1990 թ. ստորագրված «Ժամանակավոր ներմուծման մասին» կոնվենցիայի կիրառումն ապահովող աշխատանքների կազմակերպման եւ ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրերի տրամադրման լիազորությունները ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատին վերապահելու իրավական հիմքերի ապահովմամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել լրացում կատարել «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» ՀՀ օրենքում:
Օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ մայիսի 24-ի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ «Առեւտրաարդյունաբերական պալատների մասին» օրենքով սահմանվում են Առեւտրաարդյունաբերական պալատի գործառույթները, սակայն նախատեսված չէ ԱՏԱ Կառնետ հավաստագրերի տրամադրման իրավասություն: Մինչդեռ, միջազգային պրակտիկայում նման հավաստագրերի տրամադրման եւ դրանց հետ կապված տեխնիկական մասի կարգավորման գործառույթները վերապահված են առեւտրաարդյունաբերական պալատներին:
Նախարարի խոսքով՝ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ կազմակերպել եւ համակարգել «Ժամանակավոր ներմուծման մասին» կոնվենցիայի դրույթների իրագործումը, ինչպես նաեւ կանոնակարգել թանկարժեք իրերի, մասնավորապես, մշակութային գործերի եւ երաժշտական գործիքների ժամանակավոր ներմուծման եւ արտահանման հավաստագրերի տրամադրման հետ կապված խնդիրները:
Ներկայացնելով օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ Նարեկ Ղահրամանյանը նշել է, որ այն բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրից:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ֆրանսիային` մշտապես հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ աջակցելու համար. նշել է Ազգային ժողովի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը մեր երկրում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյի հետ մայիսի 24-ին կայացած հանդիպման ընթացքում...

Due to the provision of legal grounds for giving the RA Chamber of Commerce and Industry the authorities to organize the work ensuring the implementation of the Convention on Temporary Importation signed in 1990 and to issue ATA Carnet certificates, there is a need to make an addendum to the RA Law on Chambers of Commerce and Industry.
The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan presented the draft for debate in the first reading at the NA sitting convened on May 24.
The rapporteur informed that the functions of the Chamber of Commerce and Industry are defined by the Law on Chambers of Commerce and Industry, but an authorization to issue ATA Carnet certificates is not provided. Meanwhile, in the international practice, the functions of issuing such certificates and regulating the relevant technical part are assigned to the Chambers of Commerce and Industry.
According to the Minister, the adoption of the law will allow to organize and coordinate the implementation of provisions of the Convention on Temporary Importation, as well as to resolve the problems of issuing certificates for the temporary import and export of expensive items, in particular, cultural works and musical instruments more effectively.
Presenting the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs on the draft law, Narek Ghahramanyan noted that it is in line with the RA Government Programme for 2021-2026.
I thank France for permanently being next to the Armenian people and supporting them: the Head of Armenia-France Friendship Group of the National Assembly Vladimir Vardanyan noted during the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to our country Anne L...