուսուցումը, որոնք համապատասխանում են մեր երկրում գործող բարձրագույն կրթության համակարգին: Բարձրագույն կրթությանը վերաբերող որակավորումների միջազգային ճանաչումը կդյուրացնի փոխկապակցված ուսուցումը, ինչպես նաեւ կընդլայնվի բարձրագույն կրթության ոլորտում միջազգային համագործակցությունը:
Հանձնաժողովը նախագիծին տվել է դրական եզրակացություն:
Կարեւորվել է կրթական հաստատությունների միջեւ փորձի փոխանակումը
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը քննարկման է ներկայացրել ««ՀՀ Կառավարության եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Կառավար...
Նոյեմբերի 9-ին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության՝ տնտեսական ոլորտով զբաղվող պատգամավորների նախաձեռնությամբ «Գովազդի մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում: Մասնակցել են խորհրդարանականներ, կառավարության անդամներ եւ  մեդիահանրույթի ներ...
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում քննարկվել է ««Անկախ պետությունների համագործակցության ցանցային համալսարանի հիմնադրման եւ գործունեության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկո...
Շուշեցի հայ ճարտարապետների գործերի ցուցադրությունը խորհրդարանում
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ խորհրդարանում կազմակերպվել է շուշեցի հայ ճարտարապետների գործերի ցուցադրությունը: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, պատգամավորներ ե...
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փա...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 9-ին հրավիրված նիստում քննարկել է նաեւ մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի ընտրության հարցը: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը դարձյալ ներկայացրել էր Արթուր Ղազինյանի թեկնածությունը: Սակայն...
Նախատեսվում է երկարաձգել անձնագրերի տրամադրման ժամկետը
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 9-ին հրավիրված նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքում փոփոխու...
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 9-ի նիստում առաջին ընթերցումով քննարկել է ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած ««Հաշվեքննիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է պետական բյուջեի երեք, վեց...
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 9-ին` ժամը 10:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճին կից սրահում տեղի կունենա շուշեցի հայազգի ճարտարապետների գործերի ցուցադրությունը: Առանցքում այն շենքերի նախագծերի ցուցադրությունն...

International Cooperation in Field of Higher Education to be Expanded
At November 9 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the draft law on Ratifying the Global Convention on the Recognition of Qualifications concerning Higher Education authored by the Government was debated.
The Convention was signed on November 25, 2019 in Paris. The adoption of the proposed draft law is conditioned by the necessity to expand scientific-educational and humanitarian ties of Armenia in the international field.
According to the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has its special place in the development agenda of Armenia. Our country has joined a number of regional conventions of the organization and actively participates in their implementation. Armenia is obliged to recognize the qualifications acquired in the other country and the education approved by the relevant document or certificate, which correspond to the higher education system of our country. The international recognition of qualifications related to the higher education will facilitate interconnected learning, as well as the international cooperation in the field of higher education will be expanded.
Exchange of Experience between Educational Institutions Highlighted
On November 9, at the sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan presented the draft law on Ratifying the Agreement on Cooperation between the RA Government and ...
On November 9, a working debate on the Amendments to be Designed in the law on Advertising upon the initiative of the deputies of the NA Civil Contract Faction being engaged in the economic sphere was held. Parliamentarians, members of the Government and representatives of the mass media took part. ...
At November 9 sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, the draft law on Ratifying the Agreement on the Establishment of Network University of the Commonwealth of Independent States was debated.The key rapporteur, the Deputy Minister of the RA...
Exhibition of Works of Armenian Architects from Shushi in Parliament
On November 9, the exhibition of the works of the Armenian Architects from Shushi was organized in parliament on the initiative of the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan.The RA NA President Alen Simonyan, deputies and representativ...
At November 9 sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the Vice Governor of the RA Central Bank Vakhtang Abrahamyan presented the draft law on Non-Cash Transactions and the legislative package designing amendments and addenda to a number of enclosed laws.Vakhta...
Standing Committee Does Not Elect Deputy Chair Again
At November 2 extraordinary sitting moderated by Andranik Kocharyan, the RA NA Standing Committee on Defense and Security debated the item of the election of the Deputy Chair of the Standing Committee. The Armenia Faction again nominated Artur Ghazinyan’s candidacy. The opposition MPs did not attend...
Term for Providing Passports is Designed to Extend
At November 9 sitting moderated by Andranik Kocharyan, the RA NA Standing Committee on Defense and Security in the first reading debated the draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on the RA Citizen’s Passport and on Making Amendments and Addenda to the Law on Identity CardsThe RA Dep...
At November 9 sitting, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs debated in the first reading the draft law authored by the NA deputy Gevorg Papoyan on Making Addenda and Amendments to the Law on the Audit Chamber. It is proposed to submit to the National Assembly conclu...