Վերջին տասը տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ի վճիռների 97 տոկոսը Ադրբեջանը չի կատարել. Էդուարդ Աղաջանյան
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանում: Ելույթում, մասնավորապես, ասվում է.
2021 թ. սեպտեմբերի 13-ին Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունել է բանաձեւ, որտեղ, ի թիվս այլ ամրագրումների, ասվում էր, մեջբերում եմ.
6.1. Ե՛ւ Ադրբեջանը, ե՛ւ Հայաստանն ունեն հստակ ամրագրված պարտավորություններ՝ ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո անհապաղ ազատ արձակել ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց:
6.2. Համարում է, որ Եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի հստակ նպատակը բոլոր կալանավորված անձանց փոխանակումն է՝ անկախ կողմերից մեկի կամ մյուսի կողմից վերագրվող կարգավիճակի տարբերության:
6.7. Կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել մնացած բոլոր գերիներին եւ նրանց վերադարձնել Հայաստան՝ առանց հետագա նախապայմանների:
Հարգելի՛ գործընկերներ, փաստ է, որ հայկական կողմն այս հարցում լիովին կատարել է իր պարտավորությունը՝ առանց որեւէ նախապայմանի՝ վերադարձնելով բոլոր ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց:
Նույն բանաձեւով Հայաստանը պետք է Ադրբեջանին հանձներ բոլոր ականների քարտեզները՝ այս հարցում հետագա զոհերից խուսափելու նպատակով, ինչը հայկական կողմը կատարել է 100 տոկոսով:
Մենք այդ քայլին գնացինք, քանի որ դա համարում ենք բացառապես մարդասիրական քայլ, որը չի կարող եւ չպետք է սակարկության առարկա դառնա:
Մինչդեռ այս բանաձեւի ընդունումից մոտ մեկ տարի անց Ադրբեջանը դեռ պատանդի կարգավիճակով է պահում առնվազն 38 ռազմագերու՝ Հայաստանի հետ խաղաղության շուրջ ընթացող բանակցությունների ժամանակ քաղաքական որոշ առավելություն ունենալու նպատակով:
Հարգելի՛ գործընկերներ, պարզապես ուզում եմ հիշեցնել, որ մարդկային կյանքին որպես սակարկության առարկա վերաբերվելու այս սարսափելի եւ ցավալի արարքը 21-րդ դարում իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետության կողմից:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ Եվրախորհրդին անդամակցելու պայմաններն են բազմակարծիք ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ հարգանքը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:
Միայն այն երկրները, որոնք համապատասխանում են այս չափանիշներին, կարող են անդամակցել Եվրախորհրդին:
Ձեր սուբյեկտիվ գնահատականին կթողնեմ մի երկրի բազմակարծիք ժողովրդավարության աստիճանը, որը կառավարում են միեւնույն ընտանիքի անդամներն ավելի քան 30 տարի եւ, ամենայն հավանականությամբ, դեռ 30 տարի շարունակվելու է այս «գեղեցիկ» ավանդույթը:
Այնուամենայնիվ, իմ համոզմունքն այն է, որ ի սկզբանե այս անամոթ պահվածքի պատճառն Ադրբեջանի պատմական արձանագրություններում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացված վճիռների իսպառ անտեսման մեջ է:
Որովհետեւ վերջինս միակ մշտական մեխանիզմն է, որը պետք է երաշխավորի այս կազմակերպությանն անդամակցելու երեք պայմաններից առնվազն մեկը՝ մարդու իրավունքների հարգանքը:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետեւյալ ամոթալի վիճակագրության վրա. վերջին տասը տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ի կայացրած վճիռների 97 տոկոսը չի կատարվել Ադրբեջանի կողմից: Իսկ ամոթալի ասելով՝ նկատի ունեմ ամոթալի այս խորհրդի համար, քանի որ սա ցույց է տալիս, որ այս կազմակերպությունը պետք է պատշաճ քայլեր ձեռնարկեր Ադրբեջանի նկատմամբ նոր հարկադրական մեխանիզմներ ներդնելու կամ ուղղակի մերժելու Ադրբեջանի անդամակցությունն այս կազմակերպությանը:
Ի վերջո, եթե Ադրբեջանի կողմից զրոյական ջանքեր են գործադրվում անդամակցության պայմաններից որեւէ մեկը կատարելու համար, որեւէ մեկը կարո՞ղ է ասել, թե ինչու է Ադրբեջանը դեռ Եվրախորհրդի անդամ:
Պաշտոնական այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 24-ին հանդիպել է Ավստրիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկային: Պատվո մատյանում գրառմանը հաջորդել է Ալեն Սիմոնյան-Վոլֆգանգ Սոբոտկա առանձնազրույցը, որից հետո՝ ընդլայնված հանդիպումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալ...
«Մատչելիություն եւ քաղաքական ներառում» ծրագրի շրջանակում հունիսի 24-ին տեղի է ունեցել ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով-IFES (ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ) աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը: «Մատչելիություն եւ քաղաքական ներառում» բաղադրիչը՝ «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականու...
ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանում ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորն իր ելույթում ասել է. «Շնորհակալություն, տիկի՛ն նախագահող, ինչպես ընդունված է ասել, լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է, եւ, ցավոք, մինչ այս պահը փորձելով հանգստություն պահպանել այս նստ...
ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, պատգամավորներ Արսեն Թորոսյանը, Միքայել Թումասյանը եւ Ալեքսեյ Սանդիկովը հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Խրիստոս Դերմենցոպոլուսի, Աննա-Մանի Պապադիմիտրիուի եւ Մարիա-Ալեքսանդրա Կեֆալայի հետ: Վերջին...

Э.Агаджанян: “За последнee десятилетие Азербайджан не выполнил 97% постановлений ЕСПЧ”
13 сентября 2021 г. Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) приняла резолюцию, в которой среди прочих положений цитируемые ниже:
6.1. И Азербайджан, и Армения имеют четко зафиксированные обязательства – немедленно   освободить военнопленных и гражданских лиц после прекращения боевых действий.
6.2. Считает, что четкая цель ст.8 Трехстороннего заявления – обмен всеми заключенными, независимо от различия в статусе, приписываемого им любой из сторон.
6.7. Призывает власти Азербайджана освободить всех других пленных и вернуть их в Армению, без последующих дополнительных предусловий.
Уважаемые коллеги, факт, что армянская сторона полностью выполнила свое обязательство в этом вопросе, без какого-либо предварительного условия, возвратив всех военнопленных и гражданских лиц.
По этой же резолюции Армения должна была передать Азербайджану все карты минных полей во избежание дальнейших жертв в этом вопросе, что армянская сторона и сделала стопроцентно.
Мы пошли на этот шаг, потому что считаем его чисто гуманитарным шагом, который не может и не должен быть предметом торга.
Между тем, примерно через год после принятия этой резолюции, Азербайджан все еще держит в заложниках не менее 38 военнопленных, чтобы получить определенное политическое преимущество в продолжающихся мирных переговорах с Арменией.
Уважаемые коллеги, просто хочу напомнить, что этот ужасный и болезненный акт торга человеческой жизнью в 21 веке осуществляется государством-членом Совета Европы.
Хотел бы напомнить вам, что условиями членства в Евросовете являются плюралистическая демократия, верховенство и уважение права, защита прав человека.
Только страны, соответствующие этим критериям, могут быть членами СЕ.
Оставлю на вашу субъективную оценку степень плюралистической демократии страны, которой более 30 лет правят члены одной семьи, и эта "красивая" традиция, вероятно, сохранится еще лет 30.
Тем не менее, я убежден, что причиной столь беззастенчивого поведения изначально является полное игнорирование постановлений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) в исторических записях Азербайджана.
Потому что последний – единственный постоянно действующий механизм, который должен гарантировать хотя бы одно из трех условий членства в этой организации – уважение прав человека.
Дамы и господа, хочу обратить ваше внимание на следующую позорную статистику. За последние десять лет 97% решений ЕСПЧ не были выполнены Азербайджаном. И под позором я имею в виду позор для этого совета, потому что он показывает, что эта организация должна была предпринять надлежащие шаги по внедрению новых механизмов принуждения Азербайджана или просто отклонить членство Азербайджана в этой организации.
Наконец, если прилагаемые Азербайджаном усилия по выполнению какого-либо из условий членства – нулевые, кто-нибудь может сказать, почему Азербайджан все еще член СЕ?
24 июня Председатель НС А.Симонян, находящийся в Вене с официальным визитом, встретился с Председателем Национального Совета Австрийской Республики Вольфгангом Соботкой. После записи в Почетную книгу последовала личная беседа А.Симонян – В.Соботка, за которой последовала расширенная встреча.Председа...
24 июня в рамках программы "Доступность и политическая интеграция" состоялась очередная встреча рабочей группы Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам – IFES. Компонент “Доступность и участие в политике” – часть программы “Укрепление избирательных процессов и политической ответственнос...
Член делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян, выступая на очередной сессии ПАСЕ, отметил: “Спасибо, г-жа Председательствующий!Как принято говорить, лучшая защита – это нападение, и, к сожалению, пока на этой сессии мы старались сохранять спокойствие, сейчас наши азербайджанские партнеры пытаются на нас на...
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян, депутаты А.Торосян, М.Тумасян и А.Сандыков встретились с депутатами парламента Греции Христосом Дерменцопулосом, Анной-Мани Пападимитриу и Марией-Александрой Кефалой.Греческие парламентарии прибыл в Армению для участия в...