ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 11-ին Կրասնոյարսկում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 35-րդ նիստի շրջանակում հանդիպել է Կրասնոյարսկի երկրամասի ղեկավար Ալեքսանդր Ուսի հետ:
Քննարկվել են տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանն առնչվող հարցեր:  Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում առանձնակի նշանակություն ունեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր համայնքների ու մարզերի միջեւ գործուն կապերը: ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ երկկողմ կապերի զարգացմանը նպաստող այս ներուժը պետք է լիարժեք եւ արդյունավետ օգտագործել:
Հակոբ Արշակյանը վստահեցրել է, որ հայ-ռուսական դինամիկ երկխոսությունն այսուհետ եւս կզարգանա՝ ի շահ երկու երկրների ու ժողովուրդների բարօրության եւ բարգավաճման:

On July 11, the RA NA President Hakob Arshakyan met with the Governor of the Krasnoyarsk Territory Alexander Uss within the framework of the 35th meeting of the Interparliamentary Commission on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation in Krasnoyarsk.
Issues related to the promotion of regional cooperation were discussed. According to Hakob Arshakyan, effective connections between different communities and regions of Armenia and Russia are of a particular importance in the context of the expansion of bilateral economic relations. In the opinion of the Vice President of the National Assembly, this potential for the development of bilateral relations should be fully and effectively used.
Hakob Arshakyan assured that the dynamic Armenian-Russian dialogue will continue to develop for the welfare and prosperity of both countries and peoples.