Ալեն Սիմոնյանն Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Իտալիայի Հանրապետության արտաքին գործերի եւ միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի Դի Մայոյին:
Հանդիպմանը փոխադարձաբար կարեւորվել է Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը, որը կարող է նպաստել նաեւ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում պետք է լինի: Խորհրդարանի ղեկավարն իտալացի նախարարին է փոխանցել իր երախտագիտությունն Արցախի եւ նրա ժողովրդի պաշտպանության համար Իտալիայի մոտ 50 շրջանային ու քաղաքային խորհուրդների ընդունած բանաձեւերի եւ հայտարարությունների համար: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է 2021 թ. մարտի 2-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձեւը, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Իտալիա բազմաբեւեռ համագործակցության անհրաժեշտությանը՝ այդ հարցում առանցքային համարելով խորհրդարանական դիվանագիտությունը: Ալեն Սիմոնյանը տպավորիչ է որակել այն հանգամանքը, որ Իտալիայի խորհրդարանում բացի Հայաստանի հետ բարեկամության խմբից Միջխորհրդարանական միության շրջանակում գործում է նաեւ Իտալիա-Հայաստան բարեկամության երկկողմ հարաբերությունների բաժինը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջույններ է փոխանցել իր իտալացի գործընկերոջը: Նա հույս է հայտնել, որ Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի՝ Հայաստան ծրագրված այցն առաջիկայում կլինի եւ հայ-իտալական միջխորհրդարանական աշխույժ ու բարեկամական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ:

А.Симонян обсудил с министром иностранных дел Италии вопросы региональной безопасности
3 апреля Председатель НС А.Симонян принял министра иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики Луиджи Ди Майо.
На встрече обсуждалось вступление в силу Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, которое также может способствовать развитию и укреплению двусторонних экономических отношений.
Касаясь 44-дневной войны и ее последствий, Председатель НС РА отметил, что окончательное и справедливое урегулирование Нагорно-карабахского конфликта должно быть в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Глава парламента передал итальянскому министру благодарность за резолюции и заявления, принятые около 50 регональными и городскими советами Италии в защиту Арцаха и его народа. В этом контексте А.Симонян выделил принятую 2 марта 2021 г. Палатой депутатов Италии резолюцию, призывающую Азербайджан освободить армянских военнопленных.
Стороны затронули необходимость многополярного сотрудничества Армения-Италия, считая ключевым в этом вопросе парламентскую дипломатию. А.Симонян назвал впечатляющим тот факт, что помимо группы дружбы с Арменией в итальянском парламенте в рамках Межпарламентского союза действует также департамент двусторонних отношений между Италией и Арменией.
В завершение встречи Председатель НС передал приветствие своему итальянскому коллеге. Он выразил надежду, что намечнный визит спикера Палаты депутатов Италии Роберто Фицо в Армению состоится в ближайшее время, а активные и дружественные армяно-итальянские межпарламентские отношения продолжат развиваться.