«Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը կից օրենսդրական փաթեթով առաջին ընթերցմամբ խորհրդարանը քննարկել է նոյեմբերի 16-ին գումարված ԱԺ  հերթական նիստերի ընթացքում: Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանի տեղեկացմամբ՝ փաթեթով նախատեսվում է կարգավորել անկախիկ վճարումների մասով իրավահարաբերությունները: Նպատակն է նվազեցնել կանխիկ դրամաշրջանառությունը, քաղաքացիների համար պայմաններ ստեղծել՝ անկանխիկ վճարումներ իրականացնելու համար, ուժեղացնել հարկային վարչարարությունն ու պայքարել ստվերային տնտեսության դեմ, մեծացնել ֆինանսական միջնորդության ծավալները,   ձեւավորել անկանխիկ վճարումներ իրականացնելու մշակույթ:  Ֆիզիկական անձանց կողմից իրականացվող կանխիկ գործառնությունների շեմը սահմանվում է 300 հազար դրամ, հետեւաբար՝  այդ գումարը գերազանցող գործառնությունները պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով: Նման եղանակով գործառնությունները հանրապետությունում կիրականացվեն փուլերով՝ 2022-ից՝ Երեւանում, 2023-ից՝ մարզկենտրոններում, իսկ 2024-ից՝ ողջ երկրում:
«Համավարակով եւ թվային տեխնոլոգիաներով պայմանավորված՝ վերջին տարիներին շեշտակի ավելացել են անկանխիկ գործառնությունները»,- ասել է Վախթանգ Աբրահամյանը: Նրա խոսքով՝ քաղաքացին պետք է հնարավորություն ունենա իր ցանկությամբ  իրականացնել անկանխիկ վճարում ապրանքի կամ ծառայության դիմաց, եւ  տնտեսվարողը իրավունք չպետք է ունենա դա մերժելու:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հարցերի հանձնաժողովի  դրական եզրակացությունը հարակից զեկուցմամբ ներկայացրել է Գեւորգ Պապոյանը:  Նա գործընկերներին հորդորել է կողմ քվեարկել փաթեթին:
Ելույթ ունեցող  պատգամավորները մի շարք առաջարկներ են   ներկայացրել, անդրադարձել իրենց  մտահոգող դրույթներին:

On November 16, during the convened NA regular sittings the parliament debated in the first reading the draft law on Non-Cash Transactions with the enclosed legislative package. As the Deputy Governor of the Central Bank Vakhtang Abrahamyan informed, it is designed to regulate the legal relations on the non-cash payments. The aim is to reduce the cash turnover, to create conditions for the citizens for carrying out non-cash payments, to strengthen the tax administration and fight against shadow economy, to increase the financial mediation volumes and shape a culture of carrying out non-cash payments. The threshold of the cash transactions being carrying out by physical persons is set 300.000 AMD, therefore the transactions exceeding that sum should be carried out in non-cash way. The transactions will be carried in such way in the republic by stages: from 2022 – in Yerevan, from 2023 – in the marz centres, and from 2024 – in the whole country.
“Due to pandemic and digital technologies, in recent years the non-cash transactions have abruptly increased,” Vakhtang Abrahamyan said. According to him, the citizens should have an opportunity to pay non-cash by their wish for the goods or service, and the entity should not have a right to refuse it.
Gevorg Papoyan presented in his co-report the endorsement of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs. He urged his colleagues to vote for the package.