ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունները եւ առկա համագործակցությունը: Այս առումով Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է դեսպանի ջանքերն ու ուշադրությունը համատեղ օրակարգերի իրագործմանը նպաստելու եւ հետեւողականության հարցերում:
Կողմերը քննարկել են հայ-լիտվական խորհրդարանական համագործակցության հեռանկարները եւ այս ուղղությամբ արդեն իսկ գրանցված արդյունքները: Զրուցակիցներն անդրադարձել են խորհրդարանական դիվանագիտությանն ու միջխորհրդարանական համագործակցության աշխուժացմանն ուղղված թեմաներին:
Մտքեր են փոխանակվել ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն բարձր է գնահատել Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները: Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերություններն իր երկրի առաջնահերթություններից են:
Լիտվայի դեսպանի խոսքով՝ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում իրականացված բարեփոխումների եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի շնորհիվ Հայաստանն առաջատարների շարքում է:

Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в Армении Ингу Станите-Толочкиене.
Приветствуя посла, спикер парламента высоко оценил армяно-литовские дружественные отношения и налаженное сотрудничество. В этой связи А.Симонян особо отметил содействие посла в реализации совместных повесток дня и их последовательности.
Стороны обсудили перспективы армяно-литовского парламентского сотрудничества и отмеченные в этом направлении результаты. Собеседники затронули темы парламентской дипломатии и активизации межпарламентского взаимодействия.
Состоялся обмен мнениями по вопросам   демократии, защиты прав человека. В этом контексте Инга Станите-Толочкиене высоко оценила прошедшие в Армении парламентские выборы. Она отметила, что отношения с Арменией среди приоритетов ее страны.
По словам посла Литвы, благодаря проводимым в рамках Восточного партнерства реформам и шагам по укреплению демократии, Армения находится в числе лидеров.