ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները եւ առկա համագործակցությունը: Այս առումով Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է դեսպանի ջանքերն ու ուշադրությունը համատեղ օրակարգերի իրագործմանը նպաստելու եւ հետեւողականության հարցերում:
Կողմերը քննարկել են հայ-լիտվական խորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները եւ այս ուղղությամբ արդեն իսկ գրանցված արդյունքները: Զրուցակիցներն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտությանն ու միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացմանն ուղղված թեմաներին:
Մտքեր են փոխանակվել ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն բարձր է գնահատել Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները: Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններն իր երկրի առաջնահերթություններից են:
Լիտվայի դեսպանի խոսքով՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացված բարեփոխումների եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի շնորհիվ Հայաստանն առաջատարների շարքում է:

On November 12, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Armenia Inga Stanytė-Toločkienė.
Welcoming the Ambassador, the RA NA President highly appreciated the Armenian-Lithuanian friendly relations and the existing cooperation. In this aspect Alen Simonyan singled out the Ambassador’s efforts and attention in promoting the implementation of the joint agendas and in consistency.
The sides discussed the perspectives of the Armenian-Lithuanian parliamentary cooperation and the results already registered in this direction. The interlocutors referred to the themes on the parliamentary diplomacy and the enlivening of the inter-parliamentary cooperation.
Ideas were exchanged over the issues regarding democracy and protection of human rights. In this context Inga Stanytė-Toločkienė highly assessed the parliamentary elections held in Armenia. She has noted that the relations with Armenia are the priorities of her country.
According to the Ambassador of Lithuania, due to the steps taken for the implemented reforms and strengthening democracy within the framework of the Eastern Partnership, Armenia is among the leading countries.