Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստն այս անգամ նվիրված է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին, ինչպես նաեւ «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրի 25-ամյակին: Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները հանձնաժողովի 34-րդ նիստն անցկացրել են ապրիլի  22-ին, Ստեփանավանում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը բարձր է գնահատել երկու երկրների համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է: Նա կարեւորել է տարածաշրջանում կայունության հաստատումը՝ նշելով, որ Ռուսաստանի առաջնահերթություններից է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով: Վիկտոր Բոնդարեւն անդրադարձել է միջխորհրդարանական նպաստավոր համագործակցությանը, մի շարք ոլորտներում կապերը խթանելուն ուղղված նախաձեռնություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանն իր հերթին կարեւորել է ռուս խաղաղապահների դերը ԼՂ-ում խաղաղության պահպանման հարցում:
Ողջույնի խոսքում նա նշել է, որ հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր մարզերում եւ քաղաքներում թույլ է տալիս տեղում ծանոթանալու մարզերի հնարավորություններին, նախանշելու հետագա համագործակցության կոնկրետ քայլերը:
«Մեր երկրների դաշնակցային եւ գործընկերային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության դարավոր ավանդույթների, եղբայրական սերտ կապերի, վստահության եւ փոխադարձ աջակցության վրա եւ համապատասխանում են մեր ժողովուրդների շահերին: Ուրախ եմ փաստել, որ երկու պետությունների միջպետական հարաբերություններն այսօր քաղաքական բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են ամրապնդվել բոլոր ուղղություններով»,-ասել է խորհրդարանի փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցին, որի ընթացքում պետությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանն ու երկարաժամկետ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատմանն ուղղված ջանքերին առնչվող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը՝ նշելով, որ ռուս գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցություն կա ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում եւ այլ խորհրդարանական կառույցներում:
Խոսելով այսօրվա նիստի օրակարգային հարցերի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ կնախանշվեն արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ: «Պետք է հետեւողականորեն զարգացնել առկա ձեռքբերումները եւ ձգտել ավելի նշանակալի արդյունքների»,- ընդգծել է նա:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում անդրադարձ է եղել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդմանը: Զեկուցողները բարձր են գնահատել քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Գուրգեն Արսենյանը, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին, կարեւորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը, տարբեր ոլորտներում ավանդական համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելուն ուղղված քայլերը: Անդրադարձ է եղել օրենսդրական մոտարկման, տարածաշրջանային համագործակցության ակտիվացման հարցերին, ընդգծվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի շրջանակում համագործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը: Վլադիմիր Վարդանյանը բարձրացրել է հանձնաժողովի շրջանակում խմբի ստեղծման հնարավորության հարցը, որը ոլորտային ուղղություններով կքննարկի երկկողմ օրակարգի խնդիրները:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը խոսել է տնտեսության, էներգետիկայի, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկկողմ կապերի ու ծրագրերի մասին: Նա կարեւորել է համատեղ կազմակերպությունների հիմնումը, անդրադարձել ապրանքաշրջանառության ծավալներին՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությունը նպաստել է տնտեսության ոլորտում կապերի ընդլայնմանը:
Խոսելով ապրանքաշրջանառության ծավալների մասին՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսական գործընկերների շարքում առաջին տեղն է զբաղեցնում: Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակցությանը, ռազմական ոլորտում համագործակցությանն ու ԼՂ հակամարտությանը:
Ռուսական կողմից թեմայի շրջանակում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսլականին անդրադարձել են Վլադիմիր Ջաբարովը, Նատալյա Կոսիխինան եւ Օլեգ Մատվեյչեւը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերել է Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համատեղ տոնակատարությունների անցկացմանը: Քննարկվել են երկկողմ իրականացվող ծրագրերին, հումանիտար համագործակցության հեռանկարներին, մեր երկրում ռուսաց լեզվի եւ Ռուսաստանում հայոց լեզվի տարածմանն աջակցելուն առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը խոսել է մշակութային միջոցառումների անցկացման մասին: Նա կարեւորել է Լոռու մարզում գտնվող Սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործ եկեղեցու վերականգնումը, որն իրականացվել է պետական միջոցների հաշվին: ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ոլորտում իրականացվող քայլերը: Անհրաժեշտ է համարվել կրթական փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, միջբուհական համագործակցությունը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի փորձագիտական խորհրդի գործունեությանն առնչվող հարցեր: Հաստատվել է խորհրդի կազմը, նշանակվել են համանախագահողները:
Որոշվել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 35-րդ նիստն անցկացնել Ռուսաստանի Կրասնոյարսկ քաղաքում, այս տարվա հուլիսին:
Հակոբ Արշակյանը եւ Վիկտոր Բոնդարեւն ամփոփել են հանձնաժողովի նիստի աշխատանքները:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին եւ անձամբ Հակոբ Արշակյանին` նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու եւ ջերմ ընդունելության համար:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ` նիստի արդյունքները գոհացուցիչ էին, քննարկումներն ընթացել են կառուցողական մթնոլորտում: Նրա խոսքով` տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման եւ ծրագրերի իրականացման հստակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
««Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ Բելառուսի Հանրապետության Կառավարության միջեւ հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ստորագրվել է 2021թ. հոկտեմբերին` Մինսկում: Համաձայնագրի նպատակն է կողմերի օրենսդրությանը համապատասխան սահմանել պատասխանատվությո...

22 апреля в Степанаване армянские и российские парламентарии провели 34-е очередное заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации, посвященное 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Россией, а также 25-летию «Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи».
Председатель Комитета СФ по обороне и безопасности В.Бондарев высоко оценил сотрудничество двух стран, подчеркнув, что Армения является стратегическим союзником России. Он выделил важность установления стабильности в регионе, отметив, что одним из приоритетов России является мирное урегулирование ситуации в Нагорном Карабахе. В.Бондарев отметил благоприятное межпарламентское сотрудничество, инициативы по развитию связей в ряде сфер.
Вице-спикер НС РА, сопредседатель армяно-российской межпарламентской комиссии по сотрудничеству А.Аршакян, в свою очередь, подчеркнул роль российских миротворцев в поддержании мира в Нагорном Карабахе.
В приветственном слове он отметил, что проведение заседаний комиссии в различных областях и городах Армении и России позволяет на месте ознакомиться с возможностями регионов, наметить конкретные шаги дальнейшего сотрудничества.
«Союзнические и партнерские отношения наших стран основаны на многовековых традициях дружбы, тесных братских связях, доверии и взаимной поддержке, отвечают интересам наших народов. Рад констатировать, что межгосударственные отношения двух стран сегодня находятся на высоком политическом уровне и продолжают укрепляться по всем направлениям», - отметил вице-спикер НС.
А.Аршакян коснулся официального визита премьер-министра РА Н.Пашиняна в Российскую Федерацию, в ходе которого главы государств обсудили широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества, упрочения стабильности и установления долгосрочного мира и безопасности в регионе.
Заместитель Председателя НС коснулся взаимодействия на международных площадках, отметив налаженное эффективное сотрудничество с российскими партнерами в рамках МПА СНГ, ПА ОДКБ и других парламентских структур.
Затронув вопросы повестки дня сегодняшнего заседания, А.Аршакян выразил уверенность, что будут намечены новые векторы эффективного и конструктивного сотрудничества. «Следует последовательно развивать имеющиеся достижения и стремиться к более значимым результатам», - подчеркнул он.
В рамках повесточных вопросов затронуто укрепление армяно-российского межпарламентского сотрудничества. Выступавшие высоко оценили нынешний уровень политического диалога.
Члены МПК, депутаты фракции «Гражданский договор» В.Варданян и Г.Арсенян, коснувшись двусторонних отношений, отметили реализацию совместных программ, шаги по повышению эффективности традиционного сотрудничества в различных сферах. Затронуты вопросы законодательного сближения, активизации регионального сотрудничества, подчеркнута необходимость расширения взаимодействия в рамках МПА СНГ и ПА ОДКБ. В.Варданян поднял вопрос о возможности создания в рамках комиссии группы для обсуждения задач двусторонней повестки по отраслевым направлениям.
Член фракции «Гражданский договор» Ц.Варданян коснулась двусторонних связей и программ в сферах экономики, энергетики, новейших технологий. Она придала значение созданию совместных организаций, коснулась объемов товарооборота, отметив, что сотрудничество в рамках ЕАЭС способствовало расширению связей в экономической сфере.
Говоря об объемах товарооборота, депутат от фракции «Армения» А.Теванян подчеркнул, что Россия занимает первое место среди экономических партнеров РА. Депутат обратился   также к взаимодействию на различных международных площадках, сотрудничеству в военной сфере и Нагорно-Карабахскому конфликту.
С российской стороны в рамках темы к видению развития двусторонних отношений обратились В.Джабаров, Н.Косихина и О.Матвейчев.
Следующая повесточная тема – проведение совместных празничных торжеств, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ. Обсуждены вопросы, связанные с двусторонними программами, перспективами гуманитарного сотрудничества, распространением русского языка в Армении и армянского – в России. Член комиссии А.Сандыков коснулся проведения культурных мероприятий. Он особо отметил восстановление за счет государства храма Св.Николая Чудотворца в Лорийской области Армении. Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ж.Андреасян представила предпринятые в этой сфере шаги. Признаны необходимыми обмен образовательными программами, межвузовское сотрудничество.
Обсуждена деятельность Экспертного совета МПК. Утвержден состав Совета, назначены сопредседатели.
Принято решение о проведении 35-го заседания МПК в июле с.г. в Красноярске (Россия).
А.Аршакян и В.Бондарев обобщили работу заседания комиссии.
Председатель Комитета по обороне и безопасности СФ В.Бондарев поблагодарил армянскую сторону и лично А.Аршакяна за теплый прием и организацию заседания на высоком уровне.
В оценке вице-спикера НС А.Аршакяна, итоги заседания удовлетворяют, обсуждения прошли в конструктивной атмосфере. По его словам, достигнута четкая договоренность о расширении сотрудничества и реализации программ в различных сферах.
В  октябре 2021 г. в Минске был подписан законопроект о ратификации “Соглашения о реадмиссии между Правительством РА и Правительством Республики Беларусь”. Цель соглашения – установление в соответствии с законодательством сторон ответственности за незаконную миграцию иностранных граждан и ...