Վերջին տասը տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ի վճիռների 97 տոկոսը Ադրբեջանը չի կատարել. Էդուարդ Աղաջանյան
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանում: Ելույթում, մասնավորապես, ասվում է.
2021 թ. սեպտեմբերի 13-ին Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունել է բանաձեւ, որտեղ, ի թիվս այլ ամրագրումների, ասվում էր, մեջբերում եմ.
6.1. Ե՛ւ Ադրբեջանը, ե՛ւ Հայաստանն ունեն հստակ ամրագրված պարտավորություններ՝ ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո անհապաղ ազատ արձակել ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց:
6.2. Համարում է, որ Եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի հստակ նպատակը բոլոր կալանավորված անձանց փոխանակումն է՝ անկախ կողմերից մեկի կամ մյուսի կողմից վերագրվող կարգավիճակի տարբերության:
6.7. Կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել մնացած բոլոր գերիներին եւ նրանց վերադարձնել Հայաստան՝ առանց հետագա նախապայմանների:
Հարգելի՛ գործընկերներ, փաստ է, որ հայկական կողմն այս հարցում լիովին կատարել է իր պարտավորությունը՝ առանց որեւէ նախապայմանի՝ վերադարձնելով բոլոր ռազմագերիներին եւ քաղաքացիական անձանց:
Նույն բանաձեւով Հայաստանը պետք է Ադրբեջանին հանձներ բոլոր ականների քարտեզները՝ այս հարցում հետագա զոհերից խուսափելու նպատակով, ինչը հայկական կողմը կատարել է 100 տոկոսով:
Մենք այդ քայլին գնացինք, քանի որ դա համարում ենք բացառապես մարդասիրական քայլ, որը չի կարող եւ չպետք է սակարկության առարկա դառնա:
Մինչդեռ այս բանաձեւի ընդունումից մոտ մեկ տարի անց Ադրբեջանը դեռ պատանդի կարգավիճակով է պահում առնվազն 38 ռազմագերու՝ Հայաստանի հետ խաղաղության շուրջ ընթացող բանակցությունների ժամանակ քաղաքական որոշ առավելություն ունենալու նպատակով:
Հարգելի՛ գործընկերներ, պարզապես ուզում եմ հիշեցնել, որ մարդկային կյանքին որպես սակարկության առարկա վերաբերվելու այս սարսափելի եւ ցավալի արարքը 21-րդ դարում իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետության կողմից:
Ուզում եմ հիշեցնել, որ Եվրախորհրդին անդամակցելու պայմաններն են բազմակարծիք ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ հարգանքը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:
Միայն այն երկրները, որոնք համապատասխանում են այս չափանիշներին, կարող են անդամակցել Եվրախորհրդին:
Ձեր սուբյեկտիվ գնահատականին կթողնեմ մի երկրի բազմակարծիք ժողովրդավարության աստիճանը, որը կառավարում են միեւնույն ընտանիքի անդամներն ավելի քան 30 տարի եւ, ամենայն հավանականությամբ, դեռ 30 տարի շարունակվելու է այս «գեղեցիկ» ավանդույթը:
Այնուամենայնիվ, իմ համոզմունքն այն է, որ ի սկզբանե այս անամոթ պահվածքի պատճառն Ադրբեջանի պատմական արձանագրություններում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացված վճիռների իսպառ անտեսման մեջ է:
Որովհետեւ վերջինս միակ մշտական մեխանիզմն է, որը պետք է երաշխավորի այս կազմակերպությանն անդամակցելու երեք պայմաններից առնվազն մեկը՝ մարդու իրավունքների հարգանքը:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետեւյալ ամոթալի վիճակագրության վրա. վերջին տասը տարիների ընթացքում ՄԻԵԴ-ի կայացրած վճիռների 97 տոկոսը չի կատարվել Ադրբեջանի կողմից: Իսկ ամոթալի ասելով՝ նկատի ունեմ ամոթալի այս խորհրդի համար, քանի որ սա ցույց է տալիս, որ այս կազմակերպությունը պետք է պատշաճ քայլեր ձեռնարկեր Ադրբեջանի նկատմամբ նոր հարկադրական մեխանիզմներ ներդնելու կամ ուղղակի մերժելու Ադրբեջանի անդամակցությունն այս կազմակերպությանը:
Ի վերջո, եթե Ադրբեջանի կողմից զրոյական ջանքեր են գործադրվում անդամակցության պայմաններից որեւէ մեկը կատարելու համար, որեւէ մեկը կարո՞ղ է ասել, թե ինչու է Ադրբեջանը դեռ Եվրախորհրդի անդամ:
Պաշտոնական այցով Վիեննայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 24-ին հանդիպել է Ավստրիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկային: Պատվո մատյանում գրառմանը հաջորդել է Ալեն Սիմոնյան-Վոլֆգանգ Սոբոտկա առանձնազրույցը, որից հետո՝ ընդլայնված հանդիպումը: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալ...
«Մատչելիություն եւ քաղաքական ներառում» ծրագրի շրջանակում հունիսի 24-ին տեղի է ունեցել ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով-IFES (ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ) աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը: «Մատչելիություն եւ քաղաքական ներառում» բաղադրիչը՝ «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականու...
ԵԽԽՎ հերթական նստաշրջանում ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը: Պատգամավորն իր ելույթում ասել է. «Շնորհակալություն, տիկի՛ն նախագահող, ինչպես ընդունված է ասել, լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է, եւ, ցավոք, մինչ այս պահը փորձելով հանգստություն պահպանել այս նստ...
ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, պատգամավորներ Արսեն Թորոսյանը, Միքայել Թումասյանը եւ Ալեքսեյ Սանդիկովը հանդիպել են Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Խրիստոս Դերմենցոպոլուսի, Աննա-Մանի Պապադիմիտրիուի եւ Մարիա-Ալեքսանդրա Կեֆալայի հետ: Վերջին...

Throughout the Last Ten Years 97% of Judgements Delivered by the ECHR Have Not Been Executed by Azerbaijan: Eduard Aghajanyan
The member of the Armenian delegation to PACE Eduard Aghajanyan gave a speech at PACE regular session. The speech, particularly reads:
On 13th of September 2021, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted a resolution, where amongst other things it stated, and I quote:
6.1. both Azerbaijan and Armenia have binding obligations to repatriate prisoners of war and release civilian persons without delay after the secession of active hostilities.
6.2. considers that the clear intention of Article 8 of the Trilateral statement was the exchange of all detained persons, without distinction as to the status assigned by one or other of the parties;
6.7. calls on the Azerbaijani authorities to release all remaining captives and return them to Armenia without further delay;
Dear colleagues, it is a fact that the Armenian side has fully abided to its obligation in this matter by returning all prisoners of war and other captives without any precondition.
In the same resolution, Armenia was to hand all the landmines to Azerbaijan to avoid any further casualties derived from this issue, which the Armenian side has fulfilled by 100%.
We did this because we regard these as purely humanitarian causes which cannot and should not become subject to bargain.
Whereas after almost a year from the adoption of this resolution Azerbaijan still keeps at least 38 prisoners of war as hostages to gain whatever political advantage during the ongoing peace-negotiations with Armenia.
Dear colleagues, I just want to remind you that this appalling and deplorable act of treating human lives as bargaining chips is carried out in the 21st century by a member state of the Council of Europe.
I would like to remind you, that the conditions for membership of Council of Europe are pluralistic democracy, the rule of law and respect for human rights.
Only those countries, which fulfill these criteria, can accede.
I will leave on to your subjective assessment the degree of pluralistic democracy of a country which has been ruled by members of the same family for over 30 years, and will most probably continue the “beautiful” tradition for another 30 years.
However, my belief is that the root cause of this impudent posture lies in Azerbaijan’s historical record of total neglecting of the judgements delivered by the European Court of Human Rights.
Because the latter is the only abiding mechanism which is supposed to guarantee at least one of the three conditions for membership in this organization – that is respect for human rights.
Ladies and gentlemen, I would like to draw your attention to the following shameful statistics: throughout the last ten years 97% of judgements delivered by the ECHR have not been executed by Azerbaijan. And when I say shameful, I mean it for this council, because it shows that this organization should have taken proper action in either introducing new mechanisms of enforcements, or by simply denying Azerbaijan’s membership of this organization.
After all, if there is zero effort to comply to any of the three conditions of membership, can anyone tell why is Azerbaijan is still a member of Council of Europe?
Thank you for your attention.” Eduard Aghajanyan concluded his speech.
Alen Simonyan Meets with President of National Council of Austria Wolfgang Sobotka
On June 24, the RA NA President Alen Simonyan being on an official visit in Vienna met with the President of the National Council of the Republic of Austria Wolfgang Sobotka. After leaving a note in the Book of Honorary Guests Alen Simonyan-Wolfgang Sobotka private talk followed, then - the extended...
On June 24, within the framework of the “Political Accessibility and Inclusion” Project, the regular meeting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs-IFES (International Foundation for Electoral Systems) Working Group was held. The component of the “Political Accessibility and Inclus...
Vladimir Vardanyan Gives a Speech at PACE Regular Session
The member of the RA NA delegation to PACE Vladimir Vardanyan gave a speech at PACE regular session. The MP said in his speech:“Thank you, Madame Chair,It used to be said, “the best way of defense is attacking someone” and, unfortunately, trying to keep the calm situation in this Hemicycle until now...
Armenian and Greek MPs Discuss Issues of Mutual Interests in Tsaghkadzor
Arman Yeghoyan, the Chair of the Standing Committee on European Integration of the RA National Assembly, the deputies Arsen Torosyan, Mikayel Tumasyan and Aleksey Sandikov met with the MPs of the Hellenic Parliament Christos Dermentzopoulos, Anna-Mani Papadimitriou and Maria-Alexandra Kefala. ...