Գործադիրն առաջարկում է ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների վճարումները 2023 թ. hունվարի 1-ից քաղաքներում եւ 1000-ից ավելի բնակչություն ունեցող գյուղական բնակավայրերում, իսկ 2024 թ.` մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղերում իրականացնել անկանխիկ եղանակով:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ընտանեկան, սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների վճարման գործընթացի բարելավման եւ պետական բյուջեի միջոցների ծախսերի նվազեցման, ինչպես նաեւ կենսաթոշակների, նպաստների ու պետության կողմից վճարվող այլ գումարների համար հատուկ նպատակով բացված սոցիալական էլեկտրոնային փողի հաշվին միջոցները կանխիկացնելու հնարավորության դադարեցման անհրաժեշտությամբ: Սոցիալական էլեկտրոնային փողերին վերաբերող կանխիկացման բացառությունները գործելու են մինչեւ 2023 թ. փետրվարի մեկը:
2021 թ. հուլիսի 1-ից կենսաթոշակների եւ կենսաթոշակների վճարման կարգով վճարվող այլ դրամական վճարները բացառապես անկանխիկ եղանակով են վճարվում: Փոխնախարարի խոսքով նպատակահարմար է այս համակարգը ներդնել նաեւ ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների համար:
«Պետական նպաստների մասին» եւ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքներում առաջարկվող այս փոփոխությունները քննարկվել են ԱԺ նոյեմբերի 15-ի նիստում:
Դավիթ Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ ազգային օպերատորն անկանխիկ եղանակով կենսաթոշակ ու նպաստ կարող է վճարել մինչեւ 2023 թ. փետրվարի մեկը:
Փոխնախարարն անդրադարձել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի` նոր կարգավորումների գործարկման դեպքում հնարավոր տեխնիկական խնդիրների առաջացման հարցին: Ըստ նրա` ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 1000-ից ավելի բնակիչ ունեցող գյուղերում հունվարի մեկից նման խնդիր չի լինելու:
Պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հարցին ի պատասխան` Դավիթ Խաչատրյանը տեղեկություններ է փոխանցել անկանխիկ գործարքներ կատարելիս կենսաթոշակառուին ու նպաստառուին տրվող հետվճարի ծրագրի վերաբերյալ:  Նրա համոզմամբ առաջին ամսից դրական դինամիկա է արձանագրվել, հոկտեմբերի վերջի տվյալներով անկանխիկ գործառնություններն այսպիսի քարտերով շուրջ 1.8 մլրդի է հասել: «Մենք որոշել ենք, որ պետք է երկարաձգենք ծրագիրն առնվազն 2023 թ. գոնե վեց ամսով»,- ասել է նա:
Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, ոչ բոլոր բանկերն են միացել ծրագրին, հետեւաբար ոչ բոլոր կենսաթոշակառուներն են օգտվում այդ հնարավորությունից: Նա կարեւորել է այն փաստը, որ հետվճարի 50 տոկոսը պետությունն է վճարում, մյուս 50 տոկոսը` բանկերը: Ըստ պատգամավորի` սա պետության եւ բանկային համակարգի համատեղ աշխատանքի արդյունքն է` ի շահ քաղաքացիների:
Ծրագրին միացել են Արդշինբանկը, Հայբիզնեսբանկը, ԱԿԲԱ բանկը եւ ՎՏԲ Հայաստան բանկը, որոնք ծածկում են դաշտի 60 տոկոսից ավելին: Վիճակագրական տվյալներ ներկայացնելով` փոխնախարարը նշել է, որ մինչ ծրագիրը սկսելը, անկանխիկ եղանակով քարտերի միջոցով վճարումներ ստանում էր 389.000 շահառու, այսօր 415.000-ը գերազանցում է: Ըստ նրա` այս թվերը վկայում են ծրագրի արդյունավետության մասին: Գնահատվել է ծրագրին միացած բանկերի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ հրատապ օգնության տրամադրման հնարավորություններին:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր Գայանե Եղիազարյանը:

The executive body proposes to carry out the payments of family and social benefits, as well as emergency funds, in a non-cash manner from January 1, 2023 in the cities and rural settlements with more than 1.000 inhabitants, and from 2024 – in the villages with up to 1.000 inhabitants.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Davit Khachatryan noted that the adoption of the draft is due to the need to improve the payment process of the family and social benefits, as well as emergency funds, and to reduce the state budget expenditures, as well as to stop the possibility of withdrawing funds from the social electronic money account opened for special purpose for pensions, benefits and other amounts paid by the state. Exemptions for withdrawals related to social electronic money will be valid until February 1, 2023.
Pensions and other monetary payments to be paid in the manner of pension payments are exclusively paid in a non-cash manner from July 1, 2021. According to the Deputy Minister, it is advisable to introduce this system for family and social benefits, as well as emergency funds.
These amendments proposed to the Laws on State Benefits and State Pensions were debated at the NA sitting on November 15.
Davit Khachatryan explained that the national operator can pay pensions and benefits in a non-cash manner until February 1, 2023.
The Deputy Minister referred to the MP Zaruhi Batoyan’s question about possible technical problems, in case of the implementation of the new regulations. According to him, the studies have shown that the villages with more than 1.000 inhabitants will not have such a problem from January 1.
In response to MP Gevorg Papoyan’s question, Davit Khachatryan provided information regarding the cashback program for pensioners and beneficiaries when making cashless transactions. According to him, positive dynamics have been recorded since the first month, according to the data of the end of October, cashless transactions with such cards reached about 1.8 billion. “We decided that we should extend the program for at least six months from 2023,” he said.
Gevorg Papoyan emphasized that, unfortunately, not all banks have joined the program, therefore not all pensioners take advantage of this opportunity. He highlighted the fact that the state pays 50% of the cashback, other 50% - the banks. According to the MP, this is the result of the joint work of the state and the banking system for the benefit of the citizens.
The Ardshinbank, ARMBUSINESSBANK, ACBA Bank and VTB Armenia Bank joined the program, which covers more than 60% of the field. Presenting the statistical data, the Deputy Minister noted that before the start of the program, 389.000 beneficiaries received cashless card payments. Today it exceeds 415.000. According to him, these numbers show the efficiency of the program. The corporate social responsibility of the banks which joined the program was evaluated.
Reference was made to the possibility of providing emergency aid during the Q&A.
The NA Standing Committee on Labor and Social Affairs gave a positive conclusion on the issue. MP Gayane Yeghiazaryan informed about this.