«Գյումրու չոր նավահանգիստ» ծրագիրը կյանքի կոչելու դեպքում մեծ փիլիսոփայություն կփոխվի Հայաստանի ամբողջ լոգիստիկ համակարգում. Հայաստանը կդիտարկվի նաեւ որպես տարանցիկ երկիր շատ ապրանքների ե՛ւ ներմուծման, ե՛ւ արտահանման համար: Այս մասին ասել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը:
Հայաստանի լոգիստիկ ընդհանուր խնդիրների, առկա խոչընդոտների եւ դրանց լուծման ձեւաչափերի վերաբերյալ նոյեմբերի 15-ին խորհրդարանում Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ տեղի է ունեցել քննարկում, որին մասնակցել են են նաեւ ԻԻՀ-ում ՀՀ առեւտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը, չոր նավահանգիստների նախագծող Շառլ Մալասը:
Արմեն Արզումանյանի խոսքով լուծելով ընդհանրապես արտահանմանն ու ներմուծմանն առնչվող մի շարք խնդիրներ՝ կդյուրացվի ապրանքաշրջանառությունը եւ Հայաստանի համար կբացվեն նոր հորիզոններ:
Քննարկվել են նաեւ մուլտիմոդալ նոր ճանապարհի կառուցման, դրա  ֆինանսավորմանը վերաբերող եւ դրանում Հայաստանի մասնակցության հարցերը: Մուլտիմոդալ ճանապարհը ենթադրում է ծովային, երկաթուղային եւ տրանսպորտային բեռնափոխադրումներով համակցված ճանապարհների ցանց: Մասնավորապես, մուլտիմոդալ նոր ճանապարհն անցնելու է Հնդկաստանով, Իրանով, Հայաստանով, Վրաստանով, Բուլղարիայով կամ Ռումինիայով: Այդ ճանապարհով հնարավորություն կստեղծվի հնդկական, իրանական ապրանքները հասցնել ոչ միայն Հայաստան, այլեւ եվրոպական երկրներ:

In case of bringing into life the ‘Gyumri Dry Port’ project a big philosophy will be changed in the whole logistic system of Armenia: Armenia will be observed as a transit country for the import and export of many goods. The Deputy Minister Armen Arzumanyan said about this.
On November 15, in parliament a joint discussion on the logistic common problems, the existing obstacles and the formats of their solution was held of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs with the Ministry of Economy, where the RA Trade Attaché of the Republic of Armenia to the Islamic Republic of Iran Vardan Kostanyan and the designer of dry ports Charle Malas took part.
According to Armen Arzumanyan, solving in general, a number of problems on export and import the goods turnover will be facilitated and new horizons will be opened for Armenia.
The issues of the construction of the multi-modal road, its financing and participation of Armenia in it were discussed. The multi-modal road implies a network of roads combined by sea, railway and transport cargo transportations. In particular, the multi-modal new road will pass through India, Iran, Armenia, Georgia, Bulgaria and Romania. An opportunity will be created to get the Indian, Iranian goods by that road not only to Armenia, but also to European countries.