Գործադիրն առաջարկում է ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների վճարումները 2023 թ. hունվարի 1-ից քաղաքներում եւ 1000-ից ավելի բնակչություն ունեցող գյուղական բնակավայրերում, իսկ 2024 թ.` մինչեւ 1000 բնակիչ ունեցող գյուղերում իրականացնել անկանխիկ եղանակով:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը նշել է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ընտանեկան, սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների վճարման գործընթացի բարելավման եւ պետական բյուջեի միջոցների ծախսերի նվազեցման, ինչպես նաեւ կենսաթոշակների, նպաստների ու պետության կողմից վճարվող այլ գումարների համար հատուկ նպատակով բացված սոցիալական էլեկտրոնային փողի հաշվին միջոցները կանխիկացնելու հնարավորության դադարեցման անհրաժեշտությամբ: Սոցիալական էլեկտրոնային փողերին վերաբերող կանխիկացման բացառությունները գործելու են մինչեւ 2023 թ. փետրվարի մեկը:
2021 թ. հուլիսի 1-ից կենսաթոշակների եւ կենսաթոշակների վճարման կարգով վճարվող այլ դրամական վճարները բացառապես անկանխիկ եղանակով են վճարվում: Փոխնախարարի խոսքով նպատակահարմար է այս համակարգը ներդնել նաեւ ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի, ինչպես նաեւ հրատապ օգնության գումարների համար:
«Պետական նպաստների մասին» եւ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքներում առաջարկվող այս փոփոխությունները քննարկվել են ԱԺ նոյեմբերի 15-ի նիստում:
Դավիթ Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ ազգային օպերատորն անկանխիկ եղանակով կենսաթոշակ ու նպաստ կարող է վճարել մինչեւ 2023 թ. փետրվարի մեկը:
Փոխնախարարն անդրադարձել է պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի` նոր կարգավորումների գործարկման դեպքում հնարավոր տեխնիկական խնդիրների առաջացման հարցին: Ըստ նրա` ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 1000-ից ավելի բնակիչ ունեցող գյուղերում հունվարի մեկից նման խնդիր չի լինելու:
Պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հարցին ի պատասխան` Դավիթ Խաչատրյանը տեղեկություններ է փոխանցել անկանխիկ գործարքներ կատարելիս կենսաթոշակառուին ու նպաստառուին տրվող հետվճարի ծրագրի վերաբերյալ:  Նրա համոզմամբ առաջին ամսից դրական դինամիկա է արձանագրվել, հոկտեմբերի վերջի տվյալներով անկանխիկ գործառնություններն այսպիսի քարտերով շուրջ 1.8 մլրդի է հասել: «Մենք որոշել ենք, որ պետք է երկարաձգենք ծրագիրն առնվազն 2023 թ. գոնե վեց ամսով»,- ասել է նա:
Գեւորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ, ցավոք, ոչ բոլոր բանկերն են միացել ծրագրին, հետեւաբար ոչ բոլոր կենսաթոշակառուներն են օգտվում այդ հնարավորությունից: Նա կարեւորել է այն փաստը, որ հետվճարի 50 տոկոսը պետությունն է վճարում, մյուս 50 տոկոսը` բանկերը: Ըստ պատգամավորի` սա պետության եւ բանկային համակարգի համատեղ աշխատանքի արդյունքն է` ի շահ քաղաքացիների:
Ծրագրին միացել են Արդշինբանկը, Հայբիզնեսբանկը, ԱԿԲԱ բանկը եւ ՎՏԲ Հայաստան բանկը, որոնք ծածկում են դաշտի 60 տոկոսից ավելին: Վիճակագրական տվյալներ ներկայացնելով` փոխնախարարը նշել է, որ մինչ ծրագիրը սկսելը, անկանխիկ եղանակով քարտերի միջոցով վճարումներ ստանում էր 389.000 շահառու, այսօր 415.000-ը գերազանցում է: Ըստ նրա` այս թվերը վկայում են ծրագրի արդյունավետության մասին: Գնահատվել է ծրագրին միացած բանկերի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ հրատապ օգնության տրամադրման հնարավորություններին:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հարցի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին հայտնել է պատգամավոր Գայանե Եղիազարյանը:

Исполнительная власть предлагает осуществлять исключительно безналично выплату семейных и социальных пособий, а также сумм экстренной помощи   с 1 января 2023 г. в городах и сельских населенных пунктах с численностью населения более 1000 человек, а с 2024 г. - в общинах с населением до 1000 человек.
Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян отметил, что принятие проекта связано с улучшением процесса выплаты семейных, социальных пособий, а также экстренной помощи, сокращением средств государственного бюджета, а также специальных средств на выплату пенсий, пособий и иных сумм, выплачиваемых государством, с необходимостью прекращения возможности вывода средств с открытого для этой цели счета социальных электронных денег. Льготы на снятие средств, связанные с социальными электронными деньгами, будут действовать до 1 февраля 2023 г.
С 1 июля 2021 г. пенсии и другие денежные выплаты, выплачиваемые в порядке выплаты пенсий, выплачиваются исключительно в безналичном порядке. По словам замминистра, эту систему целесообразно внедрить для семейных и социальных выплат, а также фондов экстренной помощи.
Предлагаемые изменения в законы “О государственных пособиях” и “О государственных пенсиях” обсуждались на заседании НС 15 ноября.
Давид Хачатрян уточнил, что национальный оператор может выплачивать пенсии и пособия в безналичном порядке до 1 февраля 2023 г.
Замминистра, отвечая на вопрос З.Батоян о возможных технических проблемах в случае применения новых правил, заметил, что, согласно исследованиям, с 1 января такой проблемы не будет в селах с населением более 1000 человек.
Д.Хачатрян, отвечая на вопрос депутата Г.Папояна, передал информацию о программе возврата пенсионерам и льготникам при совершении безналичных операций. По его мнению, с первого месяца зафиксирована положительная динамика, по данным на конец октября безналичные операции с такими картами достигли порядка 1,8 млрд.
Г.Папоян отметил, что, к сожалению, к программе присоединились не все банки, поэтому не все пенсионеры пользуются этой возможностью. Он подчеркнул, что 50% задолженности выплачивает государство, остальные 50% - банки. По словам депутата, это результат совместной работы государства и банковской системы на благо граждан.
К проекту присоединились Ардшинбанк, Армбизнесбанк, АКБА Банк и ВТБ Армения, покрывающие 60% поля. Представляя статистические данные, замминистра отметил, что до старта программы безналичные платежи по картам получали 389 тыс. бенефициаров, на сегодняшний день их более 415 тыс. По его словам, эти цифры свидетельствуют об эффективности программы. Оценена корпоративная социальная ответственность банков, присоединившихся к программе.
В ходе вопросов-ответов также обсуждалась возможность оказания экстренной помощи.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам по вопросу представила депутат Г.Егиазарян.