Խորհրդարանը նոյեմբերի 17-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն անդրադարձել է 2022-ին նախորդող տնտեսական գործընթացներին: Նշվել է, որ տնտեսական աճի բովանդակության իմաստով 2021 եւ 2022 թթ. տարբեր են. առեւտրի, ծառայությունների ոլորտներից, գյուղատնտեսությունից անցում է կատարվում արդյունաբերության ու շինարարության ոլորտների առաջանցիկ տեմպերի ապահովմանը:
Կանխատեսվում է, որ արդյունաբերությունը պետք է աճի 8, շինարարությունը՝ 18, ծառայությունները՝ 5,9, գյուղատնտեսությունը՝ 3,9 տոկոսով: 46,2 տոկոս պետական ներդրումների աճ է կանխատեսվում. հիմքում ավելի քան 350 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրումների ծախսն է լինելու: Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին մեր երկրում կապիտալ ներդրումների ծավալները եւ սահմանված ցուցանիշներն անընդհատ աճել են: Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2020 թ. կապիտալ ներդրումների կատարողականը եղել է 85 տոկոս, այս տարի կանխատեսվում է փաստացի 90 եւ ավելի տոկոս, 2012-ին այն կազմել է 75, իսկ 2013-ին՝ 58 տոկոս: «Կապիտալ ներդրումները մեզ համար առաջնահերթություն են»,-փաստել է Գեւորգ Պապոյանը:
Նշվել է, որ մասնավոր ներդրումների 15,6 տոկոս աճ է կանխատեսվում, այս հարցում մի շարք հանգամանքներ իրենց ազդեցությունն են ունենում:
2021 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին էականորեն աճել է նաեւ միջին անվանական աշխատավարձը մոտ 6 տոկոսով՝ կազմելով գրեթե 200.000 դրամ: Ըստ կանխատեսումների՝ եկող տարվա գնաճի ցուցանիշը կլինի թիրախի՝ 4 տոկոսի սահմանում, ինչը հնարավորություն կտա զգալիորեն ավելացնել մարդկանց փաստացի տնօրինվող եկամուտները:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է պետական բյուջեի մակրոտնտեսական շրջանակի, ներդրումային քաղաքականության, երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման, բյուջեի արդյունքային ցուցանիշների կարեւորության մասին:
Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը բյուջետային փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ կոչ անելով գործընկերներին կողմ քվեարկել նախագծին:

At November 17 sitting, the parliament debated the draft law on the RA State Budget for 2022.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan touched upon the economic processes preceding in 2022. It has been noted that in terms of the economic growth content the years 2021 and 2022 are different: the provision of the advanced rates of the industry and construction a transition is carried out from the spheres of trade, services and agriculture.
It is designed that the industry should grow by 8%, the construction 0 by 18%, the services – by 5.9% and the agriculture – by 3.9%. 46.2% state investment growth is envisaged: more than 350bln AMD capital investment expenditure will be in the basis. According to Gevorg Papoyan, in recent years the capital investment volumes and the established indices have uninterruptedly grown in our country. Presenting statistic data, the Committee noted that in 2020, the capital investment performance was 85%, this year factually 90 and more percent is designed, in 2012 it was 75%, and in 2013 – 85%. “The capital investments are priority for us,” Gevorg Papoyan documented.
It has been noted that 15.6% private investment growth is designed, in this issue a number of circumstances have their impact on it.
In January-July 2021, the average nominal salary has also essentially increased by about 6%, making almost 200.000 AMD. According to forecasts, the inflation index of the coming year will be about 4% of the target, which will give an opportunity to considerably increase the incomes of the people’s factually possessing revenues.
The Committee Chair spoke about the state budget macro-economic framework, the investment policy, the implementation of the long-term programmes and the importance of the budget result indices.
Gevorg Papoyan informed that the Committee presented the endorsement on the budgetary document, calling on his colleagues to vote for the draft law.