Արման Եղոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահին
Հայ-լեհական հարաբերությունների օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում. Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս դրանց զարգացմանը՝ որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցչի: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նոյեմբերի 8-ին կայացած Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային պաշտպանության նախկին նախարար Բոգդան Կլիխի հետ հանդիպման ընթացքում:
Արման Եղոյանը շնորհակալություն է հայտնել Բոգդան Կլիխին՝ հատկապես նման բարդ ժամանակներում Հայաստան այցելելու համար:
Նրա գնահատմամբ մեկ ամիս առաջ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի Լեհաստան կատարած այցը բավականին արդյունավետ էր: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ հարաբերությունների օրակարգը դարձել է առավել ընդգրկուն՝ ներառելով համագործակցության տարբեր ոլորտներ: Ընդգծելով, որ Լեհաստանը կարեւոր դերակատարում ունի Եվրոպական միությունում, Եվրոպայի խորհրդում՝ Արման Եղոյանը նշել է՝ Հայաստանը եվրոպական հարթակներից աջակցության կարիք ունի:
«Լեհաստանն առաջին երկրներից է, որը վավերացրել է Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչի համար շնորհակալ ենք ձեզ»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա ներկայացրել է Հայաստանում եւ Արցախում տիրող իրավիճակը, անդրադարձել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց  անհապաղ եւ անվերապահ հայրենադարձման խնդրին, ինչպես նաեւ բարձրացրել հումանիտար աջակցության անհրաժեշտության հարցը:  Պատգամավորն անընդունելի է համարել ադրբեջանական ագրեսիան ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ:
Բոգդան Կլիխը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նրա խոսքով Հայաստանը կարեւոր դեր ունի տարածաշրջանում: Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահն արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային մարտահրավերներին, դրանց դիմակայելու ուղիներին:
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոժե Կարուչին: Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահը ջերմորեն ողջունել է հայ գործընկերոջը` վերահաստատելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, Սենատի համերաշխությունը ...
Ազատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման եւ զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առջեւ. Արմեն Գեւորգյան
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել նոյեմբերի 8-ին Ստրասբուրգում կայացած «Հանուն ժողովրդավարության» 10-րդ համաշխարհային ֆորումում: «Հարգելի՛ մասնակիցներ, անցած տասնամյակի զարգացումներն...
Նախնական եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների շուրջ 7000 աշխատակցի համար կստեղծվեն մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության բարձրացմամբ փոխկապակցված գործուն մեխանիզմներ
Ներկայում գործում են նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթական ոլորտը կարգավորող մի շարք որոշումներ եւ հրամաններ, որոնց հաստատումը հստակ սահմանված չէ: Անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել եւ հաստատել նոր իրավական ակտեր, որոնք լիազորված չեն որեւէ օրենքով: Այս մասին ասել...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին եւ լրացումներին
Այսօր տեսալսողական մեդիայի ոլորտում գործում են 5 տասնյակից ավելի ցանցային օպերատորներ, եւ այսօր անհրաժեշտություն կա՝ կարգավորելու տեսալսողական ծրագրերի հերթականությունը: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում ասել է ...
«Օտարերկրացիների մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածի համաձայն՝ առանց աշխատանքի թույլտվության օտարերկրացիները կարող են աշխատել միայն օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ ՀՀ-ում տեղակայված ներկայացուցչությունում: Այսինքն՝ տվյալ կազմակերպության մասնաճյուղում աշխատանքային թույլտվության համար օտարերկրացին լրացու...
Առաջին ընթերցումից հետո ««Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել. նշել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Արդարադատության ակադեմիայի ...

Встреча А.Егояна с председателем Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Польши
“Формат межпарламентского сотрудничества занимает важное место в повестке дня армяно-польских отношений. Армения придает большое значение их развитию как важной составляющей межгосударственных отношений”, - заявил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян в ходе встречи 8 ноября с председателем Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша, бывшим министром национальной обороны Богданом Клихом.
А.Егоян поблагодарил Богдана Клича за визит в Армению в столь сложное время.
По его словам, визит группы дружбы Армения-Польша месяц назад в Польшу был весьма результативным. Благодаря совместным усилиям повестка отношений стала более обширной, включая различные направления сотрудничества. Подчеркнув, что Польша играет важную роль в ЕС и СЕ, А.Егоян отметил, что Армения нуждается в поддержке европейских площадок.
“Польша является одной из первых стран, ратифицировавших Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, за что мы благодарим вас”, - отметил председатель комиссии. Он представил текущую ситуацию в Армении и Арцахе, коснулся немедленной и безоговорочной репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, а также необходимости гуманитарной помощи. Депутат посчитал неприемлемой азербайджанскую агрессию в отношении суверенной территории РА.
Богдан Клих поблагодарил за теплый прием. По его словам, Армения играет важную роль в регионе. Председатель внешнеполитической комиссии польского Сената выразил готовность к продолжению продуктивного сотрудничества.
Затронуты также региональные вызовы и пути противостояния им.
8 ноября находящийся в Париже с рабочим визитом вице-спикер НС А.Аршакян был принят первым вице-спикером Сената Франции Роже Каручи.Зампредседателя Сената Франции тепло приветствовал армянского коллегу, подтвердив солидарность Франции, в частности Сената, с Арменией и армянским народом.Вице-спикер Н...
А.Геворкян: “Свободный мир сейчас стоит перед судьбоносным выбором сохранения и развития демократии”
Член делегации НС РА в ПАСЕ, главный докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ А.Геворкян выступил на состоявшемся 8 ноября в Страсбурге 10-м Всемирном форуме “За демократию”: “Уважаемые участники, события последнего десятилетия позволяют мне сказать, что свободный мир сейчас стоит п...
Для почти 7 тысяч работников учебных заведений начального и среднего специального образования будут созданы взаимосвязанные действенные механизмы повышения квалификации и роста зарплаты
“В настоящее время существует ряд решений и приказов, регулирующих сферу начального профессионального (ремесленного) и среднего специального образования, утверждение которых четко не определено. Возникает необходимость разработки и утверждения новых правовых актов, не уполномоченных каким-либо закон...
Положительное заключение комиссии по поправкам в закон “Об аудиовизуальных медиа”
“На сегодняшний день в сфере аудиовизуальных медиа работают более 5 десятков сетевых операторов, и сегодня возникает необходимость регулирования порядка очередности аудиовизуальных программ”, - отметил 8 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, м...
“После первого чтения предложений по проекту о внесении изменений и дополнений в закон “Об Академии правосудия” не поступало”, - отметила заместитель министра юстиции А.Саргсян.Принятие законопроекта обусловлено необходимостью иметь представителей Антикоррупционного комитета и Следственного комитета...