Աշխատանքային քննարկում «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկման վերաբերյալ
2022 թ. հուլիսի 1-ից ՀՀ-ում  ուժի մեջ է մտել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքը, ըստ որի` 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքները պետք է իրականացվեն անկանխիկ եղանակով: Կիրարկման ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, որոնց վերաբերյալ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ստացել է բազմաթիվ բողոքներ, առաջարկություններ, դիտարկումներ: Այս մասին ասել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած աշխատանքային քննարկման ժամանակ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են պետական կառույցների, գերատեսչությունների, բանկային ոլորտի, ԿԲ-ի ներկայացուցիչներ, տնտեսավարողներ, փորձագետ-իրավաբաններ, տնտեսագետներ: Քննարկման նպատակն է վեր հանել առաջացած խնդիրները եւ անհրաժեշտ լուծումներ տալ դրանց:
Անկանխիկ վճարումների ներդրման մշակույթը, ըստ բանկային համակարգի ներկայացուցիչների, քաղաքակրթական, ռազմավարական հարց է, եւ հասարակությունը պետք է այդ ուղղությամբ առաջ ընթանա:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են բժշկական ծառայությունների մասով առաջացած խնդիրները: Ընդգծվել են, մասնավորապես, օրենքի տեխնիկապես ապահովվածության, հարկային իրավակարգավորումների հստակեցման անհրաժեշտության հարցերը: Ըստ ոլորտի ներկայացուցիչների՝ բանկերի կողմից գանձվող միջնորդավճարները հավելյալ հարկային պարտավորություններ են առաջացրել տնտեսավարողների մոտ: Ներկայացվել են նաեւ հարկային հարաբերություններին առնչվող եւ պարզաբանում պահանջող՝ մանրածախ առեւտրի ոլորտի իրավակարգավորումներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկման ընթացքում նշվել է, որ գյուղական համայնքներում առկա է իրազեկման անհրաժեշտություն, ինչպես նաեւ տնտեսավարող սուբյեկտների համար բանկային ծառայությունների մատչելիության եւ հասանելիության ապահովման խնդիր:
ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ որոշակի փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա:
Համատեղ քննարկումները կլինեն շարունակական. կամփոփվեն հավաքագրված խնդիրները, կներկայացվի օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 29-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի Թվայնացման, Թվային բարեփոխումների, Սպառողների եւ սննդամթերքի անվտանգության հարցերով, Վարչական բարեփոխման համար պատասխանատու նախարար Տարո Կոնոյի հետ: Ողջունելով Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալին՝ նախարա...

Рабочее обсуждение по закону “О безналичных операциях”
“С 1 июля 2022 г. в РА вступил в силу закон “О безналичных операциях”, согласно которому сделки на сумму, превышающую 300 тыс. драмов, должны осуществляться в безналичном порядке. В ходе реализации возник ряд проблем, по поводу которых в Постоянную комиссию НС по экономическим вопросам поступило множество жалоб, рекомендаций, замечаний”, - отметил заместитель председателя комиссии Б.Тунян в ходе состоявшегося 30 сентября рабочего обсуждения.
В дебатах приняли участие представители государственных структур, ведомств, банковского сектора, Центрального банка, экономисты, эксперты-юристы, экономисты. Цель обсуждения – выделить проблемы и предложить необходимые решения для них.
По мнению представителей банковской системы, культура внедрения безналичных расчетов является культурным, стратегическим вопросом, и общество должно двигаться в этом направлении.
В ходе обсуждения представлены проблемы, возникшие в медицинском обслуживании. В частности подчеркнуты вопросы технического обеспечения закона и необходимость уточнения налогово-правовых норм. По словам представителей сферы, взимаемые банками комиссии влекли за собой дополнительные налоговые обязательства для предпринимателей. Также представлены вопросы, связанные с налоговыми отношениями и требующие разъяснения относительно правового регулирования сферы розничной торговли.
Отмечена необходимость информирования сельских общин, а также проблема обеспечения доступности банковских услуг для хозяйствующих субъектов.
Заместитель председателя ЦБ РА О. Хачатрян сообщил о необходимости в определенных изменениях.
Совместные обсуждения будут продолжены и обобщены существующие проблемы, будет представлен пакет законодательных поправок.
29 сентября в Токио вице-спикер НС А.Аршакян встретился с министром по вопросам цифровизации, цифровых реформ, безопасности потребителей и пищевых продуктов, административной реформы Японии Таро Коно.Приветствуя вице-спикера НС, министр проинформировал о своем визите в Армению в 2018 г., отметив, чт...