Աշխատանքային քննարկում «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկման վերաբերյալ
2022 թ. հուլիսի 1-ից ՀՀ-ում  ուժի մեջ է մտել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը, ըստ որի` 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները պետք է իրականացվեն անկանխիկ եղանակով: Կիրարկման ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, որոնց վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստացել է բազմաթիվ բողոքներ, առաջարկություններ, դիտարկումներ: Այս մասին ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են պետական կառույցների, գերատեսչությունների, բանկային ոլորտի, ԿԲ-ի ներկայացուցիչներ, տնտեսավարողներ, փորձագետ-իրավաբաններ, տնտեսագետներ: Քննարկման նպատակն է վեր հանել առաջացած խնդիրները եւ անհրաժեշտ լուծումներ տալ դրանց:
Անկանխիկ վճարումների ներդրման մշակույթը, ըստ բանկային համակարգի ներկայացուցիչների, քաղաքակրթական, ռազմավարական հարց է, եւ հասարակությունը պետք է այդ ուղղությամբ առաջ ընթանա:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են բժշկական ծառայությունների մասով առաջացած խնդիրները: Ընդգծվել են, մասնավորապես, օրենքի տեխնիկապես ապահովվածության, հարկային իրավակարգավորումների հստակեցման անհրաժեշտության հարցերը: Ըստ ոլորտի ներկայացուցիչների՝ բանկերի կողմից գանձվող միջնորդավճարները հավելյալ հարկային պարտավորություններ են առաջացրել տնտեսավարողների մոտ: Ներկայացվել են նաեւ հարկային հարաբերություններին առնչվող եւ պարզաբանում պահանջող՝ մանրածախ առեւտրի ոլորտի իրավակարգավորումներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկման ընթացքում նշվել է, որ գյուղական համայնքներում առկա է իրազեկման անհրաժեշտություն, ինչպես նաեւ տնտեսավարող սուբյեկտների համար բանկային ծառայությունների մատչելիության եւ հասանելիության ապահովման խնդիր:
ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ որոշակի փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա:
Համատեղ քննարկումները կլինեն շարունակական. կամփոփվեն հավաքագրված խնդիրները, կներկայացվի օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 29-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի Թվայնացման, Թվային բարեփոխումների, Սպառողների եւ սննդամթերքի անվտանգության հարցերով, Վարչական բարեփոխման համար պատասխանատու նախարար Տարո Կոնոյի հետ: Ողջունելով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալին՝ նախարա...

Working Discussion on Enforcement of RA Law on Non-Cash Transactions
The law on Non-Cash Transactions entered into force in the Republic of Armenia from 1 July 2022, according to which, the transactions exceeding 300.000 AMD should be carried out in non-cash way. During its use a number of problems emerged, on which the NA Standing Committee on Economic Affairs received numerous complaints, proposals and observations. The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan said about this during the working discussion held on September 30.
The representatives of the state structures, departments, the banking sphere, the Central Bank (CB), the economic entities, the expert-lawyers and the economists took part in the working discussion. The goal of the discussion is to bring up the emerged problems and to give necessary solutions to them.
The culture of introduction of non-cash payments, according to the representatives of the banking state, is a civilized, strategic issue, and the society should move forward in that direction.
During the discussion the problems emerged on medical services were presented. The issues of technical provision, the necessity for specification of the tax legal regulations were particularly underlined. According to the representatives of the sphere, the commissions being levied by the banks caused additional tax obligations for the economic entities. Issues on the legal regulations of the retail sphere on tax relations and demanding clarification were also presented.
At the discussion it was noted that awareness need exists in the rural communities, as well as the problem of availability and accessibility of banking services for the economic entities.
The RA CB Vice Governor Hovhannes Khachatryan informed that there is necessity for certain amendments.
The joint discussions will be continuous: the collected problems will be summed up and the package of legislative amendments will be presented.
On September 29, the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan met with Taro Kono, Minister for Digital Transformation, Minister for Digital Reform, Minister for Consumer Affairs and Food Safety, Minister for Administrative Reform of Japan. Welcoming the Vice President of the Nation...