Սա համակարգային նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է եւ թույլ կտա ներդաշնակեցնել համայնքների հնգամյա զարգացման ծրագրերը, որոնք տեղական ինքնակառավարման մարմինների համար գաղափարական եւ քաղաքական հիմքն են. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը` երկրորդ ընթերցմամբ  ներկայացնելով ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Քննարկումը տեղի է ունեցել մայիսի 25-ի հերթական նիստում:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ բովանդակային առումով խնդիրը վերաբերում է համայնքային բյուջետավորման գործընթացում միջնաժամկետ  ծախսային ծրագրի գաղափարին, եւ այն որպես փաստաթուղթ ներմուծմանը: «Պետական բյուջեի մակարդակով միջնաժամկետ ծախսային ծրագիր ունենալուն զուգահեռ, թերեւս տրամաբանական կլիներ, որ ֆինանսական հոսքերի նման կարճաժամկետ պլանավորում ունենայինք նաեւ համայնքային բյուջեների մակարդակում: Սակայն, մինչ այժմ ձեռնպահ ենք մնացել, որովհետեւ համայնքներն իրենց չափերով, բյուջեների մեծությամբ եւ ունակություններով միշտ չէ, որ համաչափ էին»,- ասել է Վաչե Տերտերյանը:
Ըստ գործադիրի` արդեն իսկ իրականացված բարեփոխումների արդյունքում, ունենք համադրելի եւ համաչափ համայնքներ, ունակություններ եւ բյուջեներ, եւ հնարավոր է դարձել միջնաժամկետ ֆինանսական պլանավորում ունենալ նաեւ համայնքներում: Գործընթացը կլինի զուգահեռ եւ համահունչ: Տարեսկզբին բյուջետային համակարգի մասին նկարագրված ժամանակացույցով կկարգավորվեն նաեւ համայնքների համար անհրաժեշտ ելակետային տվյալները եւ Կառավարության` միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրն ԱԺ-ին ներկայացնելու պահից սկսած` մեկ ամսում համայնքները կունենան իրենց միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերը: Ծրագրերի մշակումը համայնքներում կսկսվի այս տարի, որպեսզի 2023 թ. դրանք արդեն առկա լինեն? Մինչեւ օգոստոսի 10-ը Ֆինանսների նախարարությունը կմշակի մեթոդական ուղեցույցները, որոնք կտրամադրվեն համայնքներին: Իսկ համայնքները մինչեւ սեպտեմբերի 10-ը կունենան միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերը:
Նախագծերի փաթեթը Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում ստացել է դրական եզրակացություն:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ ընդերքի մասին օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: Այն ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը: Տեղեկացվել է, որ կատարվել են միայն տեխնիկական փոփոխություններ:
Գլխադասային` Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին ասել է պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը:
Պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի եւ Լիլիթ Մինասյանի հեղինակած ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը եւս քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով` առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագիծը չի փոփոխվել: Համահեղինակը նշել է, որ լրագրողական կազմակերպությունների հետ ձեւավորվել է լավ համագործակցություն, որի շրջանակում Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործընկերների հետ համատեղ հնարավոր կլինի ավելի բարելավել ԶԼՄ օրենքը:
Գլխադասային` Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Հասմիկ Հակոբյանը:
Այնուհետեւ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Զեկուցողի տեղեկացմամբ` Կառավարության առաջարկով օրենքի գործողությունը կտարածվի ոչ միայն դրա ուժի մեջ մտնելուց հետո հարուցված քրեական գործերի, այլ նաեւ` ընթացիկ գործերի նկատմամբ:
Հարակից զեկույցում Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ Կառավարության հեղինակած «Կրթության մասին» օրենքում կատարվող լրացումը: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը հիշեցրել է, որ նախագիծը միտված է քրեակատարողական հիմարկներում այս պահին պատիժը կրող դատապարտյալների համար կրթական գործընթացներին մասնակցելու հնարավորության ընդլայնմանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագիծը չի փոփոխվել:

“Документ имеет системное значение и позволит согласовать пятилетние программы развития общин, которые являются идейно-политической основой органов местного самоуправления (ОМС), - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян, представляя во втором чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О бюджетной системе РА” и прилагаемый пакет законопроектов.
Обсуждение состоялось на очередном заседании 25 мая.
Основной докладчик отметил, что по сути вопрос касается идеи среднесрочной программы расходов в процессе бюджетирования общины и ее внедрения в виде документа. “Наряду с наличием среднесрочной программы расходов на уровне государственного бюджета, наверное, было бы логично иметь такое же краткосрочное планирование финансовых потоков и на уровне бюджета общины. Однако пока мы воздерживались от этого, потому что общины не всегда были соизмеримы со своими размерами, размерами бюджетов и возможностями”, - отметил В.Тертерян.
По словам представителя исполнительной власти, в результате уже проведенных реформ мы имеем сопоставимые и пропорциональные общины, потенциал и бюджеты, а также возможность осуществлять среднесрочное финансовое планирование в общинах. Процесс будет параллельным и гармоничным. В начале года базовый уровень, описанный для бюджетной системы, также будет регулировать необходимые данные для общин, и в течение месяца после представления среднесрочной программы расходов Правительства в НС общины будут иметь программы свои среднесрочных расходов. Разработка программ в общинах начнется в этом году, чтобы в 2023 г. они уже доступны. До 10 августа Минфин разработает методические указания, которые будут предоставлены общинам. А к 10 сентября у общин будут среднесрочные программы расходов.
Пакет проектов одобрен Постоянной комиссией НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды.
Парламент рассмотрел во втором чтении предложенный правительством законопроект о внесении изменений в Кодекс РА о недрах. Его представила заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян, сообщившая о внесении лишь технических правок.
О положительном заключении Постоянной комиссией НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды проинформировал депутат А.Мкртчян.
Во втором чтении также обсужден проект о внесении изменений в закон “О массовой информации”, в авторстве депутатов А.Ованнисяна и Л.Минасян.
По словам А.Ованнисяна, проект не претерпел изменений с первого по второе чтения.
Положительное заключение по проекту представила член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта А.Акопян.
Далее по представлению заместителя министра юстиции РА А.Саргсян во втором чтении обсужден законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА.
В содокладе председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян представил положительное заключение комиссии.
Депутаты также обсудили во втором чтении внесенное правительством дополнение в закон “Об образовании”. Заместитель министра юстиции РА А.Саргсян отметила, что проект направлен на расширение возможностей осужденных, отбывающих наказание в пенитенциарных учреждениях, участвовать в образовательных процессах. Проект не претерпел изменений с первого по второе чтения.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта по проекту представил председатель комиссии С.Габриелян.