Հաշվի առնելով ցեմենտի շուկայում տիրող առկա իրավիճակը՝ Էկոնոմիկայի նախարարության գործընկերների հետ քննարկման արդյունքում որոշվել է ներկրվող ցեմենտի տուրքը մեկ տոննայի համար սահմանել ոչ թե 9.000 դրամ՝ նախկին 14.000-ի փոխարեն, այլ՝ 2.000 դրամ, իսկ ներկրվող կլինկերի համար տուրքը կվերացվի: Այս մասին ասել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 3-ի արտահերթ նիստում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի եւ Հովիկ Աղազարյանի հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որն ուղղված է ցեմենտի տեղական արտադրության պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ ներմուծվող ու տեղում արտադրվող ապրանքների համար հավասար մրցակցային դաշտի ապահովմանը:
Ըստ հիմնական զեկուցող Բաբկեն Թունյանի՝ փոփոխվել է նաեւ օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը: Այն կյանքի կկոչվի հրապարակման հաջորդ օրվանից:
Հարակից զեկուցող, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նույնպես անդրադարձել է ցեմենտի շուկայի խնդիրներին, տեղեկացրել, որ հարեւան երկրներում ցեմենտն ավելի էժան գնով է իրացվում: Նրա հավաստմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջ է շարժվում՝ հաշվի առնելով բալանսավորված շահը:
Առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի փոփոխություններ, որոնք ընդունվել են հեղինակների կողմից:
Հոկտեմբերի 3-ին Ալեն Սիմոնյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ խորհրդի նիստը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման չորրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ հոկտեմբերի 4-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել է նաեւ հերթական նիստերի օրակարգայի...
Անվճար եւ անհատույց իրավաբանական օգնություն ստանալու հնարավորությունը կդառնա ավելի հասանելի
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի տեղեկացմամբ՝ օրենսդրական փաթեթով ընդլայնվում են նաեւ փաստաբանների պալատի խորհրդի լիազորությունները: Անվճար եւ անհատույց իրավաբանական օգնություն ստանալու հնարավորությունը կդառնա ավելի հասանելի. ընդլայնվում է հանրային պաշտպանության շահառուների շրջան...

“Учитывая текущую ситуацию на рынке цемента, в итоге обсуждения с партнерами из Министерства экономики принято решение установить ввозную пошлину на цемент не в размере 9000 драмов за тонну вместо прежних 14000, а в 2000 драмов, пошлина же на импортный клинкер отменяется”, - сообщил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян на внеочередном заседании комиссии 3 октября.
Во втором чтении обсужден и получил положительное заключение проект о внесении поправки в закон "О государственной пошлине", предложенный Б.Туняном и О.Агазаряном, который направлен на защиту местного производства цемента, а также равное конкурентное поле для импортной и отечественной продукции.
Согласно основному докладчику Б.Туняну, закон вступит в силу на следующий день после публикации.
Содокладчик министр экономики В.Керобян, также коснувшись проблем рынка цемента, сообщил, что в соседних странах цемент реализутся по более дешевой цене. По его заверению, Минэкономики движется вперед, учитывая сбалансированный интерес.
После первого чтения правительство внесло редакционные правки, которые приняты авторами.
3 октября состоялось заседание Совета НС под председательством А.Симоняна.Обсуждены и утверждены проекты дополнений в повестку дня четвертой сессии НС восьмого созыва и повестки дня созываемых 4 октября очередных заседаний. Также определен порядок обсуждения вопросов повестки дня очередных заседаний...
Бесплатная и безвозмездная юридическая помощь станет доступнее
По информации заместителя министра юстиции Г.Минасяна, законодательный пакет также расширяет полномочия Совета Палаты адвокатов. Возможность получить бесплатную и безвозмездную юридическую помощь станет более доступной. расширен круг получателей государственной защиты. Также будет пересмотрен порядо...