Խորհրդարանը նոյեմբերի 17-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն անդրադարձել է 2022-ին նախորդող տնտեսական գործընթացներին: Նշվել է, որ տնտեսական աճի բովանդակության իմաստով 2021 եւ 2022 թթ. տարբեր են. առեւտրի, ծառայությունների ոլորտներից, գյուղատնտեսությունից անցում է կատարվում արդյունաբերության ու շինարարության ոլորտների առաջանցիկ տեմպերի ապահովմանը:
Կանխատեսվում է, որ արդյունաբերությունը պետք է աճի 8, շինարարությունը՝ 18, ծառայությունները՝ 5,9, գյուղատնտեսությունը՝ 3,9 տոկոսով: 46,2 տոկոս պետական ներդրումների աճ է կանխատեսվում. հիմքում ավելի քան 350 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրումների ծախսն է լինելու: Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին մեր երկրում կապիտալ ներդրումների ծավալները եւ սահմանված ցուցանիշներն անընդհատ աճել են: Ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ 2020 թ. կապիտալ ներդրումների կատարողականը եղել է 85 տոկոս, այս տարի կանխատեսվում է փաստացի 90 եւ ավելի տոկոս, 2012-ին այն կազմել է 75, իսկ 2013-ին՝ 58 տոկոս: «Կապիտալ ներդրումները մեզ համար առաջնահերթություն են»,-փաստել է Գեւորգ Պապոյանը:
Նշվել է, որ մասնավոր ներդրումների 15,6 տոկոս աճ է կանխատեսվում, այս հարցում մի շարք հանգամանքներ իրենց ազդեցությունն են ունենում:
2021 թ. հունվար-հուլիս ամիսներին էականորեն աճել է նաեւ միջին անվանական աշխատավարձը մոտ 6 տոկոսով՝ կազմելով գրեթե 200.000 դրամ: Ըստ կանխատեսումների՝ եկող տարվա գնաճի ցուցանիշը կլինի թիրախի՝ 4 տոկոսի սահմանում, ինչը հնարավորություն կտա զգալիորեն ավելացնել մարդկանց փաստացի տնօրինվող եկամուտները:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է պետական բյուջեի մակրոտնտեսական շրջանակի, ներդրումային քաղաքականության, երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման, բյուջեի արդյունքային ցուցանիշների կարեւորության մասին:
Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը բյուջետային փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացրել է դրական եզրակացություն՝ կոչ անելով գործընկերներին կողմ քվեարկել նախագծին:

17 ноября парламент обсудил законопроект “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Г.Папоян, коснувшись экономических процессов, отметил, что 2021 и 2022 гг. разные по экономическому росту. Происходит переход от торговли, услуг и сельского хозяйства к развитию промышленности   и строительства.
По прогнозам, промышленность вырастет на 8 %, строительство - на 18 %, сфера услуг - на 5,9 %, а сельское хозяйство - на 3,9 %. Прогнозируется рост государственных инвестиций на 46,2%. будет основываться на стоимости капитальных вложений более 350 млрд драмов. По словам Г.Папояна, в последние годы объемы капвложений и определенные показатели в РА постоянно растут. Представляя статистические данные, председатель комиссии отметил, что в 2020 г. показатель капитальных расходов   составил 85%, фактический прогноз в этом году - 90% и более, в 2012 г. - 75%, в 2013 г. - 58%. “Капитальные вложения являются для нас приоритетом”, - заметил Г.Папоян.
Отмечено, что прогнозируется рост частных инвестиций на 15,6%, на этот вопрос влияет ряд факторов.
В январе-июле 2021 г. средняя номинальная заработная плата также значительно выросла - почти на 6%, составив около 200 тыс. драмов. По прогнозам, в следующем году уровень инфляции будет в пределах 4%, что значительно увеличит реальные доходы населения.
Председатель комиссии коснулся макроэкономической структуры государственного бюджета, инвестиционной политики, реализации долгосрочных программ, важности показателей исполнения бюджета.
Г.Папоян представил положительное заключение комиссии по бюджетному документу, призвав коллег проголосовать в пользу проекта.