ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 28-ին Սամարղանդում մասնակցել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպմանը:
Հանդիպման նպատակը երիտասարդության շրջանում մշակույթի ոլորտում համագործակցության եւ փորձի փոխանակման կազմակերպումն էր:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի Հանրապետության խորհրդի նախագահ Նատալյա Կոչանովան ներկայացրել են երիտասարդության շրջանում հաջողությամբ իրականացված պիլոտային ծրագիրը եւ առաջարկել ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներին միանալ նախաձեռնությանը: Ծրագրով երիտասարդների համար էքսկուրսիա է կազմակերպվում այն տարածքներ, որտեղ տեղի են ունեցել Հայրենական մեծ պատերազմի թեժ մարտերը:

On October 28, the RA NA President Alen Simonyan participated in the meeting of the Heads of Parliaments of the EAEU Member States.
The purpose of the meeting was the organization of cooperation and exchange of experience in the field of culture among the youth.
The Speaker of RF FA Federation Council, Chairperson of the IPA CIS Council Valentina Matvienko and the Speaker of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus Natalya Kochanova presented the pilot program successfully implemented among the youth and suggested other EAEU Member States to join the initiative. The program organizes an excursion for young people to the areas where the hot battles of the Great Patriotic War took place.