«Գյումրու չոր նավահանգիստ» ծրագիրը կյանքի կոչելու դեպքում մեծ փիլիսոփայություն կփոխվի Հայաստանի ամբողջ լոգիստիկ համակարգում. Հայաստանը կդիտարկվի նաեւ որպես տարանցիկ երկիր շատ ապրանքների ե՛ւ ներմուծման, ե՛ւ արտահանման համար: Այս մասին ասել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը:
Հայաստանի լոգիստիկ ընդհանուր խնդիրների, առկա խոչընդոտների եւ դրանց լուծման ձեւաչափերի վերաբերյալ նոյեմբերի 15-ին խորհրդարանում Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ տեղի է ունեցել քննարկում, որին մասնակցել են են նաեւ ԻԻՀ-ում ՀՀ առեւտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը, չոր նավահանգիստների նախագծող Շառլ Մալասը:
Արմեն Արզումանյանի խոսքով լուծելով ընդհանրապես արտահանմանն ու ներմուծմանն առնչվող մի շարք խնդիրներ՝ կդյուրացվի ապրանքաշրջանառությունը եւ Հայաստանի համար կբացվեն նոր հորիզոններ:
Քննարկվել են նաեւ մուլտիմոդալ նոր ճանապարհի կառուցման, դրա  ֆինանսավորմանը վերաբերող եւ դրանում Հայաստանի մասնակցության հարցերը: Մուլտիմոդալ ճանապարհը ենթադրում է ծովային, երկաթուղային եւ տրանսպորտային բեռնափոխադրումներով համակցված ճանապարհների ցանց: Մասնավորապես, մուլտիմոդալ նոր ճանապարհն անցնելու է Հնդկաստանով, Իրանով, Հայաստանով, Վրաստանով, Բուլղարիայով կամ Ռումինիայով: Այդ ճանապարհով հնարավորություն կստեղծվի հնդկական, իրանական ապրանքները հասցնել ոչ միայն Հայաստան, այլեւ եվրոպական երկրներ:

“С реализацией проекта “Сухой порт Гюмри” изменится великая философия всей логистической системы Армении – РА также будет рассматриваться как транзитная страна для многих товаров, импорта и экспорта”, - заявил заместитель министра экономики А.Арзуманян.
15 ноября в парламенте состоялось совместное обсуждение Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и Министерства экономики общих логистических задач Армении, существующих препятствий и форматов их решения, в котором также участвовали торговый атташе РА в ИРИ В.Костанян, проектировщик сухих портов Чарльз Малас.
По Арзуманяну, путем решения ряда проблем, связанных с экспортом и импортом в целом, будет облегчено обращение товаров, и перед Арменией откроются новые горизонты.
Обсуждены также вопросы строительства новой мультимодальной дороги, ее финансирования и участия в ней Армении. Под мультимодальной дорогой понимается сеть автомобильных дорог, совмещенная с морскими, железнодорожными и транспортными грузоперевозками. В частности, новая мультимодальная дорога пройдет через Индию, Иран, Армению, Грузию, Болгарию или Румынию. Этим путем можно будет поставлять индийские и иранские товары не только в Армению, но и в европейские   страны.