Դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցներին` գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանի գլխավորությամբ: 2021 թվականը Հանրային հեռուստաընկերության համար հոբելյանական է. Առաջին ալիքը նշում է հիմնադրման 65-ամյակը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, շնորհավորելով հեռուստաընկերության հիմնադրման 65-ամյակի առթիվ, շնորհակալություն է հայտնել աշխատակիցներին՝ բարձրորակ հեռուստատեսային բովանդակություն ապահովելու եւ պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ իր համար մեծ պատիվ է պարգեւներ հանձնել հեռուստատեսության անխափան եթերն ապահովող եւ տարիների ավանդ ունեցող աշխատակիցներին:
Ալեն Սիմոնյանը հուշամեդալով է պարգեւատրել Հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցներ Գառնիկ Թեփուչեկյանին, Պետրոս Ղազարյանին, Թերեզա Կասյանին, Մելիք Մայիլյանին, Արմինե Նիկողոսյանին, Պողոս Նազարյանին, Արթուր Ղանդիլյանին, Սամվել Աղանյանին, Մարինե Բլբուլյանին, Խորեն Լեւոնյանին, Հերմինե Բաղդասարյանին եւ Օլեգ Սուքիասյանին:

On December 14, the RA NA President Alen Simonyan hosted the employees of the Public Television Company of Armenia led by the Executive Director Hovhannes Movsisyan. The year 2021 was a jubilee year for the Public Television Company: The Channel 1 marks the 65th anniversary of its foundation.
Congratulating the employees on the occasion of the 65th anniversary of the foundation of the TV Company, the Head of Parliament thanked them for providing high quality television content and for the professional work.
The RA NA President has underlined that it is a great honour for him to hand over awards to the employees providing uninterrupted air of television and having many years of contribution.
Alen Simonyan awarded memorial medals the employees of the Public TV Company Garnik Tepuchekyan, Petros Ghazaryan, Tereza Kasyan, Melik Mayilyan, Armine Nikoghosyan, Poghos Nazaryan, Artur Ghandilyan, Samvel Aghanyan and Marine Blbulyan.
On December 14, the RA NA Vice President Ishkhan Saghatelyan received the Director for Eastern Europe, Southern Caucasus and Central Asia Countries of FRG Federal Foreign Office Matthias Lüttenberg and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Viktor Richter.Ishkhan Sagh...
By the RA NA President’s decision, in accordance with Article 100 of the Constitution and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, at the initiative of the deputies of the National Assembly on December 15, at 12:00 an extraordinary sitting of the National...