Էդուարդ Աղաջանյանը երկօրյա այցով եղել է Նիդերլանդների Թագավորությունում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը մայիսի 10-ին երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Նիդերլանդների Թագավորություն:
Պաշտոնական այցը սկսվել է Ասեն քաղաքի «Բոսկամպ» գերեզմանատնից, որտեղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ:
Այնուհետեւ պատվիրակությունը մասնակցել է Նիդերլանդների Թագավորության Ասեն քաղաքի Դրենցի թանգարանում «Արարատի ստվերի ներքո. հին Հայաստանի գանձերը» ցուցադրության պաշտոնական բացման արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Ասենի Ժոզեֆ եկեղեցում՝ Նիդերլանդների «Աբովյան» մշակութային միության մասնակցությամբ:
Այցի շրջանակում հանդիպումներ են եղել Նիդերլանդների Թագավորության վարչապետ Մարկ Ռութեի, Նիդերլանդների Սենատի նախագաh Յան Անտոնի Բրաունի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վերա Բերգկամպի հետ:
Տեղի են ունեցել նաեւ հանդիպումներ Խորհրդարանի երկու պալատների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամների, ինչպես նաեւ Նիդերլանդների գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է մի շարք դեսպանների
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի, ՄԹ-ի եւ Շվեյցարիայի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպաններին եւ դեսպանությունների ներկայացուցիչներին: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերո...

Э.Агаджанян – с двухдневным визитом в Королевстве Нидерландов
10 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян прибыл с двухдневным официальным визитом в Королевство Нидерландов в составе делегации, возглавляемой Премьер-министром РА Н.Пашиняном.
Официальный визит начался на кладбище “Боскамп” города Ассена, где Премьер-министр Н.Пашинян и члены делегации возложили цветы к хачкару, посвященному памяти жертв Геноцида армян.
Затем делегация приняла участие в музее Дренца в Ассене в официальной церемонии открытия выставки “Под сенью Арарата: сокровища древней Армении”, которая состоялась в церкви Св.Жозефа в Ассене, с участием нидерландского Культурного союза “Абовян”.
В рамках визита состоялись встречи с Премьер-министром Королевства Нидерландов Марком Рютте, председателем Сената Нидерландов Яном Энтони Брауном и спикером Палаты представителей Верой Бергкамп.
Состоялись также встречи с членами комитетов по иностранным делам двух палат парламента, а также с представителями деловых кругов Нидерландов.
10.05.2022
Вице-спикер НС Р.Рубинян принял ряд послов
10 мая вице-спикер НС Р.Рубинян принял аккредитованных в РА послов и представителей посольств государств-членов Евросоюза, а также США, Соединенного Королевства и Швейцарии.Стороны коснулись процесса нормализации отношений Армения – Турция и региональных развитий. В этом контексте Р.Рубинян представ...