Պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանը, Նարեկ Բաբայանը եւ Հակոբ Ասլանյանն առաջարկում են միասնական կիրառություն սահմանել հանրային մուլտիպլեքսում ներառված բոլոր տեսալսողական ծրագրերի հեռարձակման հերթականության համար` անկախ սփռման տարածքից, օպերատորից եւ հեռարձակողից:
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում առաջարկվող կարգավորումներն ԱԺ նոյեմբերի 15-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ մանրամասնել է Սիսակ Գաբրելյանը:
Առաջարկվում է հանրային մուլտիպլեքսում ներառված բոլոր տեսալսողական ծրագրերը եթեր հեռարձակել հետեւյալ հերթականությամբ`
1) Հանրային հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը, բացառությամբ` սլոթի օգտագործման լիցենզիայով գործող հանրային հեռարձակողների,
2) հանրապետական սփռում ապահովող սլոթի օգտագործման լիցենզիա ստացած հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը,
3) մայրաքաղաքային սփռում ապահովող սլոթի օգտագործման լիցենզիա ստացած հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը,
4) մարզային սփռում ապահովող սլոթի օգտագործման լիցենզիա ստացած հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը,
5) սլոթի օգտագործման լիցենզիա ստացած հանրային հեռարձակողները,
6) միջպետական պայմանագրի հիման վրա հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը,
7) հեղինակազորված հեռարձակողների տեսալսողական ծրագրերը:
Սիսակ Գաբրիելյանի խոսքով նախատեսվող կարգավորումն ուղղված է հեռուստաընկերությունների իրավունքների պաշտպանությանը եւ քաղաքացիների` տեղեկություն ստանալու իրավունքի մատչելիության ապահովմանը: «Անկախ այն հանգամանքից, թե հեռարձակումը կաբելային օպերատորի միջոցով է, թե հանրային մուլտիպլեքսի, բոլոր ալիքները պետք է ունենան նույն հերթականությունը:  Քաղաքացին հստակ իմանալու է, թե տվյալ ալիքը որ համարի վրա է»,- ասել է հեղինակը:
«Գործող կարգավորումներով ցանցային օպերատորներն իրենք են որոշում իրենց հեռուստաալիքների հերթականությունը, եւ որոշ դեպքերում նրանք առաջնորդվում են իրենց նախասիրություններով, որոշ դեպքերում` իրենց քաղաքական հայացքներով, ինչի հետեւանքով այդ օպերատորներից օգտվող բաժանորդներին հրամցվում է վերջիններիս համար նախընտրելի հերթականություն: Նախագծի ընդունման դեպքում կներդրվի հեռուստաալիքների նույնական հերթականություն, ինչի արդյունքում սպառողները կկարողանան օգտվել հեռարձակողների ծրագրային նույն հերթականությունից եւ հեշտ ընտրել իրենց համար նախընտրելի ծրագրերը»,- ներկայացնելով ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը` նշել է Հասմիկ Հակոբյանը:
Կառավարության առաջարկները բովանդակային չեն, տեխնիկական են. այս մասին հայտնել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ավետ Պողոսյանը:

The deputies Sisak Gabrielyan, Narek Babayan and Hakob Aslanyan propose to set a unified application for the sequence of the broadcast of all audiovisual programmes included in the public multiplex irrespective of the spread area, operator and broadcaster.
At November 15 NA sitting Sisak Gabrielyan detailed in the first reading the regulations being proposed in the law on Audiovisual Media.
It is proposed to broadcast audiovisual programmes included in the public multiplex with the following sequence:
1) The audiovisual programmes of public broadcasters, except the public broadcasters, operating by the slot-use license,
2) The audiovisual programmes of broadcasters that received slot-use license providing republican spread
3) The audiovisual programmes of broadcasters that received slot-use license providing capital spread,
4) The audiovisual programmes of broadcasters that received slot-use license providing marz/regional spread,
5) The public broadcasters that received slot-use license.
6) The audiovisual programmes of broadcasters based on the inter-state contract,
7) The audiovisual programmes of authorized broadcasters
According to Sisak Gabrielyan, the designing regulation is directed to the protection of the rights to the TV companies and ensuring the accessibility of the right to the citizens’ receiving information. “Irrespective of the circumstance that the broadcasting is through the cable operator or public multiplex, all channels should have the same sequence. The citizen will distinctly know on which number is the given channel,” the author said.
“The network operators make decision themselves about the sequence of their TV channels with functioning regulations, and in some cases they are led by their preferences, in some cases – with their political views, because of which the subscribers are ordered from those operators, sequence preferable for the latter, as a result of which the consumers will be able to make use of the broadcaster’ programme same sequence and easily choose the programmes preferable for them,” Hasmik Hakobyan noted presenting the endorsement of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport .
The proposals of the Government are not substantive, they are technical: t he RA Deputy Minister of High-Tech Industry Avet Poghosya n informed about this.