«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանը մայիսի 23-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո` մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու  առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովները, համագործակցելով Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության եւ «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի հետ, մշակել են բարեգործական ծրագիր, որի շրջանակում 2020 թ. տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստա...
Մայիսի 23-ին կայացել է ՀՀ Ազգային ժողովի ԱՍՀ մշտական հանձնաժողովի պատգամավորների, ԱԺ պատգամավորների եւ IFES (ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ) ներկայացուցիչների հետ հերթական հանդիպումը: Հանդիպման նպատակն ընտրական գործընթացներում հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի լիարժեք իրացման մեխանիզմների եւ ընտրատեղամ...
ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել է 23 հարց
Մայիսի 23-ին Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ մայիսի 24-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգային հարցե...
Կարեւորում եմ հայ-էստոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ հարցում բարեկամական խմբերի դերը: Այս մասին ասել է Ազգային ժողովի Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը մայիսի 23-ին ՀՀ-ում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդի հետ հա...

Заявление Председателя НС в связи с прошением об отставке депутата НС А.Беглоян
Согласно ч.1 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС А.Беглоян 23 мая подала прошение об отставке.
В соответствии с ч.2 ст.155 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, если депутат в течение недели после объявления об отставке в письменной форме отзывает свое прошение об отставке, Председатель НС выступает с заявлением об этом, если же не отзывает прошение, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывает и оглашает Председатель НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.
Первая группа раненных в ходе войны военнослужащих отправляется в Иерусалим
Постоянные комиссии НС по вопросам обороны и безопасности и по здравоохранению совместно с Армянским Патриархатом Иерусалима и реабилитационным центром “Дом солдата” разработали благотворительную программу, в рамках которой шестеро раненных в ходе войны 2020 года военнослужащих 26 мая отправятся в И...
23 мая состоялась очередная встреча депутатов Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам с представителями IFES. Цель – совершенствование процесса полноценного вовлечения избирателей в политический процесс путем обеспечения механизмов полноценной реализации избирательного права и доступа ...
23 мая состоялось заседание Совета НС под председательством А.Симоняна.Обсуждены и утверждены проекты повестки дня о внесении дополнений в повестку третьей сессии НС восьмого созыва и повестки дня созываемых 24 мая очередных заседаний. Определена также последовательность обсуждения повесточных вопро...
“Придаю большое значение развитию армяно-эстонских межпарламентских отношений и  роли групп дружбы”, - отметила 23 мая руководитель группы дружбы Армения-Эстония А.Беглоян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Эстонской Республики в РА Р.Кальюранд. Обсуждены возможности углубления...