Նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» եւ կից մի շարք այլ օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունները եւ լրացումները:
Ըստ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանի՝ մասնավորապես առաջակվում է հստակեցնել հանձնաժողովի կողմից ընդունվող որոշումներին վերաբերող կարգավորումները: Նախատեսվում է ամրագրել հանձնաժողովի գործունեության անկախության երաշխիքները եւ հանձնաժողովի անդամների լիազորությունները հստակ ամրագրող կարգավորումներ: «Էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտում  նախատեսվել է «նախազգուշացում» տույժի տեսակը, որը գործող օրենքում  բացակայում է», -տեղեկացրել է զեկուցողը: Նրա խոսքով՝ «Էներգետիկայի մասին» օրենքում հստակեցվում են հաստատուն սակագնային մեխանիզմների հետ կապված իրավասությունները:
Գլխադասային՝ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանը: Ըստ նրա՝ փոփոխությունները միտված են բարձրացնելու Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետությունը եւ թափանցիկությունը:

16 ноября на заседании НС депутаты обсудили в первом чтении предлагаемые изменения и дополнения в закон “Об органе по регулированию государственных услуг” и ряд прилагаемых законов.
По словам председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Г.Баграмяна, в частности, предлагается внести ясность в положения, связанные с решениями комиссии. Предусматривается установить гарантии независимости деятельности комиссии и четкие правила, регулирующие компетенции членов комиссии. “В области электронных коммуникаций предусмотрен вид штрафа “предупреждение”, отсутствующий в действующем законе”, - заметил докладчик. По его словам, закон “Об энергетике” уточняет полномочия, связанные с механизмами фиксированных тарифов.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представил О.Агазарян. По его словам, поправки направлены на повышение эффективности и прозрачности работы КРОУ.