ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում էր
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հրավերով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվող «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին: Այն նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին Սենատի բանաձեւի ընդունման մեկամյակին:
Ալեն Սիմոնյանը երախտիքի խոսք է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին միջոցառման անցկացման ու հայերի կողքին լինելու համար: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ նման խորագիրը կրող միջոցառումը Ֆրանսիայի այս բարձր ամբիոնից եւ այս ջերմ մթնոլորտում անցկացնելը վկայությունն է այն ամուր բարեկամության ու վստահության, որ մեր երկրներն ունեն իրենց փոխհարաբերություններում եւ մեր ժողովուրդները տածում են միմյանց նկատմամբ:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության սահմաններին տիրող լարվածությանը, 44-օրյա պատերազմին հաջորդող ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներին:
«Միջազգային հանրությանը, կարծում եմ, պարզ տեսանելի է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց հայրենադարձումն ադրբեջանական կողմի համար սակարկության առարկա է, ինչպես եւ նրանց հանդեպ կիրառվող անմարդկային եւ արժանապատվությունը վիրավորող վերաբերմունքն ու  կտտանքները, որոնք փաստագրված են միջազգային հեղինակավոր հասարակական կազմակերպությունների կողմից»,-ասել է ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ մեր երկիրն արժեւորում է Ֆրանսիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի եւ բարեկամ երկրի ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահության ներքո ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում:
Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը եւ Արցախի  խնդրի շուտափույթ լուծման անհրաժեշտությանը՝ հատուկ շեշտելով՝ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամն է: Նրա համոզմամբ՝ հայ ֆրանսիական հարաբերությունները մշտապես եղել են եւ կլինեն բարձր մակարդակի վրա, դրանց հիմքում երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյա կապերն են:
Համաժողովին ներկա են եղել սենատորներ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Հովհաննես Գեւորգյանը հանգամանալի խոսել է Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի անդառնալի հետեւանքների, այս նոր իրավիճակում արցախցիների իրավունքների պաշտպանության մասին: Նա ներկայացրել է առաջիկա տարիների համար Արցախում իրականացվող սոցիալական, բնակարանաշինական ծրագրերը: Հովհաննես Գեւորգյանը բարձրացրել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց վերադարձի եւ նրանց իրավունքների ոտնահարման, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերը:
Միջոցառման բանախոսները միակարծիք են եղել՝ Արցախի հիմնահարցը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում:
Արցախի պայքարը վերաբերում է նաեւ մեզ. ասել է Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոն եւ հավելել՝ Ֆրանսիայի Սենատն առաջինն էր Եվրոպայում, որն ընդունեց Արցախի ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւ: Բրունո Ռըտայոն խոսել է նաեւ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմատենչ քաղաքականության մասին:
Արցախի դեմ պատերազմի սանձազերծման եւ Հայաստանի վրա հարձակման փաստն ընդունված է միջազգային հանրության կողմից. նշել է Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն: Նա դիվանագիտական հարթակում իրավիճակի հաղթահարման առումով բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սենատի եւ ԱԺ-ի կողմից Արցախի ճանաչմանը վերաբերող բանաձեւերի ընդունումը: Խորհրդարանականը խոսել է նաեւ Արցախի հետ բարեկամական խմբի ստեղծման կարեւորության մասին: Ֆրանսիայի Սենատն ու Ազգային ժողովը կատարել են իրենց քայլը, այժմ հերթը Ֆրանսիայի կառավարությանն է. ընդգծել է ֆրանսիացի սենատորը:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Պետական-իրավական  հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայում մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ  նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  Ֆրանսիայում նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով  համաժողովին, որի մեկնարկից առաջ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել   ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Իշխան Սաղաթելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ ...
Երեկ հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ շտապեցին արտատպել    «Комсомольская правда»-ի թղթակցի` «Պատերազմից մեկ տարի անց Արցախում» վերնագրով ծավալուն հրապարակման` ՀՀ ԱԺ նախագա...

Delegation Led by NA President was in Paris
The RA NA President Alen Simonyan being in Paris at the invitation of the President of the Senate of France Gérard Larcher took part in the Conference Entitled ‘Armenia One Year After’ being held under the high auspice of the President of the Senate of France. It is dedicated to the one-year anniversary of the adoption of the Resolution by the Senate on Recognition of the Nagorno Karabakh Republic.
Alen Simonyan expressed his gratitude to his French colleagues, particularly the President of the Senate of France Gérard Larcher for holding the event and being next to the Armenians. According to the Head of Parliament, hold ing the event with such heading from this high tribune of France and in this warm atmosphere is the evidence of the firm friendship and trust that our countries have in their relationships, and our people feel to each other.
Alen Simonyan touched upon the tension on the borders of the Republic of Armenia, the continuous gross violations of the international law by Azerbaijan during the months following the 44-day war.
“I believe that it is clearly visible for the international community that the repatriation of prisoners of war and the civilians detained in Azerbaijan is a matter of bargaining for the Azerbaijani side, as well as the inhuman attitude insulting the dignity and tortures which are documented by the international authoritative non-governmental organizations,” the Head of the RA legislative body said.
According to the NA President, our country evaluates the active involvement of France as the OSCE Minsk Group Co-Chair and friendly country in the negotiations of the peaceful settlement of the Nagorno Katabakh problem under the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The President of the Senate Gérard Larcher has touched upon the Armenian-French friendship and the necessity of the urgent solution of the Artsakh problem, especially stressing that France is the friend of Armenia. To his conviction, the Armenian-French relations have always been and will be at high level, and on their basis there are historical-cultural centuries-old ties between the two peoples.
Senators, members of France-Armenia Friendship Group and representatives of the Armenian community attended the Conference. The Representative of the Artsakh Republic in France Hovhannes Gevorgyan thoroughly spoke about the irreversible aftermath of the war unleashed against Artsakh and in this situation the protection of the Artsakh people’s rights. He presented the social and house building programmes being implemented in Artsakh for the coming years. Hovhannes Gevorgyan raised the issues of the return of the captives in Azerbaijan and the violation of their rights, the protection of the historical-cultural values passed under the control of Azerbaijan.
The speakers of the event had the same opinion that the Artsakh problem should be solved in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The fight of Artsakh also refers to us, the Chairman of the Faction Republicans of the Senate of France
Bruno Retailleau and added that the Senate of France was the first in Europe that adopted the Resolution on Recognition of Artsakh. Bruno Retailleau also talked about the bellicose policy pursued by Azerbaijan.
The fact of unleashing war against Artsakh and the attack on Armenia is accepted by the international community, the Deputy Chair of France-Armenia Friendship Group Valérie Boyer noted. With regards to overcoming the situation on the diplomatic platform she highly assessed the adoption of the Resolutions on the Recognition of Artsakh by the Senate and the National Assembly of France. The parliamentarian also spoke about the importance of the creation of the Friendship Group with Artsakh. The Senate and the National Assembly of France have taken their step, now it’s the turn of the Government of France, the French Senator underlined.
The RA NA Vice President Ruben Rubinyan, the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan, the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan and the NA deputy Hripsime Grigoryan are in the delegation led by the NA President Alen Simonyan.
RA NA President Alen Simonyan Takes Part in Conference Entitled ‘Armenia One Year After’ in France
On November 24, within the two-day working visit in France the RA NA President Alen Simonyan took part in the Conference entitled ‘Armenia One Year After,’ and before its beginning the Head of Parliament thanked his French colleagues, particularly, the President of the Senate Gérard Larcher and for ...
On November 24, the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-Argentina Friendship Group Ishkhan Saghatelyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to the Republic of Armenia Mariano Vergara. Welcoming the Ambassador, Ishkhan Saghatelyan highlighted the developmen...
Yesterday, some mass media in Armenia hurried to re-print the part of the extensive publication entitled ‘One Year After War in Artsakh’ of ‘Komsomolskaya Pravda’ relating to the RA NA President Alen Simonyan.During the talk with Alen Simonyan presented his feelings as a fact, which do not reflect u...