Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ներկայացրել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ-ի եզրակացությունը: Զեկուցողի խոսքով՝ 2022 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի ծրագիրը բավականին հավակնոտ է եւ Կառավարության միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի համեմատ ենթադրում է տնտեսական աճի ու ներուժի էական ավելացում: «ՀՀ տնտեսական ներուժի ավելացմանն ուղղված Կառավարության հնգամյա ծրագրով նպատակադրված տնտեսական թիրախների ներքո եւ սպասվող արտաքին տնտեսական բարենպաստ զարգացումների պայմաններում 2022 թվականի համար նախանշվել է տնտեսական աճի 7 տոկոս ցուցանիշ»,-ընդգծել է ԿԲ նախագահը:
Գալիք տարվա համար նախանշված բարձր տնտեսական աճի հիմքում ընկած են մեծածավալ պետական ներդրումների իրականացում ենթակառուցվածքներում եւ մարդկային կապիտալի զարգացմանն ուղղված ոլորտներում, ինչպես նաեւ տնտեսության արտահանելի հատվածի խթանմանն ուղղված միջոցառումները, որոնք կնպաստեն երկրի մրցունակության եւ ընդհանուր արտադրողականության  բարձրացմանը:
Ըստ Մարտին Գալստյանի՝ 2022-ին կշարունակվի համախառն պահանջարկի արագ վերականգնումը՝ պայմանավորված թե՛ ներքին, եւ թե՛ արտաքին պահանջարկի աճերով:
Անդրադառնալով հարկաբյուջետային քաղաքականությանը՝ ԿԲ ներկայացուցիչը նշել է, որ 2022 թվականին կշարունակվի սահուն կոնսոլիդացիայի իրականացումը՝ այն համադրելով տնտեսական աճի խթանմանն ուղղված պետական ներդրումների էական մեծացման, ծախսերի արդյունավետության բարձրացման եւ հարկային վարչարարության շարունակական բարելավման քաղաքականությամբ՝ արդյունքում նպաստելով պարտքի բեռի որոշակի նվազեցմանը:

The Governor of the Central Bank (CB) Martin Galstyan submitted the conclusion of the Central Bank related to the draft law on RA State Budget for 2022. According to the rapporteur, the RA state budget programme for 2022 is quite ambitious and assumes a significant increase in economic growth and potential compared to the midterm of the expenditure programme of the Government. “7% economic index growth has been outlined for 2022 under the economic goals targeted by the Government’s five-year programme aimed at increasing the economic potential of the Republic of Armenia and in the conditions of the expected favourable external economic developments,” the CB Governor said.
The high economic growth planned for next year is based on large-scale state investments in the infrastructure and spheres for the development of human capital, as well as measures to boost the export sector of economy, which will promote the increase of competitiveness of the country and overall productivity.
According to Martin Galstyan, in 2022, the rapid recovery of aggregate demand will continue due to the growth of both domestic and foreign demand.
Touching upon the fiscal policy, the CB representative has noted that smooth consolidation will continue in 2022, combining it with a policy of significantly increasing the state investments to boost the economic growth, effectively increasing expenditures and continuously improving the tax administration, thus contributing to certain reduction of the debt burden.