Հաշվի առնելով ցեմենտի շուկայում տիրող առկա իրավիճակը՝ Էկոնոմիկայի նախարարության գործընկերների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է ներկրվող ցեմենտի տուրքը մեկ տոննայի համար սահմանել ոչ թե 9.000 դրամ՝ նախկին 14.000-ի փոխարեն, այլ՝ 2.000 դրամ, իսկ ներկրվող կլինկերի համար տուրքը կվերացվի: Այս մասին ասել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 3-ի արտահերթ նիստում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի եւ Հովիկ Աղազարյանի հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որն ուղղված է ցեմենտի տեղական արտադրության պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ ներմուծվող ու տեղում արտադրվող ապրանքների համար հավասար մրցակցային դաշտի ապահովմանը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Բաբկեն Թունյանի՝ փոփոխվել է նաեւ օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը: Այն կյանքի կկոչվի հրապարակման հաջորդ օրվանից:
Հարակից զեկուցող, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նույնպես անդրադարձել է ցեմենտի շուկայի խնդիրներին, տեղեկացրել, որ հարեւան երկրներում ցեմենտն ավելի էժան գնով է իրացվում: Նրա հավաստմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջ է շարժվում՝ հաշվի առնելով բալանսավորված շահը:
Առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի փոփոխություններ, որոնք ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Հոկտեմբերի 3-ին Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հոկտեմբերի 4-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգայի...
Անվճար եւ անհատույց իրավաբանական օգնություն ստանալու հնարավորությունը կդառնա ավելի հասանելի
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի տեղեկացմամբ՝ օրենսդրական փաթեթով ընդլայնվում են նաեւ փաստաբանների պալատի խորհրդի լիազորությունները: Անվճար եւ անհատույց իրավաբանական օգնություն ստանալու հնարավորությունը կդառնա ավելի հասանելի. ընդլայնվում է հանրային պաշտպանության շահառուների շրջան...

According to Legislative Initiative, Duty on Imported Cement to Be Set 2000 AMD, and Duty on Imported Clinker to Be Eliminated
“Taking into account the current situation in the cement market, as a result of the discussion with the colleagues of the Ministry of Economy, it was decided to set the duty on the imported cement not 9000 AMD for per ton , instead of the previous 14.000 AMD, but 2000 AMD, and the duty on imported clinker will be eliminated,” the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noted at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on October 3.
The draft law on Amending the RA Law on State Duty authored by the NA deputies Babken Tunyan and Hovik Aghazaryan was debated in the second reading and endorsed. It is aimed at protecting the local production of cement, as well as ensu ring an equal competitive field for imported and locally produced products .
According to the key rapporteur Babken Tunyan, the date of entry into force of the law was also changed. It will come into force from the day following publication.
The co-rapporteur, the Minister of Economy Vahan Kerobyan also referred to the problems of the cement market. He informed that cement is sold at a cheaper price in the neighboring countries. He assured that the Ministry of Economy is moving forward, taking into account the balanced interest.
The Government presented editorial amendments after the first reading, which were endorsed.
On October 3, the sitting of the RA National Assembly Council presided over by Alen Simonyan was held.The draft agendas on making addenda to the agenda of the fourth session of the eighth convocation of the National Assembly and the regular sittings to be convened on October 4 were debated and appro...
Opportunity to Receive Free Legal Assistance to Become More Accessible
The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan informed that the legislative package also expands the powers of the Board of the Chamber of Advocates. The opportunity to receive free legal assistance will become more accessible: the range of beneficiaries of public protection is expanded. The pro...