Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետություններից որեւէ մեկի տարածքում հափշտակված ավտոմեքենայի հայտնաբերման, կալանքի, առգրավման կամ արգելանքի դեպքում համապատասխան կողմի իրավասու մարմնին ծանուցվելու է այդ մասին:
Ազգային ժողովն ապրիլի 12-ին քննարկել է ««Ավտոտրանսպորտային միջոցների հափշտակումների դեմ պայքարի եւ դրանց վերադարձի ապահովման գործում Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության վավերացման հարցը»: Այն ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը:
Կառավարության ներկայացուցչի խոսքով` փաստաթղթին միանալը բարենպաստ պայմաններ կստեղծի հափշտակված ավտոտրանսպորտային միջոցներն ահաբեկչական, քրեական կամ այլ հակաօրինական գործողությունների իրականացման նպատակով օգտագործելու դեպքերը նվազեցնելու համար:
Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում կակտիվանա իրավասու մարմինների միջեւ փոխգործակցությունը:
«Արձանագրությանը միանալը նպատակահարմար է Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Գլխադասային` Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել արձանագրության վավերացմանը: Այս մասին բարձրաձայնել է պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:

In case of the detection, arrest, confiscation or seizure of a stolen vehicle in the territory of one of the sides of the CIS Member States, the competent body of the relevant side will be notified.
On April 12, the National Assembly debated the issue on the Ratification of the Protocol on Making Amendments to the Agreement on Cooperation between the Member States of the Commonwealth of Independent States in Combating Vehicle Thefts and Ensuring their Return. The RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan presented it.
According to the representative of the Government, joining the document will create favorable conditions to reduce the use of stolen vehicles for terrorist, criminal or other illegal activities.
As a result of proposed amendments, the cooperation between the competent bodies will be activated.
“Joining the protocol is expedient from the point of view of Armenia’s foreign policy,” the rapporteur emphasized.
The Standing (Head) Committee on Defense and Security endorsed the ratification of the protocol. The deputy Armen Khachatryan voiced about it.