Վլադիմիր Վարդանյանը հանդիպել է Ժողովրդավարության եւ ընտրությունների աջակցության անցկացման միջազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է Ժողովրդավարության եւ ընտրությունների աջակցության անցկացման  միջազգային ինստիտուտի (INTERNATIONAL IDEA) ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` Վլադիմիր Վարդանյանը կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային փորձագետների եւ ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների ոլորտում մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ:
«Դուք այցելել եք Հայաստան մի ժամանակահատվածում, երբ մեր երկիրը փորձում է հաղթահարել պատերազմի հետեւանքները եւ արդյունավետ պայքար մղել համավարակի դեմ»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Արեւմտյան Եվրոպայի երկրների հետ տարբեր ուղղություններով ծրագրերի ղեկավար Նանա Կալանդաձեն տեղեկացրել է` կազմակերպությունը ժողովրդավարական եւ ընտրական գործընթացների աջակցության ինստիտուտ է, որի հիմնական նպատակը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին օժանդակելն է:
Ի պատասխան հյուրերի հարցադրմանը` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների հիմնահարցը մշտապես եղել է Հայաստանի խորհրդարանի եւ այլ պետական մարմինների օրակարգում:
«Մենք կարեւորել ենք ու շարունակում ենք կարեւորել սահմանադրական փոփոխությունների հարցով համապատասխան հանձնաժողովների գործունեությունը»,- ասել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Ըստ նրա` պատերազմից հետո ստեղծված մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտություն է առաջացել կրկին անդրադառնալ սահմանադրական բարեփոխումների հարցին:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի  նիստի ընթացքում քննարկվել է 2021 թվականի պետական բյուջեի ինը ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը: ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է հիմնական ցուցանիշները եւ դրանց վրա արտաքին ազդեցո...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահն ու «Նոր Հայաստան, ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչները քննարկել են գործակցության հարցեր
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դեկտեմբերի 2-ին հանդիպել է «Նոր Հայաստան, ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի գլխավոր տեխնիկական մասնագետ Բիլիանա Լեդենիկանի եւ ծրագրի համակարգող Ռուզաննա Հայրապետյանի հետ: Ողջունելով հյուրերին Ազգ...
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել: Այդ հաղորդագրությամբ աշխատանքային խումբը հայտնում է, ...
ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 2-ին կազմակերպել էր աշխատանքային քննարկում, որը վերաբերում էր պատգամավոր  Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու...
ԱԺ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 2-ի նիստում քննարկել է Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար Ազգային ժողովին թեկնածու ներկայացնելու հարցը:  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Եղիշե Սողոմոնյանի թեկնածությունը: Հանձնաժողովի նախ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 1-ին «Առաջին լրատվական»-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է վերջերս հանրային հնչեղություն ստացած մի շարք հարցերի: Նա մասնավորապես ուղղորդվող է համարել ՀՀ ԱԺ նախագահի համար ձեռք բերվող նոր ավտոմեքենային, իր եղբոր անվան հետ կապված կազմակերպության կողմ...

Vladimir Vardanyan Meets with Representatives of Institute for Democracy and Electoral Assistance
On December 2, the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs met with the representatives of the International Institute for Democracy and Electoral Assistance (INTERNATIONAL IDEA).
Welcoming the guests, Vladimir Vardanyan highlighted the cooperation with the international experts and the organizations specialized in the sphere democracy and human rights.
“You have visited Armenia during a period, when our country tries to overcome the aftermath of war and effective fight against pandemic,” the Committee Chair underlined.
The Head of the Programme Manager in the Western European Countries in Different Directions with Nana Kalandadze has informed that the organization is an Institute for Democracy and Electoral Assistance, the main goal of which is assisting the constitutional reform process.
In response to the guests’ questions, the Committee Chair noted that the main issue of the constitutional reforms had been on the agenda of the Parliament of Armenia and other state bodies.
“We have emphasized and we continue emphasizing the activities of the relevant committees on the constitutional amendments,” Vladimir Vardanyan said. According to him, necessity has emerged to touch upon the issue of the constitutional reforms for withstanding the challenges created after war.
The interlocutors discussed issues on deepening the bilateral cooperation.
On December 2, during the sitting of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the reference on the process of the implementation of the state budget for 2021 of the nine months was debated. The RA Minister of Finance Tigran Khachatryan presented the main indicators and...
Chair of NA Standing Committee and Representatives of Modern Parliament for a Modern Armenia Project Debate Issues of Cooperation
On December 2, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the Chief Technical Advisor of Modern Parliament for a Modern Armenia Project Biljana Ledenican and the Project Coordinator Ruzanna Hayrapetyan.Welcoming the guests in ...
Issue of Using Funds Collected by Hayastan All-Armenian Fund and Transferred to State Budget Debated in Committee
At December 2 sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the Chair of the Committee Gevorg Papoyan made a statement on the message spread by the Board of Trustees of the Hayastan All-Armenian Fund. With the message, the working group informs that it has not recei...
On December 2, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs organized working discussion, which related to the draft law on Amending the RA Law on Military Service and the Serviceman’s Status authored by Taguhi Tovmasyan. Deputies, representatives from the Ministries...
At December 2 sitting, the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs debated the issue on nominating a candidate for the vacant position of a member of the Audit Chamber to the National Assembly. The Civil Contract Faction nominated Yeghishe Soghomonyan as a candidate.The Chair...
On December 1, the RA NA President Alen Simonyan referred to a number of issues that had recently received public resonance during the interview with “First News”. He particularly considered the manipulation of the themes related to the new car to be acquired for the RA NA President and the tenders ...