Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Պետական կենսաթոշակների մասին» եւ «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում առաջարկվող լրացումները եւ փոփոխությունները:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը հայտնել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում կհստակեցվեն «Պետական կենսաթոշակների մասին» եւ «Պետական նպաստների մասին» օրենքների առանձին կարգավորումները, ինչպես նաեւ կլուծվեն օրենքների կիրառման ժամանակ ծագած խնդիրները: Նախատեսվում է բարեփոխումներ կատարել  կենսաթոշակային ոլորտում, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ կենսաթոշակային ապահովության բնագավառում  կնքած համաձայնագրի կիրարկումն ապահովելու համար Կառավարությանն օրենքով վերապահել անհրաժեշտ  իրավական ակտեր սահմանելու լիազորություններ, կատարել հստակեցումներ եւ խմբագրական բնույթի փոփոխություններ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը օրենսդրական փաթեթին դրական եզրակացություն է տվել: Հարակից զեկուցող Լիլիթ Ստեփանյանի խոսքով` օրենքի փոփոխությունները միտված են  հստակեցնելու գործող որոշ կարգավորումներ, որոնք կապված են կենսաթոշակի ստացման ժամկետների, փաստաթղթերի ցանկի, ոլորտը համակարգող որոշ օրենքների դրույթների համապատասխանեցման հետ: Գործող կարգավորումներն ուղղակի կամ անուղղակի նպաստել են, որ միեւնույն անձը միեւնույն հիմքով հանդիսանա տարբեր կառույցների շահառու, կամ միեւնույն դեպքում գրանցվեն կրկնակի հետգանձումներ եւ այլն: Այս եւ այլ խնդիրները հաշվի առնելով` հարակից զեկուցողը գործընկերներին հորդորել է կողմ քվեարկել փաթեթին:

The parliament debated in the first reading the addenda and amendments being proposed to the laws on State Pensions and on State Benefits.
The Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan informed that in case of the adoption of the draft law the separate regulations of the laws on State Pensions and on State Benefits would be specified, as well as the problems emerged during the enforcement of the laws would also be solved. It is designed to make reforms in the sphere of pension, as well as reserve authorities to setting necessary legal acts by the law, to make specifications and amendments of editorial character for ensuring the application of the Agreement signed in the pension insurance between the EAEU member states.
The NA Standing Committee on Labor and Social Affairs endorsed the legislative package. According to the co-rapporteur Lilit Stepanyan, the amendments of the law are aimed at specifying functioning some regulations, which are related to the terms of the pension receiving, the list of the documents, the compliance the provisions of some laws regulating the sphere. The functioning regulations directly or indirectly promote that the same person will be a beneficiary of different structures on the same basis, or in the same case double refunds will be registered, etc. Taking into consideration this or other problems, the co-rapporteur urged his colleagues to vote for the package.