Նոյեմբերի 17-ին Ազգային ժողովն սկսել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագիծն ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շահագրգիռ կերպով քննարկելու եւ առաջարկներ ներկայացնելու համար:
Նշվել է, որ բյուջեի նախագիծը ձեւավորվել է՝ հիմքում ունենալով  Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրով սահմանված՝ անվտանգությանը, տնտեսական եւ սոցիալական ոլորտներին վերաբերող հստակ առաջնահերթությունները: Գալիք տարում առաջնային թիրախ է սահմանվել անվտանգության հարցերի, կրթական համակարգերի, ներառական ու որակյալ ենթակառուցվածքների զարգացման հարցերի լուծումը:
Նախարարն ընդգծել է, որ 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը ձեւավորվել է բարդ ժամանակահատվածում, երբ դեռ հաղթահարված չեն համավարակի եւ պատերազմի հետեւանքները: Նման բարդ իրավիճակում, սակայն,  գործադրին հաջողվել է կառավարել այն հիմնական ռիսկերը, որոնք կարող էին խոչընդոտել տնտեսության հետագա զարգացմանը: Թեեւ 2020 թվականին արձանագրվել է 7,4 տոկոս տնտեսական անկում եւ մոտ 80 մլրդ դրամ հարկային եկամուտների նվազում, այնուամենայնիվ Կառավարությանը հաջողվել է կատարել ստանձնած բոլոր պարտավորությունները՝ գնալով դեֆիցիտի ավելի մեծ չափով ֆինանսավորման,  քան նախատեսված էր:
Արդյունքում՝ 2020 թվականին Կառավարությանը հաջողվել է պահպանել  մակրոտնտեսական կայունությունը, իսկ առաջին կիսամյակում արձանագրել նաեւ  մոտ 5 տոկոս տնտեսության վերականգնման բարձր տեմպ:
Նախարարը հույս է հայտնել, որ տնտեսության վերականգնումը  կշարունակվի նաեւ ընթացիկ տարվա վերջին ամիսներին,  ինչն էլ   հուսալի հիմք կդառնա 2022 թվականին նախատեսվող  տնտեսական աճի համար:
Ակնկալվում է, որ 2022 թվականին տնտեսական աճին կնպաստեն ծառայությունները, շինարարությունն ու արդյունաբերությունը:
Պետական բյուջեի ծախսերը գալիք տարում կկազմեն 2 տրիլիոն 190 մլրդ դրամ, ինչը 2021 թվականին սպասվող  ծախսերից ավելի է 204 մլրդ դրամով կամ 10,3 տոկոսով: Կապիտալ ծախսերի համար կհատկացվի 357 մլրդ դրամ, ինչը կազմում է համախառն ներքին արդյունքի 4,5 տոկոսը եւ ընթացիկ տարվա հատկացումից ավելի է 60 տոկոսով:
Եկամուտները կկազմեն 1 տրիլիոն 946 մլրդ դրամ, ինչը 2021 թվականի հատկացումների նկատմամբ ավելի է 289 մլրդ դրամով կամ 17,5 տոկոսով: Եկամուտների գերակշիռը մասը կկազմեն հարկային եկամուտները:

17 ноября Национальное Собрание приступило к обсуждению законопроекта “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Министр финансов РА Т.Хачатрян поблагодарил за заинтересованное обсуждение проекта в постоянных комиссиях НС и за внесение предложений. Было отмечено, что проект бюджета сформирован исходя из четких приоритетов правительственной программы на 2021-2026 гг., касающихся безопасности, экономической и социальной сфер. Основная цель на следующий год – решение   проблем безопасности, системы образования, инклюзивного и качественного развития инфраструктуры.
Министр подчеркнул, что проект госбюджета на 2022 г. сформирован в трудный период, когда еще не преодолены последствия пандемии и войны. Однако в такой сложной ситуации руководству удалось управлять основными рисками, которые могли помешать дальнейшему развитию экономики. Хотя в 2020 г. экономический спад составил 7,4%, а налоговые поступления снизились примерно на 80 млрд драмов, правительство все же выполнило все взятые на себя обязательства.
В результате в 2020 г. правительству удалось сохранить макроэкономическую стабильность, а в первой половине года также был зафиксирован высокий темп восстановления экономики - около 5%.
Министр выразил надежду, что восстановление экономики продолжится в последние месяцы этого года, что станет надежной основой для экономического роста в 2022 г.
Ожидается, что услуги, строительство и промышленность будут способствовать экономическому росту в 2022 г.
Расходы госбюджета в следующем году составят 2 трлн 190 млрд драмов, что на 204 млрд драмов, или 10,3%, больше, чем ожидалось в 2021 г. На капитальные расходы будет направлено 357 млрд. драмов, что составляет 4,5% от ВВП и на 60% больше ассигнований текущего года.
Прибыль составит 1 трлн 946 млрд драмов, что на 289 млрд драмов, или на 17,5%, больше, чем в 2021 г. Большую часть доходов составляют налоговые поступления.