ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում էր
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հրավերով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվող «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին: Այն նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին Սենատի բանաձեւի ընդունման մեկամյակին:
Ալեն Սիմոնյանը երախտիքի խոսք է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին միջոցառման անցկացման ու հայերի կողքին լինելու համար: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ նման խորագիրը կրող միջոցառումը Ֆրանսիայի այս բարձր ամբիոնից եւ այս ջերմ մթնոլորտում անցկացնելը վկայությունն է այն ամուր բարեկամության ու վստահության, որ մեր երկրներն ունեն իրենց փոխհարաբերություններում եւ մեր ժողովուրդները տածում են միմյանց նկատմամբ:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին տիրող լարվածությանը, 44-օրյա պատերազմին հաջորդող ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներին:
«Միջազգային հանրությանը, կարծում եմ, պարզ տեսանելի է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց հայրենադարձումն ադրբեջանական կողմի համար սակարկության առարկա է, ինչպես եւ նրանց հանդեպ կիրառվող անմարդկային եւ արժանապատվությունը վիրավորող վերաբերմունքն ու  կտտանքները, որոնք փաստագրված են միջազգային հեղինակավոր հասարակական կազմակերպությունների կողմից»,-ասել է ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ մեր երկիրն արժեւորում է Ֆրանսիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ բարեկամ երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահության ներքո ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում:
Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը եւ Արցախի  խնդրի շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությանը՝ հատուկ շեշտելով՝ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամն է: Նրա համոզմամբ՝ հայ ֆրանսիական հարաբերությունները մշտապես եղել են եւ կլինեն բարձր մակարդակի վրա, դրանց հիմքում երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյա կապերն են:
Համաժողովին ներկա են եղել սենատորներ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գեւորգյանը հանգամանալի խոսել է Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի անդառնալի հետեւանքների, այս նոր իրավիճակում արցախցիների իրավունքների պաշտպանության մասին: Նա ներկայացրել է առաջիկա տարիների համար Արցախում իրականացվող սոցիալական, բնակարանաշինական ծրագրերը: Հովհաննես Գեւորգյանը բարձրացրել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց վերադարձի եւ նրանց իրավունքների ոտնահարման, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերը:
Միջոցառման բանախոսները միակարծիք են եղել՝ Արցախի հիմնահարցը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում:
Արցախի պայքարը վերաբերում է նաեւ մեզ. ասել է Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոն եւ հավելել՝ Ֆրանսիայի Սենատն առաջինն էր Եվրոպայում, որն ընդունեց Արցախի ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւ: Բրունո Ռըտայոն խոսել է նաեւ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմատենչ քաղաքականության մասին:
Արցախի դեմ պատերազմի սանձազերծման եւ Հայաստանի վրա հարձակման փաստն ընդունված է միջազգային հանրության կողմից. նշել է Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն: Նա դիվանագիտական հարթակում իրավիճակի հաղթահարման առումով բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սենատի եւ ԱԺ-ի կողմից Արցախի ճանաչմանը վերաբերող բանաձեւերի ընդունումը: Խորհրդարանականը խոսել է նաեւ Արցախի հետ բարեկամական խմբի ստեղծման կարեւորության մասին: Ֆրանսիայի Սենատն ու Ազգային ժողովը կատարել են իրենց քայլը, այժմ հերթը Ֆրանսիայի կառավարությանն է. ընդգծել է ֆրանսիացի սենատորը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Պետական-իրավական  հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայում մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ  նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  Ֆրանսիայում նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով  համաժողովին, որի մեկնարկից առաջ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել   ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Իշխան Սաղաթելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ ...
Երեկ հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ շտապեցին արտատպել    «Комсомольская правда»-ի թղթակցի` «Պատերազմից մեկ տարի անց Արցախում» վերնագրով ծավալուն հրապարակման` ՀՀ ԱԺ նախագա...

Делегация во главе с Председателем НС – в Париже
Председатель НС А.Симонян, находящийся в Париже по приглашению спикера Сената Франции Жерара Ларше, принял участие в созванной под высоким покровительством Председателя Сената конференции “Армения спустя год”, посвященной первой годовщине принятия Сенатом резолюции о признании Нагорно-Карабахской Республики.
А.Симонян поблагодарил своих французских коллег, в частности Председателя Сената Жерара Ларше, за проведение мероприятия и поддержку армян. По словам главы парламента, проведение подобного мероприятия с этой высокой трибуны Франции и в столь теплой атмосфере является доказательством крепкой дружбы и доверия в отношениях наших стран и народов.
Председатель НС коснулся напряженности на границах Республики Армения, продолжающихся грубых нарушений Азербайджаном международного права и после 44-дневной войны.
“Полагаю, международному сообществу ясно, что репатриация армянских военнопленных и гражданских лиц, содержащихся в Азербайджане, является предметом торга для азербайджанской стороны, равно как и бесчеловечное и унижающее достоинство обращение и пытки, которым они подвергаются, что зафиксировано авторитетными  международными общественными организациями”, - отметил глава законодательного органа РА.
По словам Председателя НС, наша страна ценит активн ое участие Франции дружественной страны и сопредседателя Минской группы ОБСЕ, в переговорах по мирному урегулированию Нагорно- Карабахско й проблемы под сопредседател ьством М инской группы ОБСЕ.
Председатель Сената Жерар Ларше коснулся армяно-французской дружбы и необходимости скорейшего решения Арцахской проблемы, подчеркнув, что Франция – друг Армении. По его словам, армяно-французские отношения всегда были и будут на высоком уровне, опираясь на многовековые историко-культурные связи двух народов.
В конференции приняли участие сенаторы, члены группы дружбы Франция-Армения, члены армянской общины. Представитель Республики Арцах во Франции О.Геворгян подробно остановился на необратимых последствиях развязанной против Арцаха войны,   защите прав арцахцев в новой ситуации. Он ознакомил с реализуемыми в ближайшие годы в Арцахе программами социального и жилищного строительства. О.Геворгян поднял вопросы возвращения Азербайджаном пленных, нарушения их прав, защиты находящихся под контролем азербайджанцев армянских историко-культурных ценностей.
Докладчики сошлись во мнении, что Арцахский вопрос должен решаться в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Председатель фракции “Республиканцы” Сената Франции Бруно Ритайо, заметив, что  борьба арцахцев касается также их, напомнил: “Сенат Франции первым в Европе принял резолюцию о признании Арцаха”. Он также коснулся милитаристской политики Азербайджана.
“Факт развязывания войны против Арцаха и нападения на Армению признан международным сообществом”, - заявила заместитель председателя сенатской группы дружбы Франция-Армения Валери Буайе. В плане преодоления ситуации на дипломатической платформе она высоко оценила принятие Сенатом и Национальным Собранием Франции резолюций о признании Арцаха. Парламентарий также отметила важность создания группы дружбы с Арцахом. “Сенат и НС Франции сделали свой шаг, теперь очередь за французским правительством”,   - подчеркнула французский сенатор.
В состав делегации, возглавляемой Председателем НС А.Симоняном, вице-спикер НС Р.Рубинян, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян, депутат НС Р.Григорян.
24.11.2021
Председатель НС А.Симонян принял участие в конференции “Армения спустя год” во Франции
24 ноября Председатель НС А.Симонян в рамках двухдневного рабочего визита во Францию принял участие в конференции “Армения спустя год”.А.Симонян заявил, что последствия 44-дневной войны против Арцаха, развязанной Азербайджаном год назад при широкомасштабной военно-политической поддержке Турции ужасн...
Вице-спикер НС И.Сагателян встретился с послом Аргентины в РА
24 ноября вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Аргентина И.Сагателян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Аргентинской Республики в РА Мариано Вергарой.Приветствуя посла, И.Сагателян подчеркнул важность развития парламентских связей между Арменией и Аргентиной, углубления сот...
Что в действительности ответил А.Симонян российскому корреспонденту?
Вчера некоторые армянские СМИ поспешили опубликовать часть обширной статьи корреспондента “Комсомольской правды” под названием “Год после войны в Карабахе”, касающуюся Председателя НС А.Симоняна.В беседе с А.Симоняном журналист представил свои ощущения как факты, никак не отражающие действительную к...