Էդուարդ Աղաջանյանը երկօրյա այցով եղել է Նիդերլանդների Թագավորությունում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը մայիսի 10-ին երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Նիդերլանդների Թագավորություն:
Պաշտոնական այցը սկսվել է Ասեն քաղաքի «Բոսկամպ» գերեզմանատնից, որտեղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ:
Այնուհետեւ պատվիրակությունը մասնակցել է Նիդերլանդների Թագավորության Ասեն քաղաքի Դրենցի թանգարանում «Արարատի ստվերի ներքո. հին Հայաստանի գանձերը» ցուցադրության պաշտոնական բացման արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Ասենի Ժոզեֆ եկեղեցում՝ Նիդերլանդների «Աբովյան» մշակութային միության մասնակցությամբ:
Այցի շրջանակում հանդիպումներ են եղել Նիդերլանդների Թագավորության վարչապետ Մարկ Ռութեի, Նիդերլանդների Սենատի նախագաh Յան Անտոնի Բրաունի եւ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վերա Բերգկամպի հետ:
Տեղի են ունեցել նաեւ հանդիպումներ Խորհրդարանի երկու պալատների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների անդամների, ինչպես նաեւ Նիդերլանդների գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է մի շարք դեսպանների
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը մայիսի 10-ին ընդունել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի, ՄԹ-ի եւ Շվեյցարիայի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպաններին եւ դեսպանությունների ներկայացուցիչներին: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերո...

Eduard Aghajanyan Was on a Two-Day Visit in the Kingdom of the Netherlands
On May 10, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan being in the delegation led by the RA Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in the Kingdom of the Netherlands on a two-day official visit.
The official visit began from the Assen Boskamp Cemetery, where the Prime Minister Nikol Pashinyan and the members of the delegation laid flowers at the khachkar/cross stone dedicated to the Armenian Genocide victims.
Afterwards the delegation took part in the official opening ceremony of the exhibition ‘Under the Spell of Mount Ararat: Treasures from Ancient Armenia’ at the Drents Museum of the City of Assen of the Kingdom of the Netherlands. It took place in the Joseph Church of Assen with the participation of Abovyan Cultural Union of the Netherlands.
Within the framework of the visit there were meetings with the Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands Mark Rutte, the President of the Senate of the Netherlands Jan Anthonie Bruijn and the President of the House of Representatives Vera Bergkamp.
Meetings were also held with the members of the Committees on Foreign Affairs of the two chambers, as well as the representatives of the business community of the Netherlands.
10.05.2022
NA Vice President Ruben Rubinyan Receives a Number of Ambassadors
On May 10, the Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan received the Ambassadors and the representatives of the Embassies of the Member States of the European Union, as well as the U.S., the UK and Switzerland accredited to Armenia. The sides referred to the process of normalisation of...