ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանի ներկայացմամբ խորհրդարանը նոյեմբերի 15-ին քննարկել է ««Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային սահմանով կանխիկ դրամական միջոցների եւ (կամ) դրամական գործիքների տեղափոխման ժամանակ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացմանը (լվացմանը) եւ ահաբեկչության ֆինանսավորմանը հակազդելու ոլորտում տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Համաձայնագիրը մշակվել է «Մաքսային միության մաքսային սահմանով կանխիկ դրամական միջոցների եւ (կամ) դրամական գործիքների տեղափոխման ժամանակ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացմանը (լվացմանը) եւ ահաբեկչության ֆինանսավորմանը հակազդելու մասին» 2011 թ. դեկտեմբերի 19-ի համաձայնագրի 6-րդ հոդվածի ապահովման նպատակով: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թ. հուլիսի 20-ին:
Համաձայնագրի նպատակն է բարձրացնել փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտում համատեղ ջանքերի արդյունավետությունը՝ սահմանելով ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջեւ մաքսային հայտարարագրում ներառված տեղեկության փոխանակման կարգը, ինչպես նաեւ այդպիսի տեղեկության օգտագործման եւ պահպանության պայմանները:
Համաձայնագիրը սահմանում է կանխիկ դրամական միջոցների եւ (կամ) դրամական գործիքների տեղափոխման ժամանակ ֆիզիկական անձի կողմից համապատասխան հայտարարագրերում նշվող տեղեկությունը ստանալու վերաբերյալ Համաձայնագրի կողմ երկրների՝ հարցում կատարելու եւ տեղեկությունը տրամադրելու կարգը, ինչպես նաեւ հայցվող տեղեկությունների տրամադրումը մերժելու հիմքերը:
Օրենքի նախագծին ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:

On November 15, by the presentation of the RA CB Deputy Governor Nerses Yeritsyan the parliament debated the draft law on Ratifying the Agreement on Exchange of Information on Movements of Cash and Monetary Instruments across the Customs Border of the Eurasian Economic Union to Combat the Legalization of the Revenues (Money-Laundering) Received in Criminal Way and Financing of Terrorism.
The Agreement was worked out for providing Article 6 of the Agreement of December 19, 2011 on
on Movements of Cash and Monetary Instruments across the Customs Border of the Eurasian Economic Union to Combat the Legalization of the Revenues (Money-Laundering) Received in Criminal Way and Financing of Terrorism.
The aim of the Agreement is to raise the efficiency of the joint efforts, setting the order of the exchange of information included in the customs declaration between the EAEU member countries, as well as the conditions of the use and maintaining of such information.
The Agreement sets the order of making inquiry and provide information of the countries being party of the Agreement on receiving the mentioning information in the relevant declarations by the physical entity on movements of cash and monetary instruments, as well as the bases of rejecting to provide the inquiring information.